Latvijā
Izglītība

FOTO: Piketā pieprasa nevilcināties ar izglītības reformu2

Foto Timurs Subhankulovs

“Mums vajag jau šogad!” Ar šādiem un līdzīgiem saukļiem aptuveni divi simti cilvēku ceturtdienas rītā pulcējās pie Saeimas nama, lai paustu savu atbalstu izglītības satura reformai.

Piketus ar līdzīgu mērķi bija pieteikušas divas organizācijas – vienu rīkoja politiskā apvienība “Attīstībai/Par”, bet otru – iniciatīvas grupa “Vecāki par labāku izglītību”. Kā novēroju liela daļa no pasākuma dalībnieku bija nevis noraizējušies vecāki, bet gan politisko partiju pārstāvji. Vienā pusē stāvēja apvienībā “Attīstībai/Par” ietilpstošo partiju “Latvijas Attīstībai” un Kustība Par” politiķi, kuriem pievienojās arī vairāki pārstāvji no partijas “Progresīvie”. Viņi savos plakātos kritizēja ne vien reformas pretiniekus, bet arī izglītības ministru Kārli Šadurski (“Vienotība”) par nespēju pārliecināt partijas, sociālos partnerus un izglītības iestādes par nepieciešamību ieviest izglītības reformu jau šogad. Turpat blakus norisinājās arī organizācijas “Vecāki par labu izglītību” rīkotais pikets. Tam pievienojās pārstāvji no Jaunās konservatīvās partijas un “Vienotības”, kuri savos saukļos un plakātos koncentrējās uz pārmetumiem reformas pretiniekim – partijām ZZS un “Saskaņai”, kā arī Latvijas Pašvaldību savienībai (LPS). Abas piketētāju puses gan bija vienotas saukļos par atbalstu izglītības satura reformai. Daži bija ieradušies ar bērniem. Uz Jēkaba ielas pie Saeimas nama tika uzstādīts skolas sols un tukšas mucas ar partiju ZZS, “Saskaņa” un “Vienotība” uzrakstiem, simbolizējot gan to, ka “tukša muca tālu skan” gan “mucā auguši pa spundi baroti”.

Galerijas nosaukums

Protestētājus uzrunāja “Kustības Par” līderi Mārtiņš Staķis un Daniels Pavļuts, “Latvijas Attīstībai” vadītājs Juris Pūce un citi. Viņi uzsvēra, ka šis neesot politisks pasākums un viņi šeit neesot ieradušies kā politiķi bet gan kā skolēnu vecāki un sociāli atbildīgi pilsoņi, kuri noraizējušies par stagnāciju Latvijas izglītības sistēmā. “Mēs esam par izcilu izglītību mūsu bērniem, jo tikai tā varam nodrošināt mūsu valsts nākotni,” uzsvēra Pavļuts.

Nekādas īpašas diskusijas ar reformu vilcinošajiem deputātiem neveidojās, jo viņi lielākoties pašmauca piketētāju pūlim garām. Parunāties piestāja galvenokārt “Vienotības’ pārstāvji, tostarp izglītības ministrs Šadurskis. “Diemžēl daļu deputātu nav izdevies pārliecināt. Ko lai dara – pret stulbumu pat Dievs ir bezspēcīgs! Cerams vismaz no jūsu klātbūtnes viņi nobīsies,” protestētājiem taisnojās ministrs. Viņš arī norādīja, ka galvenie reformas bremzētāji ir ZZS, bet “Saskaņa” pret to iebilstot jo “šī partija ir pret visu, kas Latvijai dotu labu”.

Saeima šodien parlamenta sēdē otrajā lasījumā skatīs likumprojektu, kurā iekļauts regulējums saistībā ar izglītības jaunā kompetenču satura ieviešanu skolās. Izglītības komisija iepriekš izskatīja visus priekšlikumus Vispārējās izglītības likumam. Komisijas vairākums konceptuāli noraidīja ieceri par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma. Savukārt izglītības jaunā kompetenču satura ieviešanu komisija lēma atlikt par gadu vēlāk, nekā sākotnēji bija piedāvājusi Izglītības un zinātnes ministrija.

LA.lv