×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
8. janvāris, 2018
Drukāt

Nodokļu parādnieku sarakstā – arī slaveni advokāti (6)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Jaunākais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiskotais nodokļu parādnieku saraksts, kas datēts ar pagājušā gada decembri, izrādījies neparasts – tajā pēkšņi prāvā pulkā parādījušies bijušie un tagadējie tiesu izpildītāji, notāri, maksātnespējas administratori un arī advokāti.

Simtprocentīgi apgalvot, ka runa ir tieši par konkrētiem uzskaitīto profesiju pārstāvjiem, visos gadījumos nevar, jo sarakstā nav minēti nodokļu parādnieku personas kodi, un liela daļa tajā fiksēto cilvēku aizvadītajā nedēļā nevēlējās atbildēt uz jautājumiem – vai sarakstā minētie tiešām ir viņi, kā viņu nodokļu parāds radies un kā plānots to dzēst.

Taču virknei nodokļu parādnieku vārdu un uzvārdu salikumi ir tik reti sastopami, ka faktiski nav šaubu – VID sarakstā iekļautie ir labi zināmi, atsevišķos gadījumos arī medijos sliktā gaismā parādījušies tiesu izpildītāji, maksātnespējas administratori, advokāti un notāri. Šo “zīmīgo” vārdu un uzvārdu uzskaitījums, kas datēts ar pagājušā gada decembra sākumu, redzams tabulā.

Lai gan lielākā daļa no nodokļu parādniekiem izvēlējās par labāku uz jautājumiem neatbildēt, atsevišķi sarakstā minētie atzina – tie tiešām esot viņi. Piemēram, zvērināta tiesu izpildītāja Ivetta Kalugina (nodokļu parāda summa – 39,9 tūkstoši eiro) teic – jā, viņai kā nodokļu maksātājai piemērots nodokļu atbalsta pasākums. “Vienmēr apzinīgi esmu pildījusi pienākumus pret valsti un laikus veikusi regulāros nodokļu maksājumus valstij. Lai pārvarētu īslaicīgi radušās nodokļu nomaksas grūtības un turpinātu veiksmīgi savus amata pienākumus, esmu izmantojusi VID doto iespēju un pieteikusies VID atbalsta pasākumam nokavējuma naudas dzēšanai,” skaidro I. Kalugina, piebilstot, ka bez kavēšanās veic visus ikmēneša maksājumus saskaņā ar VID lēmumā par atbalsta pasākuma piemērošanu norādīto.

Savukārt cita tiesu izpildītāja Inese Bože informē, ka VID sarakstā minētais nodokļu parāds (nepilni 6200 eiro) bijis par 2017. gada novembri un ticis nomaksāts 29. decembrī. “Termiņš nomaksai bija 25. decembris, neparedzētu apstākļu dēļ nokavēju termiņu un apmaksu veicu minētajā datumā,” skaidro I. Bože.

Taču nācās saskarties arī ar cita veida reakciju. Uz jautājumu, vai viņš ir tas Lauris Liepa, kam VID publiskajā datu bāzē norādīts 14 933,62 eiro nodokļu parāds, advokātu biroja “Cobalt” vadošais partneris Lauris Liepa vispirms paziņoja, ka šo informāciju nekavējoties pārbaudīšot, bet pēc tam – ka “mans grāmatvedis ziņo, ka šis nav mans gadījums”.

Tomēr uz precizējošu jautājumu – vai viņš tātad apgalvo, ka nodokļu parādnieku sarakstā, kas atrodams VID mājas lapā, atrodamais Lauris Liepa ar jau minēto nodokļu parāda summu ir nevis viņš, bet kāds cits Lauris Liepa, advokāts skaidru atbildi vairs nesniedza, vien minot, ka “drošības dēļ palūgšu VID izziņu par parāda neesamību”.

Tikmēr VID publiski pieejamā informācija par 1971. gadā dzimušo saimnieciskās darbības veicēju Lauri Liepu rāda pilnīgi citu ainu – izrādās, ir darīšana pat ar ļoti “rūdītu” nodokļu parādnieku: kopš 2017. gada sākuma dati par nodokļu parādniekiem ir publicēti kopumā 24 reizes, un 22 no tām L. Liepam ir fiksēts “VID administrēto nodokļu (nodevu) parāds, kas kopsummā pārsniedz 150 eiro”. Tas nozīmē – cilvēks gandrīz nepārtraukti ir bijis nodokļu parādnieks.

VID tikmēr skaidro, ka “konkrētajā kategorijā nav vērojamas īpašas izmaiņas nodokļu parādnieku skaita ziņā”, turklāt pieredze liecinot, ka lielākā daļa advokātu, zvērinātu tiesu izpildītāju un notāru nenonāk nodokļu parādnieku sarakstā, jo nodokļu maksājumus pārsvarā veic noteiktajā termiņā un apmērā. Savukārt tie minēto profesiju pārstāvji, kas atrodas nodokļu parādnieku sarakstā, lielākoties esot deklarējuši saimnieciskās darbības gaitā maksājamas nodokļu saistības, taču maksājumus nav veikuši laikus, bet atsevišķiem sarakstā esošajiem minēto profesiju pārstāvjiem parāds veidojies arī nodokļu kontroles dēļ.

“Jāatzīmē, ka persona var nodarboties ar vairākiem saimnieciskās darbības veidiem (ciktāl to neierobežo konkrēto darbības jomu regulējošie normatīvie akti), savukārt nodokļu deklarācijas netiek sniegtas atsevišķi par katru darbības veidu. Tādēļ nevar izdarīt viennozīmīgu secinājumu, ka, piemēram, advokāta nodokļu parāds ir saistīts tieši ar advokāta pakalpojumu sniegšanu (iespējams, advokāts vienlaikus arī apsaimnieko sev piederošo nekustamo īpašumu vai tml.),” skaidro VID.

20180108204640_6110

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Helēna Staņislavska IPZA Atbildēt

    Pilnīgas muļķības. Es kļūstu par “nodokļu” parādnieku katru otro mēnesi VID sistēmas nepilnību dēļ. Iemaksas, ko veicu kā individuāli praktizējošs advokāts, regulāri tiek VID sistēmā atspoguļotas kā manis kā fiziskas personas veikta iemaksa tikai tādēļ, ka VID sistēma nenolasa bankas maksājuma mērķi. Bankas neļauj individuāli praktizējošam advokātam vērt vaļā bankas kontu kā IPZA, bet tikai pēc personas koda. Ik reizi EDS sistēmā jāraksta lūgums, lai nauda tiek pareizi iegrāmatota VID sistēmā nevis pēc personas koda, bet pēc PVN maksātāja koda, lai gan maksājuma mērķī tas ir precīzi uzrakstīts jau maksājuma veikšanas brīdī.

  2. 7.panta punkts – aizliedz publicēt informāciju, kas aizskar fizisko un juridisko personu godu un cieņu un ceļ tam neslavu…Par KĀDU GODU un CIEŅU šis punkts runā??? VAI TAD NODOKĻU PARĀDNIEKAM pret sevi ir GODS un CIEŅA?…KĀDA NESLAVA??? Trakums!? Par NESLAVU parādnieks PARŪPĒJIES PATS!!! Tā ir valsts APZAGŠANA ar nodomu! Cik zīmīgi, ka VISI nelīeši bez acu pamirkšķināšanas operē ar šiem vārdiem bez savas darbības analīzes un jūtas kā NEVAINĪGI JĒRIŅI!

  3. Latvijā būt slavenam pat kauns…………………..Pr Dz

  4. Jo bagātāks esi, jo skopāks kļūsti un bagātajam viss ir “na haļavu” – tāds ir mans novērojums!

  5. Ta,no visiem piedziisim!!Tikai pashi neko nemaksaasim!!

  6. Nu un – citur zaudētu licenci, bet Latvijā dod 3 zvaigžņu ordeni…

Draugiem Facebook Twitter Google+