Ekonomika
Nauda

FOTO: Iepazīstina ar 100 gadu jubilejai veltīto sudraba kolekcijas monētu “Ģerboņu monēta”0

Foto: LETA

atvijas Banka šodien iepazīstināja ar valsts 100 gadu jubilejai veltīto sudraba kolekcijas monētu “Ģerboņu monēta”, kura apgrozībā tiks laista otrdien, 23.oktobrī.

Latvijas valsts 100 gadu jubilejai veltītās kolekcijas monētas izlaišanas pasākums notika plkst.15 Rīgas pils Ģerboņu zālē. Pasākumā piedalījās un uzrunas teica Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Latvijas Bankas prezidenta vietniece Zoja Razmusa, kā arī Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone.

Monētas priekšpusē attēlots Latvijas lielais valsts ģerbonis, zem tā – Latvijas valsts 100 gadu jubilejas zīme, savukārt monētas aizmugurē uz vēsturisko heraldisko figūru – lauvas, grifa un aļņa – fona izvietoti Latvijas kultūrvēsturisko apgabalu ģerboņi un uzraksti “Kurzeme”, “Vidzeme”, “Zemgale” un “Latgale”.

Saistītie raksti

Sudraba kolekcijas monētas “Ģerboņu monēta” grafisko dizainu veidojis mākslinieks Laimonis Šēnbergs, bet plastisko veidojumu – Jānis Strupulis.

Monētas maksimālā tirāža ir 3000 eksemplāru, bet tās cena Latvijas Bankas kasēs un vietnē e-monetas.lv būs 53 eiro.

Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 29 eiro kolekcijas monētas.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Kolekcijas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas kolekcijas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Šo iemeslu dēļ monētu cena arī būtiski pārsniedz nominālvērtību. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības.

LA.lv