Latvijā
Vēsture

FOTO: Saeimā pirmo reizi svin Latgales kongresa dienu0


Saeimā pirmo reizi svin Latgales kongresa dienu
Saeimā pirmo reizi svin Latgales kongresa dienu
Foto: Ieva Ābele/Saeima

“Latgales kongress ir vēsturiski svarīgs, jo iezīmēja skaidru ceļu uz vienotu latviešu tautu un valsti. Toreiz uzvarēja ideja par brīvu, demokrātisku Latviju, kas pārstāv eiropeiskās vērtības, saglabājot mūsu identitāti,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece trešdien, 24.aprīlī, parlamentā atklājot Latgales kongresa dienai veltītu pasākumu, vēsta Saeimas preses dienests.

“Šis ir skaists un nozīmīgs brīdis, jo parlamentā pirmo reizi svinam Latgales kongresa dienu, ko par atzīmējamo dienu noteica 12.Saeima,” teica I.Mūrniece.

Atsaucot atmiņā arī 2017.gadā notikušo Latgales kongresa simtgadei veltīto pasākumu Rēzeknē, kurā notikušās debates palīdzēja uz dažādiem latgaliešiem nozīmīgiem jautājumiem palūkoties citādi.

Pie kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas, identitātes nostiprināšanas, ekonomikas jautājumu risināšanas visiem jāstrādā kopā – parlamentam, Saeimā izveidotajai Latgales apakškomisijai, valdībai -, atzīmēja Saeimas priekšsēdētāja, paužot cerību, ka problēmjautājumi tiks sadzirdēti un risināti.

Tāpat I.Mūrniece akcentēja, ka Latgales kongresa simtgade izcēla arī divus spilgtus valstsvīrus – Franci Trasūnu un Jāzepu Rancānu.

Viņi bija vēsturiskā kongresa dalībnieki, garīdznieki, politiķi un skaidru vērtību nesēji. Ja F.Trasūns ieņēma būtisku lomu Latvijas valstiskuma tapšanā, tad J.Rancāns bija Latvijas nepārtrauktības idejas nesējs.

Abi kopā viņi uzturēja un veidoja valsts gribu.

Pasākuma ietvaros Saeimas namā atklāta izstāde “Pāri slieksnim”.

Tā ir Latgales Kultūrvēstures muzeja veidota ekspozīcija, kas veltīta Latgales kongresa simtgadei. Izstādē iekļauti dažādi materiāli par vēstures avotiem, faktiem un notikumiem, kas bijuši nozīmīgi Latvijas vēsturē.

Par atceres un atzīmējamo dienu Latgales kongresa diena noteikta 27.aprīlī, un tā iedibināta par godu 1917.gada 27.aprīļa Latgales latviešu kongresam un tā pieņemtajiem lēmumiem, kas bija nozīmīgs solis ceļā uz vienotas neatkarīgas Latvijas valsts izveidošanu 1918.gadā.

Saeimā pirmo reizi svin Latgales kongresa dienu
LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
6 stundas
Raivis Šveicars
Latvijā
FOTO: “Air Baltic” paceļ debesīs “Baltijas ceļu” 1
7 stundas
DJ
Dace Judina-Nīmane
Latvijā
Sūrs mūžs, talants un zvaigznes debesīs. Leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei – 90
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Nākotnē maksājumi kļūs arvien ērtāki – pakustēsies, pamirkšķināsi acis… 3
6 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
“Dinamo” uzkaujas un izcīna otro uzvaru “Latvijas Dzelzceļa” kausā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
KNAB atbrīvojis aizturēto Ogres novada mēru Helmani 1
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Dzeloņdrātis, kas ierobežo manu dzīvi.” Atmiņas par Baltijas ceļu un Atmodas laiku
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Kristiešu draudze izplata aicinājumu pērt bērnus
4 stundas