Ekonomika
Darbs un nauda

Elastīgs darbs kļūst par normu darba tirgū1


Gadskārtējā “Strādā jebkur!” akcija.
Gadskārtējā “Strādā jebkur!” akcija.
Publicitātes foto

Lielākā profesionālā biznesa kontaktu sociālā tīkla “LinkedIn” eksperti 2019. gada pārskatā “Global Talent Trends Report” norāda, ka šodien jau 72% profesionāļu pieprasa elastīga darba iespējas.

Uzņēmumiem, kuri to piedāvā, ir vērā ņemama konkurētspējas priekšrocība, un tas atspoguļojas arī darba sludinājumos – par 78% pieaudzis “LinkedIn” sludinājumu skaits, kas piedāvā elastīgu darba stilu, gadskārtējās “Strādā jebkur!” dienas laikā atgādināja akcijas organizatori.

Elastīga darba tendences virza kvalitatīva interneta un tehnoloģiju pieejamība, kā arī darba ņēmēju pieprasījums, konstatēts arī pētījumu organizācijas “Regus” apskatā par nozīmīgākajām darba tirgus tendencēm.

31. maijā, gadskārtējā “Strādā jebkur!” akcijā, kas šogad norisinās Cēsīs, uzņēmēji, valsts pārvaldes darbinieki, pedagogi dalījās pieredzē un prasmēs, kas nepieciešamas efektīvai elastīga darba politikai organizācijā.

Akcijā pulcējās ap 500 dalībnieku, ar vadmotīvu “Iemācies pats un iemāci ko jaunu citiem!”.

“Joprojām daudziem – gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem, trūkst zināšanu un pieredzes, kā visefektīvāk organizēt elastīgu darbu, tāpēc tādi notikumi kā “Strādā jebkur!” ir vērtīgi zināšanu, pieredzes, ideju apmaiņai. Līdz ar mobilitātes iespēju pieaugumu, Cēsis kļūst par arvien pievilcīgāku vietu gan uzņēmējiem, gan profesionāļiem, kuri vēlas strādāt vai dzīvot skaistā, sakārtotā vidē un vienlaikus pilnībā realizēt sevi profesionāli. Tam vairs nav nepieciešams obligāti dzīvot lielpilsētā. Jau no 10. jūnija starp Rīgu un Cēsīm darbadienās sāks kursēt jauns ekspresvilciens maršrutā Cēsis-Rīga-Cēsis, kas braucējus gala punktā nogādās vienā stundā un 15 minūtēs”, tā Jānis Rozenbergs, Cēsu novada domes priekšsēdētājs.

Gadskārtējā "Strādā jebkur!" diena

“Elastīga darba iespējas maina nodarbinātības raksturu, pieaugot neatkarīgu pašnodarbināto un nepilna laika darba darbinieku skaitam, ļaujot darba tirgū aktīvāk iesaistīties studējošiem, jaunajām māmiņām un pensijas vecuma darbiniekiem. Tas nozīmē ne tikai plašāku darbaspēka pieejamību, bet arī noteiktas prasmes un tehnoloģiju nodrošinājumu, lai attālināts darbs būtu vienlaikus efektīvs un drošs, nepakļaujot riskam uzņēmuma datus un sensitīvu informāciju,” atgādina Renāte Strazdiņa, “Microsoft”” vadītāja Baltijā.

Tehnoloģijām jānodrošina attālināta pieeja uzņēmuma datu bāzēm un informācijai, iespēja pieslēgties un aktīvi līdzdarboties video sanāksmēs, strādāt ar koplietošanas failiem un citas iespējas.

Tāpēc elastīgs darbs veicina arī mākoņpakalpojumu popularitāti, atzīst 89 % Regus aptaujāto darba devēju. 40 % darba devēju ir izmantojuši videokonferences, lai nodrošinātu efektīvu saziņu interaktīvā vidē.

“Palielinoties mobilā interneta pieejamībai, pakāpeniski mainās iedzīvotāju paradumi, tostarp arī tas, kā veicam savus darba pienākumus. BITES tīkla statistika liecina, ka Latvijas iedzīvotāji gadu no gada arvien aktīvāk izmanto iespēju baudīt ļoti augstas kvalitātes mobilā interneta priekšrocības, kas nodrošina iespēju efektīvi strādāt gan birojā, gan mājās, gan ceļā. Ja 2017. gadā datu patēriņš mobilajās ierīcēs vidēji bija 4.68GB mēnesī, tad šogad pirmajos četros mēnešos tie ir vidēji 10GB mobilo datu mēnesī. Viens lietotājs internetā šobrīd vidēji pavada 6 stundas dienā un paredzam, ka šie rādītāji un līdz ar to arī elastīga darba piekritēju skaits nākotnē augs,” saka arī Bite Latvija Mārketinga direktore Diāna Šmite.

Īpaši aktīvi elastīgu darbu pieprasa mileniāļi, kas jau dažu gadu laikā veidos pusi no kopējā darba ņēmēju skaita. 77 % mileniāļu uzskata, ka elastīgs darbs padara viņus efektīvākus, norāda Regus pētnieki.

Elastīga darba iespēja viņiem var kļūt par izšķirošo faktoru, izvēloties darbavietu.

Elastīgs darbs arvien plašāk ienāk arī valsts organizācijās.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” šā gada nogalē plāno pārcelties uz biroja kompleksu Rīgā, Talejas ielā 1, no trīs dažādām adresēm, kas ļaus ievērojami samazināt telpu platību, izmaksas un pielāgot darba vidi mūsdienu prasībām.

Birojs tiks veidots atbilstoši aktivitātēs bāzēta biroja principiem, kas būs pirmais valsts pārvaldē ar zonējumu noteiktu funkciju veikšanai. Tas ietekmē produktivitāti un veicina sadarbību, informācijas un zināšanu apmaiņu.

Līdz ar efektīvāku telpu izmantojumu uzņēmums prognozē, telpu uzturēšanā nepilnu piecu gadu laikā ietaupīt aptuveni miljonu eiro.

“Valsts pārvaldes iestādes un organizācijas saskaras tieši ar tiem pašiem izaicinājumiem ar ko privātais sektors – mēs domājam par taupīgu līdzekļu izlietošanu, efektivitāti, tādu darba apstākļu nodrošināšanu, kas palīdz sasniegt mērķus,” vēsta Sigita Janvāre, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle.

Akcija “Strādā jebkur!” šogad notiek jau astoto reizi, pirmo reizi – ārpus Rīgas.

“Strādā jebkur!” dienu organizē: Cēsis pilsētas pašvaldība, “SQUALIO”, “Draugiem Group”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, “Microsoft Latvia”, “Rīga TechHub”, “Valsts Nekustamie īpašumi”.

Projekta tehnoloģiju partneris: “Bite Latvija”.

“Strādā jebkur!” dienas partneri: Latvijas finanšu nozares asociācija, Latvijas Universitātes un Microsoft Inovāciju centrs, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Pasažieru vilciens, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, Tilde, Kultūras informācijas sistēmu centrs, Latvijas IT klasteris, starptautiskais pilsētplānošanas hepenings “MadCity”, YourMove, biedrība “Ar pasaules pieredzi Latvijā”, Accenture, Cēsu Tūrisma centrs, Cēsu koncertzāle, Cēsu Dizaina un tehnoloģiju vidusskola, Cēsu Jauniešu dome, Skola6 – radošo industriju centrs – koprades māja, Tilde, Lielvārds, Elva Baltic, Siguldas Pilsētas vidusskola, Rīga TechGirls, LIKTA, RIX Technologies, Lielvārds, Your Move, Up Movement, A.Kalniņa Mūzikas skola, Tiešsaistes mācību platforma Human, Rīgas Biznesa skola.

Skatieties TV3 Ziņu video:

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Ekspluatācijā nodota pirmā projekta “IRIS Shampeteris Apartments” dzīvojamā māja
17 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Swedbank” paziņo par jaunu maksājumu iespēju ieviešanu
18 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Piecstāvu dzīvojamās mājas projekts Purvciemā ieiet finiša taisnē
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Veselam
“Dodiet zāles, kas “nededzina” acis!”. Liegs receptē rakstīt konkrēta ražotāja zāļu nosaukumu
23 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Iekšlietu ministra pirmie komentāri par Kuldīgas prokurora auto dedzināšanu
15 minūtes
LE
LETA
Dabā
Trešdien augs jauni lietus mākoņi
17 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Latvijas galvenā problēma nav prezidenta un viņa kundzes garderobe un inaugurācijas ceremonija! Galvenā problēma esam mēs, kad…
33 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Strīķe: JKP iziešana no valdības sēdes ir “dzeltenā kartīte” Kariņa valdībai 6
10 stundas