×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. decembris, 2016
Drukāt

FOTO: Marina Rebeka saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni

Foto: LETAFoto: LETA

Otrdien, 6. decembrī plkst. 13 izcilajai latviešu operdziedātājai Marinai Rebekai pasniegts Latvijas valsts augstākais apbalvojums – Triju zvaigžņu ordenis, savukārt jau janvārī mūsu titulēto dziedātāju redzēsim komponista Gaetāno Doniceti operas “Marija Stjuarte” koncertuzvedumā, LA.lv pastāstīja koncertaģentūras “Laba mūzika” pārstāve Anete Toča.

Mūsu lieliskā soliste ir ļoti pagodināta un pateicīga par viņai piešķirto Latvijas Republikas augstāko apbalvojumu – Marina kopš 2016. gada rudens ir III šķiras Triju Zvaigžņu ordeņa komandiere. Gatavošanās koncertizrādēm dzimtenē Marinai Rebekai ir arī svarīgs posms Marijas Stjuartes lomas pilnveidē, jo jau 2017. gada martā viņa Marijas Stjuartes lomu atveidos jaunā iestudējumā prestižajā Romas operteātrī Itālijā.

Atzītā bel canto stila meistara Gaetāno Doniceti opera “Marija Stjuarte”, kuras pamatā pa daļai vēsturiski fakti, pa daļai fikcija, atklāj Skotijas karalienes Marijas Stjuartes un viņas māsīcas, Anglijas karalienes Elizabetes cīņu par Anglijas troni. Marina Rebeka atzīst, ka Marijas Stjuartes loma ir liels izaicinājums: tā ir vokāli ļoti sarežģīta, tomēr māksliniece sen ilgojusies to nodziedāt un no grūtībām nebaidoties, turklāt viņas balss ir īpaši piemērotā formā Doniceti mūzikas atskaņojumam.

Operas “Marija Stjuarte” skatuves ceļš bijis tikpat traģisks, cik tās librets – pēc ģenerālmēģinājuma 1834. gadā Neapolē tā aizliegta, jo vietējais valdnieks bijis sašutis par Doniceti drosmi atainot karaliskas personas visā to cilvēcisko emociju paletē un gradācijās, turklāt viņa dzīvesbiedre bijusi tieša Marijas Stjuartes pēctece. Operas cenzēta versija pirmizrādīta nākamajā gadā Milānas “La Scala”, bet, komponistam esot nemierā ar cenzūras žņaugiem un aristokrātu tuvredzību, pamazām nogrimusi aizmirstībā. Pēc vairāk nekā 130 gadiem “Marijas Stjuartes” sākotnējā versija atrasta kādā Stokholmas arhīvā Zviedrijā, un kopš tā laika opera piedzīvo strauju popularitātes augšupeju Eiropā un citviet pasaulē. Latvijas pirmatskaņojumā būs iespēja baudīt komponista iecerēto “Marijas Stjuartes” oriģinālversiju.

Kopā ar Marinu Rebeku uzstāsies īpaši izmeklēts skatuves partneru ansamblis: Anglijas karalienes Elizabetes lomu dziedās Krievijā dzimusī un Vācijā dzīvojošā uzlecošā zvaigzne Katja Levina, Lesteras grāfa Roberta lomā – vairākkārtējs Grammy balvas ieguvējs, turku tenors Bīlents Bezdīzs, kuru Latvijas publika jau dzirdējusi Edgardo lomā Doniceti operā “Lucia di Lammermoor” Rīgas opernamā. Šrūsberijas grāfu Džordžu Talbotu gaidāmajos koncertos dziedās pieprasītais 18. un 19. gadsimta opermūzikas interprets, itāļu basbaritons Džanluka Margeri, kurš Latvijā viesosies pirmoreiz. Annas Kenedijas lomā Latvijā un Nīderlandē meistarību kaldinājusī, artistiskā un daudzpusīgā Laura Grecka, bet šarmantais un nevainojami profesionālais basbaritons Rihards Mačanovskis iejutīsies barona Viljama Sesila lomā. Arī koncertiestudējuma muzikālais vadītājs, amerikāņu diriģents Džons Fiore Latvijā koncertēs pirmo reizi, taču viņa talantu iepriekšējā sezonā ar sajūsmu novērtējuši Ženēvas, Cīrihes un Drēzdenes opernamu apmeklētāji. Tāpat koncertuzvedumā piedalīsies no labāko Latvijas orķestru mūziķiem veidotais Latvijas festivāla simfoniskais orķestris un Valsts akadēmiskais koris “Latvija”.

Koncertuzvedumu varēs noskatīties 10. janvārī plkst. 19 Lielajā ģildē Rīgā, 12. janvārī plkst. 19 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” un 15. janvārī plkst. 16 Latgales vēstniecībā “GORS” Rēzeknē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+