Kultūra
Mūzika un deja

FOTO. Iedvesmojoši izskanējis ceturtais erģeļmūzikas festivāls “ORGAnismi”0


Festivāla iniciatore Iveta Apkalna (pa kreisi) un vācu ērģelniece Barbara Denerleina.
Festivāla iniciatore Iveta Apkalna (pa kreisi) un vācu ērģelniece Barbara Denerleina.
Foto: Andrejs Vasjukevics

Svētdien, 13. oktobrī, Latgales vēstniecībā GORS noslēdzās ceturtais ērģeļmūzikas festivāls “ORGANismi”, kurā izskanēja četri muzikāli notikumi, turpinot festivāla galveno domu – parādīt ērģeļu kā koncertinstrumenta dažādību un iespējas.

Šajā gadā ar soloprogrammu festivālu 10. oktobrī atklāja un apmeklētājus, savienojot ērģeļu spēli un džeza mūziku, priecēja vācu ērģelniece Barbara Denerleina, atskaņojot savu jaunāko koncertprogrammu “My moments”. Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri atskaņoja Jongena un Ķeniņa ērģeļu simfonijas.

Pirmizrādi piedzīvoja koncertuzvedums “Origin”, kurā saspēlējās Apkalna, mūziķis Jānis Šipkēvics un meiteņu koris, tāpat svētdienas rītā paši mazākie klausītāji, klausoties ērģeļmūzikas improvizācijās, kopā ar Vari Klausītāju radīja savu festivāla stāstu.

Festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna, stāstot par sajūtām pēc ceturto “ORGANismu” noslēgšanās, saka: “Tas, kas rada gandarījumu pēc festivāla, pirmkārt, ir stabilās tradīcijas sajūta, kuru piedzīvot dodas klausītāji ne tikai no dažādām Latvijas vietām, bet publikā sadzirdami arī ārvalstu viesi.

Otrkārt, esam iemantojuši savu nišu un vietu Latvijas kultūras dzīvē,

ir pārliecība, ka mūs vairs nevar nepamanīt, un, treškārt, jo īpaši prieks, ka reģions – Latgale – un koncertzāle arvien vairāk un tālāk izskan ne tikai kā kultūras vieta, bet tieši vieta, kur svin un mīl ērģeļmūziku.”

Festivāla “ORGANismi” dzimšanas iemesls bija digitālo ērģeļu “Johannus Eclessia” iegāde 2014. gadā, ļaujot Latgales vēstniecībai GORS kļūt par pirmo koncertzāli Latvijā, kurā līdz ar jauno instrumentu iespējams atskaņot vēl plašāku muzikālo repertuāru.

Instrumenta iegādes iniciatore un īstenotāja ir pasaulē zināmā ērģelniece Iveta Apkalna, kurai Rēzekne ir dzimtā pilsēta. Ērģeļmūzikas festivāls kļuva par loģisku tālāko soli, kas savu radošo īstenošanu piedzīvojis nu jau četras reizes.

“ORGANismi”, kura nosaukumā ir spēle starp vārdiem “organ” (no grieķu val. ērģeles) un “organismi” (sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas apmaiņa), pilnībā piepildījis sākotnēji izvirzīto mērķi – svinēt, radīt un domāt par ērģelēm, kā arī parādīt to, cik dažāda var būt ērģeļmūzik.

Saistītie raksti
Ērģeļmūzikas festivāls "ORGAnismi"

Katrā festivāla “ORGANismi” reizē par soloprogrammu parūpējas kāds ērģelnieks-viesmākslinieks. Šī gada festivāls izskanējis īpaši piesātināti un iedvesmojoši, par paveikto gandarījot gan tā rīkotājus un dalībniekus, gan arī apmeklētājus.

LA.lv
VK
Vita Krauja
Kultūra
Kam skan Dieva stabules. Saruna ar Vari Braslu
Intervija 20 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Mūzībā aizgājis “Cīrulīšu” autors Harijs Gulbis
21 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Labdarības ballē izsolīs Džemmas Skulmes, Ivara Heinrihsona un Ilzes Preisas darbus
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Latvijā
Kas ir bojāgājušais strādnieks? “Nepieņemami, ka uz VNĪ krīt aizdomas par ēnu ekonomikas norisēm,” paziņo Reirs 1
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Pēc strādnieka nokrišanas no jumta atkāpjas VNĪ valdes locekle 1
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Venēciju skāruši spēcīgākie plūdi pusgadsimta laikā
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētkos būs maz nokrišņu: pirmās prognozes nedēļas nogalei
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Bļugers plosās Ņujorkā, Merzļikins pirmo reizi tiek līdz bullīšiem
2 stundas