Foto: Kate Šterna

FOTO: Pagaidu valdība nokāpj krastā Liepājā. 1919.-2019.gads 1

“Mums nav jārada mīti par Latvijas vēsturi. Mūsu vēsturē ir daudz dažādu patiesu notikumu, kur cilvēki ir parādījuši savu varonību. Šī kuģa “Saratov” ierašanās vēsturiskā rekonstrukcija ir spilgts apliecinājums tam, kādi bija cilvēki simts gadus atpakaļ un, kādiem ir jābūt arī mūsu dienās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Lasīt citas ziņas
Par šo laiku, kad Latvijas valdība atradās uz kuģa “Saratov”, poētiski mēdz teikt, ka tā bija republika uz ūdens.
“Kuģa “Saratov” sagaidīšana Liepājā – 100”
CITI ŠOBRĪD LASA

Es gribētu teikt, ka tā bija republika Latvijas cilvēku sirdīs, jo šis notikums teju visiem Latvijas cilvēkiem ļāva noticēt Latvijas brīvībai un Latvijas neatkarībai, un bija motivācija doties cīņā par Latviju,” uzsvēra Valsts prezidents Raimonds Vējonis, apmeklējot vēsturisku notikumu rekonstrukcijas pasākumā “Kuģa “Saratov” sagaidīšana Liepājā – 100” iestudējumu un uzrunājot klātesošos 2019. gada 27. jūnijā Liepājā.

Skaisti satērpušās dāmas un vīri savās labākajās drānās, saposti bērni un ugunsdzēsēji spožās ķiverēs, zemessargi un strādnieki – visi ar ziediem rokās sanāca Liepājas ostmalā, pie muitas mājas, lai sagaidītu no trimdas atgriežamies pagaidu vadību Kārļa Ulmaņa vadībā.

“Šī ir sirsnīga diena. Valdības locekļi ir dziļi aizkustināti. Cik liels ir mūsu iepriecinājums, tik mazas manas spējas to izteikt vārdos,” savu uzrunu iesāka Kārlis Ulmanis toreiz un tagad.

27.jūnijā, pulksten sešos vakarā tvaikonis “Saratov” pietauvojas Liepājā. Toreiz valdības vīri kāpa krastā no klāja. Šoreiz viņi nāca pa improvizētām kāpnēm un nonāca tieši uz skatuves, kur tos sagaidīja pagājušā gadsimta tērpos tērpušies ļaudis – pieaugušie un bērni. Apkārt drūzmējās simtiem liepājnieku – tik liela bija pilsētas iedzīvotāju atsaucība un atbalsts. Visi kāri tvēra Kārļa Ulmaņa vārdus, kurus viņš izrunāja Liepājas teātra aktiera Armanda Kaušeļa lūpām.

Prezidents turpināja: “Varam apņemties, solīties uzticību, censties to attaisnot, lai cerības uz valdību piepildītos. Nerunāsim daudz! Valdība nāk atpakaļ prieka un gandarījuma pilna. Tā nenāk atpakaļ naida pilna, bet lai būtu taisnība zemē un vienlīdzīgi pilsoņi un pilsones. Tas nenozīmē, ka katrs varēs darīt, ko iegribēs. Uz mums stāv grūtas dienas, mēneši.

Šajā laikā nebija viegli valsts darbu vadīt, bet aizmirsīsim šajā brīdī grūtības, sadosim rokas un lūkosim uz priekšu.

Valdība pa šo laiku nav bez darba bijusi, bet līdz pēdējam brīdim rūpējusies par Latvijas neatkarību. Valdība nav lietojusi tādus ieročus, kuri izlietu brāļu asinis. Mēs zinājām, ka tauta stāv aiz mums.”

Savā runā Ulmanis pateicās Liepājai, Liepājas pilsētas valdei, lauku iedzīvotājiem un visai tautai. Viņš veltīja pateicības vārdus arī Anglijai, Francijai un Amerikas Savienotajām Valstīm, bez kuru atbalsta Latvijas valsts nebūtu tapusi.

Reklāma
Reklāma

Pēc Kārļa Ulmaņa runu teica gan tā laika Anglijas vēstnieks Herberts Grants Vatsons, kur tēlā iejutās aktieris Leons Leščinskis, gan Francijas militārās misijas vadītājs, pulkvedis Emanuels Diparkē, kuru atveidoja Kaspars Gods.

Tad nāca kārta runāt mūsdienu Latvijas vadītājam Raimondam Vējonim. Viņš sacīja: “Gan Cēsu kaujas, gan pagaidu valdības izkāpšana šeit, Latvijā, Liepājas krastos atkal apliecināja to, ka mums ir atgriezusies ticība saviem spēkiem, pārliecība, ka Latvijai būs būt. Un tāpēc es tiešām sveicu jūs visus šajos svētkos. Lai mūs visus vieno un padara stiprus ticība Latvijai un gatavība vienmēr ziedoties Latvijai. Saules mūžu Latvijai!”.

Pagaidu valdība nokāpj krastā Liepāja

Skanēja dažādas kompozīcijas Latvijas, ASV un Skotijas militāro orķestru un jauniešu teātra trupas no Francijas izpildījumā, bet, pēc uzrunām, ko teica Liepājas mērs Jānis Vilnītis, tagadējais Francijas militārais atašejs Latvijā Stīvens Ložleisters, ASV vēstniecības politiskais atašejs Kenets Zurčers, oficiālajai daļai noslēdzoties visi svētku dalībnieki vienotā gājienā pa Liepājas ielām devās uz Jāņa Čakstes laukumu, kur notika fotografēšanās un vieskolektīvu uzstāšanās liepājniekiem.

Par svētku programmu

Kuģa “Saratov” sagaidīšas atcerei Liepājā tiek veltīti vairāki paskumi. 27. Jūnijs sākās ar ekumēnisko dievkalpojumu Liepājas Sv. Annas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā. Pulksten 18.00 Liepājas Vecajā ostmalā notika galvenais svinību pasākums – vēsturisku notikumu rekonstrukcija “Kuģa “Saratov” sagaidīšanai Liepājā – 100”.

28. jūnijā Plkst. 20.00 laukumā pie Muitas mājas notiks svētku koncerts “Ar prieku un gandarījumu”, kura ideja sakņojas Kārļa Ulmaņa runā pēc nokāpšanas no kuģa “Saratov”. Plkst. 22.30, laukumā pie Muitas mājas norisināsies zaļumballe 20. gadsimta stilā ar retro mūzikas ansambļa “Bellacord Tanzorchester”, brāļu Auzānu un “Slavenaā Jersikas orķestra” piedalīšanos.

29. jūnijā ostmalā, laukumā pie Muitas mājas un Liepājas vēsturiskajos kvartālos norisināsies plaša pasākumu programma ģimenēm un bērniem “Pirms 100 gadiem Liepājā”. Būs radošās darbnīcas un tradicionālās 20. gadsimta sākuma spēka un veiklības atrakcijas, dažādas teatrālas izdarības, muzicēs kapela, bet uz skatuves uzstāsies vieskolektīvi no Anglijas, Francijas un ASV, un pašmāju mūziķi.

Tāpat 29. jūnijā Liepājā notiks Tvīda retro velobrauciens. Diena noslēgsies ar Kurzemes dziesmu svētkiem plkst. 19.00 LOC Olimpiskajā centrā.

Svinīgo notikumu programmu par godu kuģa “Saratov” sagaidīšanas simtgadei rīko Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroju, biedrību “I DID IT” un Liepājas Tautas mākslas un kultūras centru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.