Latvijā
Novados

FOTO. Liepājā atklāj Gruzijas cīņai par neatkarību veltītu izstādi1


Liepājā atklāj Gruzijas cīņai par neatkarību veltītu izstādi Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē.
Liepājā atklāj Gruzijas cīņai par neatkarību veltītu izstādi Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē.
Foto: Valters Pelns

Autore – Sarmīte Pujēna, speciāli “La.lv”

Gruzijas vēstniece Latvijā Tea Maisuradze 7.augustā, dienā, kad pirms 11 gadiem sākās Krievijas militārā intervence Gruzijā, Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē atklāja izstādi “Nacionālās vienotības diena – Gruzijas mierīgā cīņa par brīvību”.

Izstādi, kas iepriekš bija skatāma Latvijas Okupācijas muzejā un stāstīja par notikumiem pirms trīsdesmit gadiem, kad Gruzija, tāpat kā Latvija atguva neatkarību, Liepājā papildinājušas vairākas jaunas planšetes, kurās atklāti pavisam neseni notikumi – Krievijas intervence Gruzijā 2008.gada augustā.

Nogalināti cilvēki ielās, degoši un sabrukuši nami – šīs fotogrāfijas, kas ataino pavisam nesenus notikumus, liek aizdomāties par to, cik trausla ir brīvība un miers arī 21.gadsimtā.

Anotācijas pie fotoattēliem vēsta, ka toreiz Krievijas militāristi Gruzijā nogalināja 228 mierīgos iedzīvotājus, 170 militārpersonas un 14 policistus, bet 1747 šajā laikā tika ievainoti, gandrīz 150 000 iedzīvotāju pameta savas mājas, 30 000 – emigrēja un joprojām atrodas trimdā. Gori reģionā par traģiskāko dienu kļuva 9.augusts, kad Krievijas militāristu mestās bumbas nogalināja 26 civiliedzīvotājus.

Liepājā atklāj Gruzijas cīņai par neatkarību veltītu izstādi

Arī 12.augustā Krievijas aviācija turpināja bombardēt Gori, lai gan jau iepriekšējā dienā Gruzijas karaspēks pilsētu bija atstājis, un tajā bija palikuši tikai žurnālisti un civilpersonas. Šajā dienā astoņi cilvēki, tostarp dāņu operators, tika nogalināti, 30 – ievainoti.

Izstāde atklāj faktus, kas bieži tikuši noklusēti, lai nekaitinātu Krieviju, proti, ka šīs valsts militāro agresiju Gruzijā jau 28.jūlijā un pirmajās augusta dienās ievadīja Krievijas organizētas provokācijas, kurās tā izmantoja osetīnu formējumus.

Izstādes atklāšanā piedalījās arī Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis un prāvests Ainars Jaunskalže.

Ar Gruzijas Nacionālās vienotības dienai un tās traģisko notikumu atcerei veltīto fotoizstādi tika atklāts festivāls “Via Baltica”, kas Liepājā notiek jau devīto reizi.

Festivāls “Via Baltica” ar izstāžu, koncertu, kino seansu starpniecību runā par visu trīs Baltijas valstu brīvību, neatkarību un tās atgūšanas sarežģītajiem un dramatiskajiem ceļiem.

Šoreiz “Via Baltica” pievērsies ne tikai Baltijas ceļa atcerei, bet arī Gruzijas nesenās vēstures notikumiem, jo arī šīs valsts cīņa par neatkarības atgūšanu aizsākās pirms 30 gadiem – 1989. gadā, traģiski un ar upuriem. 1989. gada 9. aprīlī, dienā, ko dēvē par „Tbilisi slaktiņu”, padomju armija ienāca Gruzijas galvaspilsētā, kur vardarbīgi apspieda mierīgo neatkarības demonstrāciju Rustaveli avēnijā, nogalinot divdesmit vienu cilvēku, tostarp sievietes un jauniešus.

Saistītie raksti

Izstāde Sv.Trīsvienības katedrālē būs apskatāma līdz 7.septembrim. Savukārt festivāla “Via Baltica” turpinājumā 16. augusta vakarā vēsturiskā Romas dārza pagalmā notiks “Xylem TRIO” kocerts, kurā Rihards Zaļupe (perkusijas), Oskars Petrauskis (saksofons) un Raimonds Petrauskis (klavieres) izpildīs Gruzijas un Baltijas valstu komponistu skaņdarbus.
Plašāka festivāla programma: viacultura.lv.

Festivāla „Via Baltica” rīkotājs ir nodibinājums “Via Cultura”. Festivāls notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Liepājas kultūras pārvaldes un Kuldīgas pilsētas domes atbalstu. Jaunumiem var sekot līdzi viacultura.lv un facebook.com/VIABALTICAfestival/.

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
FOTO: Rīga nosvin 818. dzimšanas dienu
5 stundas
GL
Gunta Lūse
Latvijā
“Latvieši ir malači. Daļa gan aizbrauc, bet daudzi paliek un strādā.” Stāsts par Inesi Bērziņu Latgalē
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Pa ceļam uz Roņu salu pazūd pieredzējis laivotājs Aigis Auders
9 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GL
Gunta Lūse
Latvijā
“Latvieši ir malači. Daļa gan aizbrauc, bet daudzi paliek un strādā.” Stāsts par Inesi Bērziņu Latgalē
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Siguldā autoceļš draud ieslīdēt Gaujā 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Jaunākā sinoptiķu prognoze 7 dienām: kas gaidāms nedēļas sākumā un beigās
9 stundas
Barbara Ālīte
Latvijā
Latvijas tuvumā manīta Krievijas armijas zemūdene, velkonis un korvete 1
4 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Samoilovs un Šmēdiņš izcili, Maskavā atkal skan Latvijas himna
6 stundas