Praktiski
Dārzs

FOTO: Kad vērts potēt tomātus – praktiķu pieredze un ieteikumi1

Esmu dzirdējis par potētajiem tomātiem. Kā tos potē, un kuras šķirnes ir piemērotas? GUNĀRS SAURIEŠOS

 

Potēti dēsti no Somijas

Dēstus, kas potēti uz speciālajām tomātu šķirnēm, plaši izmanto ārzemēs, šos dārzeņus audzējot minerālvatē, kokosšķiedrā vai vienā vietā augsnē 20–30 gadu bez pārtraukuma. Potcelmiem lieto speciāli šim mērķim veidotas šķirnes, piemēram, ‘He-Man F1, ‘Maxifort F1’, ‘Beaufort F1’. Tiem ir ļoti spēcīga sakņu sistēma, kas spēj uzņemt vairāk barības vielu, tādējādi augi veido lielāku ražu. Potcelmiem piemīt arī izturība pret vairākām sakņu slimībām (piemēram, Pyrenochaeta lycopersici) un nematodēm, tāpēc potētie tomāti labāk pacieš nelabvēlīgus augšanas apstākļus – paaugstinātu mitrumu, zemu substrāta temperatūru.

SIA “A.M. Ozoli” pārstāvis Pēteris Siliņš atzīst: – Protams, šis paņēmiens sadārdzina dēstu izmaksas un, audzējot ražu īsā apritē (3–4 mēnešus), droši vien neatmaksājas. Tomēr mazdārznieki un zemnieki to var izmēģināt intereses pēc.

Potētos tomātus izmanto, galvenokārt audzējot pagarinātā apritē (10–12 mēnešus), kā arī strādājot ar bioloģiskām metodēm. Tos jau piekto gadu stāda Latvijas lielsaimniecībās – SIA “Mārupes siltumnīcas”, SIA “Rītausma”, SIA “Getliņi eko”, zemnieku saimniecībā “Kliģēni”. Lielražotājiem audzēt potcelmus no sēklām un potēt dēstus patlaban nav rentabli, jo darbs ir energoietilpīgs – jākurina siltumnīcas, jānodrošina papildapgaismojums. Izdevīgāk nopirkt jau gatavus stādus no Somijas stādu audzētāja, jo tur elektrības izmaksas ir mazākas nekā Latvijā. Piemēram, “Getliņi eko” potētos tomātus siltumnīcās stāda oktobrī un nākamā gada augusta beigās, septembrī noražojušos augus izvāc, tad veic dezinfekciju un atkal sagatavo siltumnīcu jaunai ražai. Stādīšanai gatavs tomātu dēsts maksā aptuveni 4 eiro (bez PVN), augs ir potēts minerālvates kubikā, veidots ar divām galotnēm, piegādes brīdī tam ķekarā sāk vērties vaļā pirmais zieds. Potētie stādi nopērkami SIA “A.M. Ozoli”, minimālais pasūtījuma daudzums – 5000 galotņu.

Galerijas nosaukums


Praktiķu pieredze

Potēšanas metodes

Tomātu potēšanu nelielos daudzumos izmēģinājuši Alojas dārznieki, individuālā komersanta “M. Oinaskovs” saimnieki Ira Rudzīte un Modris Oinaskovs. Viņi potcelma ‘Maxifort F1’ sēklas iegādājās zemnieku saimniecībā “Melnalkšņi” (vienas sēklas vidējā cena ir 0,20 eiro, iepakojumā ir tūkstoš sēklu).

Tomātus potēt nav sarežģīti, it īpaši, ja ir iemaņas rožu potēšanā (kopulēšanā).

Pastāv vairākas metodes – potēšana sānu šķēlumā, ķīļveida griezumā, slīpajā griezumā un citas. Alojieši izmanto Japānas metodi, kad potzaram un potcelmam stublāju ar asu žileti nogriež 45° leņķī. Optimāls stublāja diametrs ir 1,5–2 mm. Izmanto potcelmus, kas iepriekš izpiķēti katrs savā 13–14 cm diametra podiņā, lai augam vienlaikus nebūtu jācieš no potēšanas un piķēšanas. Potcelma šķirni izsēj 2–3 dienas ātrāk, lai potēšanas brīdī potcelma un potzara stublāja diametri būtu vienādi. Līdz sēklu uzdīgšanai uztur ap +25 °C gaisa temperatūru. Lai augi neiz­stīdzētu, pēc uzdīgšanas gaisa temperatūru pazemina līdz +20 °C. Sējeņus audzē aptuveni divas nedēļas. Potē janvāra beigās. Potcelmu un potzaru savieno griezuma vietā un to nostiprina. Lielražotāji savienojuma vietas fiksē ar speciāliem silikona klipšiem, bet mājas apstākļos var izlīdzēties ar šaurām alumīnija folijas loksnītēm, der arī logu gumijas blīves vai līmlentes. Var potēt jebkuru šķirni. Alojas dārznieki jau vairākus gadus izvēlas šķirni ‘Rally F1’, jo tai ir lieli, miltaini, saldi augļi ar plānu miziņu.

Gaisa temperatūrai potēšanas laikā jābūt +22…+23 °C. Griezuma vieta (virs vai zem dīgļlapām) ir atkarīga no stublāja diametra. Ja potzars ir tievāks par potcelmu, potē virs dīgļlapām, ja druknāks – zem dīgļlapām. Potcelmus parasti nogriež 2,5 cm augstu virs substrāta, bet potzarus – 1,5 cm zem pirmās īstās lapas. Ja potē pārāk zemu, potzars var izdzīt saknes, kas nebūtu vēlams. Nogrieztās augu daļas labāk tūlīt izmest, lai nesajauktu ar potzariem.

Potējumus novieto nelielā, 30–40 cm augstā plēves tunelī un apsmidzina ar ūdeni, lai nodrošinātu 100% gaisa mitrumu. Uztur +26…+28 °C temperatūru. Lai augi veiksmīgi saaugtu, nepieciešami labi gaismas apstākļi, tāpēc alojieši dēstus papildus apgaismo ar lampām (mazdārzniekiem atliek eksperimentēt pavasara beigās). Potes vieta saaug aptuveni nedēļas laikā. Dēstiem augot, klipši nokrīt paši, bet folijas loksnītes vai gumijas blīves ar laiku vajag noņemt. Vēlāk, izstādot dēstus pastāvīgā vietā, svarīgi neiestādīt tos par dziļu – potējuma vietai jābūt virs augsnes, lai potzars neveidotu savas saknes.

Saistītie raksti

– Tomātu dēstus ziemā audzējam aptuveni divus mēnešus. Siltumnīcās augus izstādām marta sākumā. Augļus sākam vākt maija sākumā vai vidū, – stāsta Modris Oinaskovs.

Lielražošanā, lai ietaupītu izdevumus, potētus tomātu dēstus audzē ar divām galotnēm. Šajā gadījumā augu galotņo virs otrās īstās lapas un abas galotnes veido no pazarēm (šādi no kvadrātmetra iegūst pāris kilogramu lielāku ražu). Stādu biezība atkarīga no šķirnes un audzēšanas perioda, t.i., no divām galotnēm uz kvadrātmetru līdz pat četrām galotnēm vasaras mēnešos ķiršu tomātiem.

LA.lv