Latvijā
Politika

FOTO: Nolīdzina priekšvēlēšanu konfliktus1


Partiju līderi ierodas un piedalās valdību veidojošās sarunās pēc 13. Saeimas vēlēšanām.
Partiju līderi ierodas un piedalās valdību veidojošās sarunās pēc 13. Saeimas vēlēšanām.
Foto: LETA, kolāža: la.lv

Pēc sestdien notikušajām 13. Saeimas vēlēšanām politiskās partijas šodien oficiāli sāka divpusējās sarunas.

Iniciatīvu koalīcijas veidošanas procesā uzņēmušās Jaunā Konservatīvā partija (JKP) un partija “KPV LV”. Katra no tām jaunajā Saeimā ieguvusi pa 16 mandātiem, tādēļ viens noteikts līderis nav iezīmējies un katra partija veiks savu sarunu procesu. Pagaidām šķiet, ka JKP valdības tapšanas procesā cenšas būt aktīvāki.

Pirmo sarunu raundu JKP sāka otrdien, tiekoties ar pārstāvjiem no “KPV LV”.

Priekšvēlēšanu periodā abas šīs partijas viena otru aktīvi apkaroja. KPV LV premjera kandidāts Aldis Gobzems Bordānu nodēvēja par meli, pārmeta viņam partiju mainīšanu un pat dokumentu viltošanu kādā tiesvedībā. Par pēdējo apvainojumu Bordāns vērsies Zvērinātu advokātu padomē ar sūdzību pret Gobzemu.

Tomēr pēc abu partiju tikšanās Gobzems un Bordāns abi blakus draudzīgi pozēja kamerām.

“Priekšvēlēšanu laiks ir bijis emocionāls visiem. Tas bijis sarežģīts arī mūsu partiju attiecībās. Taču, valstiski domājot, jāspēj šīs emocijas nolikt malā. Esmu jau atvainojies Bordāna kungam arī par tiem jautājumiem, kur, iespējams, esmu pats ticis maldināts,” teica Gobzems.

Bordāns apstiprināja, ka šo atvainošanos esot pieņēmis, bet izvairījās dot skaidru atbildi par to, vai atsauks savu iesniegumu Zvērinātu advokātu padomei.

Tikšanās reizē JKP un KPV LV esot atradušas virkni “saskarsmes punktu”. Abām partijām esot līdzīgas pozīcijas jautājumos par līdzšinējā ārpolitikas kursa turpināšanu, tiesiskuma stiprināšanu, reģionu attīstību, komercdarbības atbalstu (tostarp nepieciešamību atcelt OIK), emigrācijas apturēšanu un pagriešanu atpakaļ dzimtenes virzienā, azartspēļu un ātro kredītu ierobežošanu.

“Mūsu mērķis ir veidot cienījamu politiku, kas ļautu atjaunot valdības un parlamenta reputāciju sabiedrības acīs,” teica Gobzems.

Vēlāk pēcpusdienā JKP tikās ar “Attīstībai/Par” pārstāvjiem un arī ar tiem esot atraduši saskarsmes punktus.

“Sarunas bija labā gaisotnē. Pārrunājām valdības veidošanu un sadarbību Saeimā,” pēc tikšanās teica Bordāns.

“Ir daudz jautājumu, kuros mēs viennozīmīgi esam vienisprātis, bet ir vairāki mums svarīgi jautājumi, kas varētu raisīt diskusijas,” piebilda “Attīstībai/Par” pārstāvis Daniels Pavļuts. Jautājumos par ārpolitikas kursu, reģionu attīstību, tiesiskuma un drošības stiprināšanu, veselības reformu pārskatīšanu abas partijas varētu būt vienisprātis. Tomēr ar politisko identitāti saistītos jautājumos starp konservatīvo JKP un liberālo ” Attīstība/Par” varētu rasties ideoloģiskas domstarpības (piemēram, par kopdzīves regulējumu).

Tomēr Pavļuts solīja, ka “Attīstībai/Par” nekādas paralēlas sarunas pagaidām nerīkos, respektējot JKP un KPV LV tiesības uzņemties iniciatīvu valdības veidošana.

Valsts prezidents neoficiāli licis noprast, ka vēlas, lai rīcībspējīga valdība tiktu izveidota līdz valsts simtgadei. Bordāns uzskata, ka to iespējams izdarīt: “Manuprāt mēs virzāmies uz priekšu ļoti labi. Strādājam tikai otro dienu, bet esam jau tālu tikuši. Galvenais lai valdība būtu nopietna un rīcībspējīga.”.

Saistītie raksti

Trešdien partijas turpinās koalīcijas veidošanas sarunu pirmo kārtu. JKP tiksies ar pašreiz valdošajām partijām – Nacionālo apvienību, ZZS un “Jauno Vienotību”. Savukārt KPV LV savas koalīcijas veidošanas sarunas uzsāks, tiekoties ar apvienību “Attīstībai/Par”.

Pirmais sarunu raunds starp partijām vairāk tiek veltīts partneru iepazīšanai un priekšvēlēšanu perioda konfliktu nogludināšanai. Politiķi apgalvo, ka par valdības amatu sadalījumu un iespējamo koalīcijas sastāvu pašlaik vēl netiekot runāts.

LA.lv