Eiropas čempionāta basketbolā finālturnīra D apakšgrupas spēle starp Latvijas un Ukrainas izlasēm “Arēnā Rīga”.
Foto – LETA

Latvijas basketbola izlase Eiropas čempionāta ceturtajā spēlē “Arēnā Rīga” trešdien ar 74:75 (21:14, 18:24, 23:22, 12:15) zaudēja turnīru neveiksmīgi iesākušajai Ukrainas izlasei, kurai šis bija pirmais panākums.

Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas

Latvijas izlase jau trešdien varēja garantēt vietu izslēgšanas turnīrā. Lai to panāktu tai bija jāuzvar Ukraina, bet Lietuvai vēlāk vakarā bija jāpārspēj Igaunija.

Latvijas izlase jau pirmajās minūtēs nonāca vadībā ar 7:0, tiesa, turpinājumā divus tālmetienus realizēja ukrainis Aleksandrs Ļipovijs (6:7). Cīņas turpinājumā latvieši atkal darbojās veiksmīgāk par saviem pretiniekiem, atgūstot sešu punktu pārsvaru (16:10). Arī ceturkšņa izskaņā Ukraina nespēja pietuvoties mājiniekiem.

Otro ceturksni ukraiņi iesāka veiksmīgāk, spējot samazināt rezultāta starpību līdz vienam veiksmīgam metienam (21:23). Lai arī pēc tam Latvijas basketbolisti atkal atjaunoja vairāku punktu pārsvaru, pusotru minūti līdz puslaika beigām Ukraina panāca 34:35. Arī cīņas izskaņā viesi spēja noturēt minimālu punktu deficītu (38:39).

Trešās ceturtdaļas sākumā Ukraina izmantoja savas iespējas un drīz vien nonāca vadībā ar 44:41. Pēc piecām nospēlētām minūtēm rezultāts bija jau 51:46 Ukrainas labā, bet minūti līdz ceturkšņa beigām Latvija spēja izlīdzināt mača rezultātu (57:57). Tiesa, pēdējā minūtē abas komandas guva vēl dažus punktus, veiksmīgākiem esot latviešiem, kuri arī atguva vadību.

Noslēdzošajā ceturtdaļā Latvija panāca sešu punktu pārsvaru (72:66), taču ukraiņi pēc vairākiem mājinieku neveiksmīgiem uzbrukumiem atguva vadību (73:72). Tiesa, uzreiz nākamajā uzbrukumā Kristaps Janičenoks realizēja divpunktu metienu, bet pēc tam divus “sodus” iemeta Ukrainas izlasē spēlējošais Ļipovijs (75:74). Pēdējo uzbrukumu aizvadīja latvieši, taču to ar veiksmīgu metienu noslēgt nespēja.

Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 17 punktiem bija Dairis Bertāns, bet 13 punktus pievienoja un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Kaspars Bērziņš. Taču ar 12 punktiem izcēlās komandas kapteinis Jānis Blūms.

Savukārt Ukrainai 21 punktu guva un desmit atlēkušās bumbas izcīnīja Kirils Fesenko, bet vēl 15 punktus pievienoja Ļipovijs.

Latvijas izlase pirmajā spēlē sestdien turnīra ievadā ar 78:67 pārspēja Beļģiju, bet dienu vēlāk ar 49:68 piekāpās Lietuvai, aizvadot savu mazrezultatīvāko cīņu Eiropas meistarsacīkstēs kopš neatkarības atgūšanas.
Uz uzvaru takas Latvija bija atgriezusies pirmdien, kad ar 72:65 sagādāja pirmo zaudējumu Čehijai.

Tikmēr Ukraina turnīra pirmajās trijās spēlēs cietusi trīs neveiksmes – vispirms dramatiskā duelī ar 68:69 tika zaudēts Lietuvai, turpinājumā tā ar 64:78 piekāpās arī Čehijai, bet trešajā cīņā ar 71:79 atzina arī otras grupas pastarītes Igaunijas pārākumu.

Trešdienas pirmajā cīņā Čehija ar 66:64 uzveica Beļģiju, tādejādi nodrošinot vietu izslēgšanas spēļu pirmajā kārtā. Savukārt vakarā plkst.21.30 sāksies duelis, kurā tiksies Igaunija un Lietuva.

Līdz ar to D apakšgrupā trīs uzvaras četros mačos izcīnījusi Čehija, divi panākumi trīs mačos ir Lietuvai, bet divas uzvaras četrās spēlēs guvusi Beļģija un Latvija. Igaunijai viens panākums trīs mačos, bet Ukrainai tikpat daudz uzvaru četros dueļos.

Latvijas un Igaunijas spēle 10.septembrī ir gandrīz pilnībā izpārdota, taču joprojām pieejamas biļetes uz visām pārējām spēlēm.

Tāpat Ukrainas izlases galvenā trenera amatu šovasar atstāja pazīstamais amerikāņu speciālists Maiks Fratello, kura vietā stājās vietējais speciālists Jevgēņijs Murzins. Kā spēlētājs Murzins 1989.gadā ar Kijevas “Budiveļņik” komandu kļuva par PSRS čempionu. Kā treneris viņš arī ilgstoši trenēja tieši “Budiveļņik”, bet kopš 2009.gada strādāja Ivanofrankivskas “Hoverla” rindās.

Iepriekšējā Eiropas čempionātā 2013.gadā Ukrainas izlase izcīnīja sesto vietu, kvalificējoties Pasaules kausam, kurā palika 18.pozīcijā starp 24 komandām.

Šovasar Ukrainas izlase naturalizēja amerikāni Džeromu Rendlu, visus dokumentus nokārtojot vien neilgi pirms Eiropas meistarsacīkstēm. Rendls 2011./2012.gada sezonā spēlēja Ukrainas komandā Mariupoles “Azovmaš”, bet pagājušajā sezonā pārstāvēja Turcijas vienību “Eskisehir”, kuras rindās izcēlās ar vidēji 15,8 punktiem un 5,0 rezultatīvām piespēlēm.

Šī Ukrainai nav pirmā pieredze ar naturalizētiem spēlētājiem. Viens no Ukrainas līderiem 2013.gada Eiropas čempionātā un 2014.gada pasaules meistarsacīkstēs bija amerikānis Pū Džeters, kurš šovasar paziņoja par lēmumu noslēgt savu karjeru valstsvienībā. Džeters Ukrainas pilsonību pieņēma 2013.gadā, iepriekšējās Eiropas meistarsacīkstēs vidēji gūstot 13,5 punktus un palīdzot savai valstij izcīnīt augsto sesto vietu.

Sagatavošanās ciklā Latvijas izlase aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, gūstot piecas uzvaras. Ja cikla vidū tika ciestas četras neveiksmes pēc kārtas, pēdējos trijos mačos Latvija spēja izcīnīt panākumus.

Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izspēle norisinās četrās pilsētās – Berlīnē (Vācija), Monpeljē (Francija), Zagrebā (Horvātija) un Rīgā.

Eiropas čempionātā no grupas tālāk turnīram kvalificēsies četras labākās komandas, bet izslēgšanas spēles no 12. līdz 20.septembrim tiks aizvadītas Francijas pilsētā Lillē.

Eiropas čempionātā tiks dalītas ceļazīmes arī uz 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Pie tām tiks turnīra finālistes, bet trešās līdz septītās vietas ieguvējas kvalificēsies olimpiskajam atlases turnīram.

2015.gada Eiropas čempionātam bija plānots risināties Ukrainā, tomēr nestabilās politiskās situācijas dēļ lēmums tika mainīts.

Pirmā Eiropas čempionvienība Latvija līdz šim finālturnīru rīkojusi vienu reizi, kad 1937.gadā ieņēma sesto vietu.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau desmito reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nespēja izkļūt no apakšgrupas, bet šī melnā sērija tika pārtraukta 2013.gadā Slovēnijā, kad Latvija palika vien uzvaras attālumā no ceturtdaļfināla sasniegšanas.