Pasaulē
Baltija

Foto: Lietuva svin valsts atjaunošanas simtgadi3

Foto – BNS/LETA

Lietuva šodien ar dažādiem pasākumiem svin valsts atjaunošanas simtgadi. Svinību norisi varat aplūkot fotogalerijā.

Galerijas nosaukums

Apsveikumus valsts svētkos mūsu kaimiņiem šodien nosūtīja Latvijas valsts amatpersonas.

Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa apsveikums Lietuvai valsts neatkarības atjaunošanas simtgadē:

Dārgā brāļu tauta!

Sirsnīgi sveicu jūs Lietuvas valsts neatkarības atjaunošanas simtajā gadadienā!

Gadsimtu griežos latviešu un lietuviešu likteņi ir cieši savijušies, un arī jaunās tūkstošgades izaicinājumi liek mums turēties cieši kopā. Kā vienmēr, arī šodien, ir tikpat svarīgi sajust otra plecu un būt gataviem to atbalstīt.
Tomēr mūs saista kas vairāk. Tādēļ es šodien ar lepnumu atceros mūsu tautas dižā dzejnieka Raiņa vārdus:

“Manī plūst latvju asins,
Maisītas ar lietaviešu,
Darot mani vienotāju,
Dodot jaunu pienākumu.”

Latviju un Lietuvu vieno ne tikai pagātne, bet arī kopīgs nākotnes redzējums – kopīga atbildība par notiekošo Baltijā, Eiropā un visā pasaulē. Mūs saista vēlme būt brīviem un veidot pašiem savas, brīvas un neatkarīgas valstis. Kopā mēs esam iegājuši brīvu un demokrātisku Rietumu valstu saimē, mūsu ekonomikas attīstās ciešā mijiedarbībā, un mūsu sadarbības iespējas ne tuvu nav izsmeltas. Latvija un Lietuva roku rokā iet garu un plaukstošu ceļu, un tas ir tikai sākums.

Viena no skaistākajām pieturām šajā ceļā ir atbildība par mūsu kopīgo, abu pasaulē vienīgo baltu tautu kultūras mantojumu. Jau ikgadēji to simboliski apliecinām svētkos ‒ Baltu vienības dienā. Mūsu kopējā jubilejas gadā notiks vēl viens zīmīgs pasākums. Šogad Rīgā pirmo reizi tiks pasniegta Baltu balva par ieguldījumu latviešu un lietuviešu valodas, literatūras un vēsturisko pētījumu veicināšanā, kā arī citās mums kopīgās jomās.

Šodien, Lietuvas valsts nozīmīgajā svētku dienā, es ar pārliecību varu teikt ‒ Latviju un Lietuvu vieno cieša draudzība un partnerība. Tās ir īpašas attiecības, jo latviešiem Lietuva ir māsu un brāļu zeme. Tāpēc esmu jo īpaši pagodināts par iespēju būt kopā ar jums Lietuvas simtgades svētkos. Švęskime kartu!

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča apsveikums Lietuvai valsts atjaunošanas simtgadē:

Sirsnīgi sveicu mūsu tuvos draugus un kaimiņus Lietuvas valsts atjaunošanas 100. gadadienā!

Latviešu un lietuviešu likteņi ir cieši savijušies. Mūsu senči – zemgaļi un žemaiši – varonīgi cīnījās pret apvienoto krustnešu karaspēku Saules kaujā. Mūsu tautas 20. gadsimtā piedzīvoja daudz tumšu brīžu, saglabājot ticību savu zemju brīvībai. Barikāžu laikā mēs ne mirkli nešaubījāmies par cēlo mērķi – brīvas Latvijas un Lietuvas tautas, kas dzīvo līdzās stiprā un plaukstošā Eiropā, pat, ja cena bija visdārgākā.

Arī mūsdienās Latviju un Lietuvu saista cieša draudzība, tuvas līdzcilvēku attiecības un stratēģiskā partnerība Baltijas jūras reģionā, Eiropas Savienībā un NATO. Mūs vieno kopīgs redzējums un atbildība par Eiropas nākotni un drošības stiprināšanu reģionā, kas ietver arī stratēģiski nozīmīgas infrastruktūras attīstību.

Saistītie raksti

Latviešus un lietuviešus saista ne tikai kopīgs liktenis Baltijas jūras krastos, bet arī tuvās valodas, tradīcijas un kultūra. Mūsu kalendāros 22. septembris ir ierakstīta kā īpaša svinamā diena – Baltu vienības diena, kas ir simbolisks apliecinājums mūsu brālībai. Ar patiesu lepnumu varu teikt, ka Baltu vienības dienas svinībās nu jau tradicionāli piedalās Latvijas un Lietuvas Ārlietu ministrijās dibinātie Diplomātiskie kori.

Mūsu kopīgajā simtgades gadā notiks vēl viens zīmīgs pasākums – pirmo reizi kopā ar lietuviešu kolēģi ārlietu ministru Linu Linkeviču pasniegsim Baltu balvu par nozīmīgu ieguldījumu latviešu un lietuviešu valodu, literatūras, vēsturisko pētījumu veicināšanā un citās jomās. Mēs izjūtam īpašu atbildību kopt un sargāt mūsu mantojumu, jo esam vienīgās divas baltu tautas. Turpināsim to godāt un svinēt kopā arī turpmāk.
Švęskime kartu! Daug laimės, Lietuva!

LA.lv