Latvijā
Sabiedrība

FOTO: Portāla LA.LV speciālreportāža no Aglonas. Pāvests uzsver savstarpējo pieņemšanu0

Foto: Valdis Semojonovs, Latvijas Mediji

Svētrunā Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs bazilikā pāvests Francisks uzsvēra tuvākmīlestības un savstarpējās pieņemšanas nozīmi mūsdienās. Pēc vizītes rīkotāju aplēsēm Svēto misi bazilikas laukumā apmeklēja vismaz 40 000 cilvēku.

Bazilikas laukumā satiktais balvēnietis Juris Annuškāns bija ieradies kopā ar sievu Līgu un visu ģimeni. “Pāvests katru gadu nebrauc. Man kā katoļticīgam cilvēkam tas ir liels notikums,” teica Juris. Viņš domā, ka pāvesta vizīte nesīs Latvijai svētību un liks arī cilvēkiem padomāt par uzsvaru maiņu no materiālām lietām uz garīgo dimensiju. “Lai mašīnu un māju dēļ nezaudējam savu veselību! Lai mums nav it kā kvalitatīva dzīve, bet tajā pat laikā neaizejam tukšumā,” piebilda Juris. Viņš bijis 1993. gadā Rīgā, kad Latvijā viesojies toreizējais pāvests Jānis Pāvils II, un izmantojis dienu, lai redzētu pāvestu Rīgā. “

“Aglonā piedalīšos misē, kuru svin pāvests. Citi brauc uz Vatikānu, lai to piedzīvotu, bet mums tepat Latvijā ir iespēja saņemt šo svētību,” uzsver Agrita Arbidāne no Rēzeknes. Viņa atklāja, ka esot arī kāds īpašs nodoms, kuru viņa nes savā sirdī, un to uzticēs Dievam misē, kuru svinēs pāvests.

Jaunsardzes brīvprātīgā Jana Poļaka “LA” norādīja, ka viņas ieskatā pāvesta vizīte ir liels notikums Latvijai un esot mazliet neierasta sajūta, ka pāvests svinēs Svēto misi Aglonā.

Savukārt Ieva no Siguldas sacīja, ka pāvests ir ļoti ietekmīga garīga persona, un viņa mērojusi ceļu uz Aglonu, lai ieraudzītu pāvestu.

Dita no Saldus izteica cerību, ka pāvesta vizīte palīdzēs atveseļoties viņas radiniekiem, kurus viņa paņēmusi līdzi uz Aglonu.

Pāvests Francisks ar helikopteru ieradās Aglonā ap plkst.15.30, un tālāk viņš sēdās papamobilī un devās braucienā pa bazilikas laukumu, kur sasveicinājās ar cilvēkiem. Pāvestu ar gavilēm sagaidīja ap 40 000 cilvēku, kas bija ieradušies Aglonā. Ne tikai no Latvijas, bet arī no Lietuvas, Polijas un citam valstīm, par ko liecināja plakāti un automašīnu reģistrācijas numuri.

Svētajā Misē pāvests runāja par savas vizītes moto “Marija, rādi mums, ka esi Māte!” pieņemšanu. Savā homīlijā jeb svētrunā pāvests norādīja uz veidiem kā Marija liecina par Jēzu un klāstīja arī par viņas neatkāpšanos no sava dēla, kad Viņš dodas krusta nāvē. “Ar to Marija rāda vispirms to, ka viņa ir līdzās tiem, kas cieš, līdzās tiem, no kuriem pasaule bēg un arī līdzās tiem, kas tiek tiesāti, visu nosodīti un izsūtīti,” uzsvēra Francisks.

Viņš norādīja, ka Jēzus aicināja Mariju pieņemt mīļoto mācekli kā savu dēlu. “[Bībeles] tekstā ir teikts, ka tie bija līdzās, taču Jēzus atklāj, ka ar to nepietiek, ka viņiem savstarpēji jāpieņem vienam otrs. Jo var jau būt blakus daudziem cilvēkiem, dzīvot tajā pašā mājoklī, vienā kvartālā vai strādāt tajā pašā darbavietā, dalīties vienotā ticībā un gūt prieku tajos pašos dievišķajos noslēpumos, taču nepieņemt otru, nepūlēties, pieņemt viņu ar mīlestību,” teica pāvests.

Homīlijā viņš arī atsaucās uz bīskapu Boļeslavu Sloskānu, kurš savulaik saviem vecākiem pēc aresta rakstījis, aicinājis neļaut sirdīs iezagties atriebības vai rūgtuma jūtām.

Pāvesta svētrunai caurstrāvoja savstarpējās pieņemšanas un cilvēkmīlestības motīvs. Tās noslēgumā pāvests aicināja mācīties drosmi no Marijas. “Viņa vēlas mums dot savu drosmi, lai mēs stāvētu stingri un noturīgi; savu pazemību, kas ļauj ņemt vērā katra vēstures brīža koordinātes,” teica Francisks.

Saistītie raksti

Svētās mises noslēgumā pāvests izteica pateicību visiem cilvēkiem, kas bijuši līdzdalīgi viņa vizītes organizēšanā un sagatavošanā. Kā dāvanu Aglonas Dievmātei viņš pasniedza bazilikai īpašu rožukroni. Tāpat viņš teica svētības vārdus : “Dieva žēlastība, lai jūs pavada!”. Viņš devās tālāk, skanot baznīcā pazīstamajam 62. psalmam – “Slava Dievam, Aleluja!

Viņš – mans Mantojums un Prieks!”

 

LA.lv