Latvijā
Rīga

“LA” fotoreportāža: Sācies gaismas festivāls “Staro Rīga” 16

Foto Dainis Bušmanis

Šovakar sācies gaismas festivāls “Staro Rīga 2016”, kura laikā Rīgā apskatāmi 42 gaismas objekti.

Festivāls notiks no šodienas līdz 20.novembrim. Gaismas objekti galvenokārt izvietoti Vecrīgā un pilsētas centrālajā daļā. Šogad gaismas objektus būs iespējams apskatīt stundu ilgāk nekā iepriekšējos gados – no plkst.17 līdz 23.

Festivāla tēma pagājušajā gadā bija “Gaisma sauca”, bet šogad ir “Gaisma ausa”, kas ir teksta fragments no Jāzepa Vītola dziesmas “Gaismas pils”.

Festivālā “Staro Rīga 2016” ir trīs programmas: pamatprogramma “Gaisma ausa”, starptautiskā programma, kurā piedalās mākslinieki no Lietuvas, Kanādas, Japānas, Austrālijas, Beļģijas, Spānijas, Vācijas, Portugāles, Baltkrievijas, Francijas un Libānas, kā arī “Rīgas karnevāls”.

Galerijas nosaukums

Festivāla laikā iespējams aplūkot arī jaunāko Rīgas vēsturisko ēku fasāžu apgaismojumu. Piemēram, uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pagalma fasādes apskatāma gleznotāja Jaņa Rozentāla 150 gadu jubilejai veltītā interaktīvā multimediju projekcija “Pieskaries gleznai”.

Savukārt Rīgas pils torņa fasādes objekts “Action-Painting” veidots, apmeklētājiem ar īpašu burvju nūjiņu veidojot laikmetīgu ietērpu Rīgas pils kastelas daļas tornim.

Augusta Dombrovska lolotais kultūras pils “Ziemeļblāzma” parks festivāla laikā atdzims un pārvērtīsies gaismas pielietā dārzā. Laternas, kas ikdienā pilda parka lampu funkciju, festivālā iezaigosies dažādās krāsās, pārtopot daudzkrāsainos ziedos. Ierastie parka objekti – rotonda, sēnīte, tējas namiņš, skatu tornis, franču dārzs, grota un vīnstīgu aleja – tiks saistīti dažādu krāsu un skaņu saspēlēs, ļaujot apmeklētāju fantāzijai redzēto asociēt ar pasakainu, ziediem un krāsām pildītu Gaismas dārzu.

Uz Vecpilsētas ielas 8a nama fasādes apmeklētāji, mijiedarbojoties ar attēlu, ar lāzera staru palīdzību var radīt dažādu mūzikas žanru skaņdarbu vizuālos atveidus. Savukārt uz Rīgas Svētā Pētera baznīcas fasādes vērojama instalācija “98 gaismas gleznas Latvijai”, kur apmeklētāji tiek aicināti gleznot ar gaismu un veidot unikālas gaismas gleznas no latviskiem rakstiem un zīmēm.

Turklāt uz Pulvertorņa vērojams objekts “Saullēkts”, kura ieslēgšanā jāiesaistās deviņiem cilvēkiem.

Festivāla laikā apskatāms gaismas objekts “Gaismas koks” uz AB dambja, kā arī “Gaismas odiseja” Rīgas kanālā pretī Jēkaba kazarmām, “Malduguns” un “Cauri gadsimtiem” Vērmanes dārzā, “Mīlestības mozaīka” Esplanādē, “Pieskaries gaismai” Sapņu fabrikā, “Gaismas dārzs” Ziemeļblāzmas kultūras pils dārzā, “Mans dārzs” Rātslaukumā, “Dzīves loks” Alberta laukumā, “Mazais šefpavārs” Centrāltirgus Sakņu paviljonā, “Garauši” Doma laukumā un citi.

LA.lv