Dabā
Laika ziņas

Foto: Sācies nārsts Daugavā izvietotajās zivju ligzdās2

Publicitātes foto

Šobrīd Daugavā ir sācies nārsts un 400 izvietotajās zivju nārsta mākslīgajās ligzdās novērota brekšu nārstošana. Ligzdas, kuras izgatavotas no egļu zariem, ir ieliktas Daugavā pie Kaibalas un Ikšķiles.

Biedrības „Mēs zivīm” pārstāvji ligzdas Daugavā izvietoja maija pirmajā nedēļā. Ņemot vērā siltos laika apstākļus un ūdens temperatūras paaugstināšanos, zivis tajās ir iznārstojušas. Šobrīd ligzdās var vērot brekšu nārstu. Vēlāk tajās nārstos raudas. Projekta īstenošanas gaitā novērots, ka no egļu zariem izveidotajās ligzdās nārsto arī citu sugu zivis, piemēram, asari un līņi.

Aprīlī AS „Latvenergo” un biedrība „Mēs zivīm” astoto gadu organizēja pasākumu – zivju nārsta mākslīgo ligzdu izgatavošanu mežā.

Mākslīgās zivju nārsta ligzdas izvieto iepriekš izpētītā upes posmā, kur zivis vislabprātāk nārsto. Šajās vietās ligzdas vairākās rindās vairāku simtu metru garumā un dažādos dziļumos iegremdē upes ūdens zonā, tādējādi nodrošinot, ka ikri nepaliek bez ūdens un saulē neizžūst. Pēc ikru attīstības zivju kāpuri vēl dažas nedēļas uzturas ligzdu tuvumā un tikai vēlāk iepeld dziļāk upē. Ligzdu gatavošanā izmanto dažādus līdz 70 cm garus egļu zarus, kurus liek citu virs cita pretējos virzienos un pēc tam pa vidu ar metāla stiepli sasien, augšā un apakšā veidojot cilpas. Lai ligzda stabili turētos ūdenī, tai cilpā zem ligzdas šņorē pievieno atsvaru, bet cilpai virs ligzdas pievieno pludiņu (tukša plastmasas pudele, kanna u. tml.). Uz pludiņa uzraksta nosaukumu „zivju ligzdas”, lai ikvienam, kurš upē redz šo marķējumu, ir nepārprotama informācija par izvietotajiem priekšmetiem.

LA.lv