Eiropas basketbola čempionāta spēle D apakšgrupā starp Latvijas un Igaunijas izlasēm “Arēnā Rīga”.
Foto – LETA

Latvijas basketbola izlase otrajā puslaikā salauž Igauniju un iekļūst EČ izslēgšanas spēlēs 1

Latvijas vīriešu basketbola izlase Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izšķirošajā cīņā ceturtdien ar 75:64 (15:29, 18:15, 22:5, 20:15) pieveica Igauniju un nopelnīja ceļazīmi uz izslēgšanas mačiem.

Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154

Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 21 punktu un piecām atlēkušajām bumbām bija Jānis Strēlnieks, 15 punktus guva un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Jānis Timma, bet 11 punktus pievienoja Rolands Freimanis
Savukārt Igaunijai 16 punktus guva un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Gregors Arbets, bet 12 punktus pievienoja Janars Talts.

Spēles sākums Latvijai padevās drausmīgs. Pēc pirmajām trim minūtēm mača rezultāts bija 11:0 Igaunijas izlases labā. Pirmos divus punktus Latvijai šajā cīņā ceturtajā minūtē guva Freimanis. Arī ceturtdaļas turpinājumā Latvija nespēja pietuvoties igauņiem, ceturksni zaudējot ar 15:29.

Otrajā ceturtdaļā igauņi, lai arī turpinot savu rezultatīvo spēli, diezgan ātri savāca piecas komandas piezīmes.

Tiesa, Igaunijas basketbolisti bija tik rezultatīvi no spēles, ka latviešiem metot arī no soda līnijas neizdevās pietuvoties kaimiņiem.

Trešā ceturtdaļa Latvijas komandai iesākās daudz veiksmīgāk. Pēc septiņām nospēlētām minūtēm mājinieki izlīdzināja mača rezultātu (47:47), bet igauņi šajā laikā spēja gūt tikai trīs punktus. Arī nākamajās minūtēs Latvija turpināja savu izrāvienu un divas ar pusi minūtes līdz ceturkšņa beigām pirmo reizi šajā spēlē izvirzījās vadībā (49:47). Turpinājumā abas komandas bija precīzas no soda metienu līnijas.

Noslēdzošajā ceturtdaļā Latvija turpināja savu rezultatīvo spēli. Trīs ar pusi minūtes līdz pamatlaika beigām Latvijai bija jau 11 punktu pārsvars (71:60). Līdz spēles beigām igauņiem neizdevās samazināt punktu deficītu, līdz ar to Latvija svinēja svarīgu uzvaru.

Kā zināms, citā šīs apakšgrupas cīņā Beļģija ceturtdien ar 79:71 uzveica Ukrainas basketbolistus, tādējādi arī nodrošinot dalību izslēgšanas spēlēs.

D apakšgrupā trīs panākumi piecās cīņās ir Latvijai un Beļģija, bet trīs uzvaras četros mačos izcīnījušas Lietuva un Čehija. Tikmēr Igaunijai un Ukrainai viens panākums piecos dueļos.

Turpinājumā “Arēnā Rīga” plkst.21.30 tiksies Lietuva un Čehija. Lietuviešiem apspēlējot Čehijas izlasi, Latvija var pakāpties pat uz otro vietu apakšgrupā. Ja Lietuva zaudēs Čehijai, Latvija ierindosies trešajā vietā.

Latvijas izlase pirmajā spēlē sestdien turnīra ievadā ar 78:67 pārspēja Beļģiju, bet dienu vēlāk ar 49:68 piekāpās Lietuvai, aizvadot savu mazrezultatīvāko cīņu Eiropas meistarsacīkstēs kopš neatkarības atgūšanas.

Uz uzvaru takas Latvija bija atgriezusies pirmdien, kad ar 72:65 sagādāja pirmo zaudējumu Čehijai, taču trešdien apakšgrupas mājiniece piedzīvoja vēl vienu neveiksmi, ar 74:75 piekāpjoties Ukrainai.

Tikmēr Igaunija pirmajos divos mačos cieta zaudējumus, vispirms ar 57:80 piekāpjoties Čehijai, bet pēc tam ar 55:84 zaudējot arī Beļģijai. Turpinājumā kaimiņi pirmdien ar 78:71 apspēlēja Ukrainu, bet trešdien ar 62:64 sīvā cīņā piekāpās Lietuvai.

Igaunijas basketbola sastāvā kopumā no 12 sastāvā iekļautajiem basketbolistiem deviņi pārstāv klubus no Igaunijas, kamēr tikai trīs spēlētāji ir ar ārzemju pierakstu. Kā pēdējais no izlases sastāva tika atskaitīts 24 gadus vecais Tallinas “Kalev”/”Cramo” aizsargs Martins Dorbeks. Komandā visvairāk iekļauti basketbolisti no pašreizējās Igaunijas čempionvienības Tartu “Rock” – pieci.

Igaunijas izlasei šis būs tikai trešais Eiropas čempionāta finālturnīrs kopš neatkarības atjaunošanas, bet pēdējo reizi tā kontinenta meistarsacīkstēs spēlēja 2001.gadā, kad ierindojās 15.vietā.

Kā zināms, Igaunija kļuva par pirmo izlasi, kas kvalificējās Eiropas čempionātam, jo vēl 2013.gada rudenī triumfēja pirmajā kvalifikācijas kārtā. Toreiz Igaunija finālā divu spēļu summā ar 116:107 pārspēja Bulgārijas izlasi. Komanda jau iepriekš neslēpa, ka tās mērķis ir pārvarēt Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīru.

Sagatavošanās ciklā Latvijas izlase aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, gūstot piecas uzvaras. Ja cikla vidū tika ciestas četras neveiksmes pēc kārtas, pēdējos trijos mačos Latvija spēja izcīnīt panākumus.

Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izspēle norisinās četrās pilsētās – Berlīnē (Vācija), Monpeljē (Francija), Zagrebā (Horvātija) un Rīgā.

Eiropas čempionātā no grupas tālāk turnīram kvalificēsies četras labākās komandas, bet izslēgšanas spēles no 12. līdz 20.septembrim tiks aizvadītas Francijas pilsētā Lillē.

Eiropas čempionātā tiks dalītas ceļazīmes arī uz 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Pie tām tiks turnīra finālistes, bet trešās līdz septītās vietas ieguvējas kvalificēsies olimpiskajam atlases turnīram.

2015.gada Eiropas čempionātam bija plānots risināties Ukrainā, tomēr nestabilās politiskās situācijas dēļ lēmums tika mainīts.

Pirmā Eiropas čempionvienība Latvija līdz šim finālturnīru rīkojusi vienu reizi, kad 1937.gadā ieņēma sesto vietu.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau desmito reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nespēja izkļūt no apakšgrupas, bet šī melnā sērija tika pārtraukta 2013.gadā Slovēnijā, kad Latvija palika vien uzvaras attālumā no ceturtdaļfināla sasniegšanas.