Latvijā
Rīga

FOTO, VIDEO: Sākas „Staro Rīga”1


"Staro Rīga 2019"
"Staro Rīga 2019"
FOTO: Karīna Miezāja

Piektdienas, 15. novembra, vakarpusē ar lāzeru uzvedumu „Linea Temporis” atklāts gaismas festivāls „Staro Rīga 2019”, kas ir viens no valsts svētku pasākumiem.

Tā kā Gaismas festivāla tēma šogad ir četras dimensijas, tad arī tā atklāšana notika zīmīgā vietā – Sv. Pētera baznīcā, kas simboliski ir augstākā vertikāle pilsētā, un tās tornis iemirdzējās, pierādot, ka viss, kas vērsts uz augšu, šķeļ tumsu, lai gaisma starotu pāri visam.

Lāzeru uzvedumu veidojuši igauņu mākslinieki. Ar lāzeriem tiek zīmēta Rīgas panorāma, Rīgas gailis, un teksts „Staro kopā ar Rīgas Brīvostu”.

Uzvedumā izmantoti 258 lāzeru stari un igauņu komponistu mūzika. Kopumā uzvedums ilgst 14 minūtes.

Sirreālais mūzikas un gaismas ceļojums veidots divās daļās. Pirmajā daļā igauņu komponista Roberta Jūrjendāla (Robert Jürjendal) skaņdarbs „Tad dienas ir gaišākas kā baltas” („Then the days are Lighter then white”) ir kā laika tunelis citā dimensijā.

Otrās daļas 100 lāzerstaru horeogrāfija veidota ar jaunā igauņu komponista Pērta Ūsberga (Pärt Uusberg) skaņdarbu „Mūžības vējos” („Igaviku tuules”), kas komponēts 2019. gada Igaunijas Dziesmu svētkiem. Tas ir garīgs muzikāls gaismas ceļojums uz apsolīto zemi, uz mājām un mūsu sirdīm.

Starptautiskais gaismas festivāls „Staro Rīga” notiks no 15. līdz 18. novembrim. Pavisam šogad festivālā būs apskatāmi 35 gaismas mākslas objekti, kas sadalīti divās programmās.

Festivāla pamatprogrammai objekti tika izvēlēti mākslinieku konkursa kārtībā, bet otru programmu veidojuši „Staro Rīga” sadarbības partneri, un tajā iekļauti 12 objekti.

Šā gada festivālā piedalās mākslinieki no sešām valstīm – Latvijas, Igaunijas, Dānijas, Vācijas, Francijas un Lielbritānijas. Rīkotāji informē, ka objektu izvietojums būs gana intensīvs un viegli sasniedzams, pārsvarā lokalizējoties vecpilsētā un Rīgas centrā.

Taču trīs ne mazāk apskatīšanas vērti festivāla objekti atradīsies arī attālāk no pilsētas centrālās daļas – Starptautiskajā lidostā „Rīga”, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā un Āgenskalna tirgū.

Festivālā pirmoreiz būs arī īpašo notikumu programma, kuras ietvaros varēs apskatīt, piemēram, starptautisku atzinību guvušo leģendārā britu multimākslinieka Braeina Īno instalāciju „77 miljoni gleznu”.

Tā atradīsies „Rīgas mākslas telpā” vai apmeklēt populārās Latvijas popdziedātājas Aminatas jaunā minialbuma prezentāciju skvērā pie Latvijas Nacionālās operas, kur visu festivāla laiku būs izvietota arī gaismas instalācija, kas tapusi, iedvesmojoties no viņas mūzikas.

UZZINI, kur izvietoti objekti

"Staro Rīga 2019"

Skatieties arī LNT Ziņu tiešraidi no Rīgas ielām:

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Petraviča pieprasa paskaidrojumus no NVA saistībā ar iespējamu finansējuma izkrāpšanu 1
12 stundas
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ar pašvaldību vēlēšanu izmaiņām saistītos likumus galīgajā lasījumā grib pieņemt 19.decembrī
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izbeidz kriminālprocesu pret piecām amatpersonām par valsts galvojumu “Liepājas metalurgam”
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Baņķieru Robina Huda formula: LB un EK aicina vairāk iekasēt nodokļos un vairāk izmaksāt pabalstos
21 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Piektdien Latvijā vietām smidzinās lietus: šorīt īpaši Kurzemē ir apledojuši ceļi
57 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
LA.LV novembrī kļūst par 2. populārāko ziņu portālu latviešu valodā
6 minūtes
JH
Johanness Hāns
Pasaulē
Johanness Hāns: ES budžets Latvijai ir izdevīgs
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Konservatīvā partija ieguvusi pārliecinošu vairākumu Lielbritānijas parlamenta vēlēšanās
39 minūtes