Ekonomika
Darbs un nauda

FOTO: “Tā ir ņirgāšanās par cilvēkiem” – seniori rindā pie “PNB bankas”0


Seniori pulcejas pie “PNB bankas” filiāles, lai atgūtu savas pensijas
Seniori pulcejas pie “PNB bankas” filiāles, lai atgūtu savas pensijas
Foto: Karīna Miezāja/LA

Rīgā rindā pie “PNB bankas” filiālēm Raiņa bulvārī 11 un Ernesta Birznieka-Upīša ielā 21 stāvēja simtiem lielākoties vecāka gadagājuma cilvēku, lai atvērtu norēķinu kontus bankā “Citadele” un saņemtu pensijas un pabalstus.

Deviņos atveroties filiāļu durvīm, bankas apsardze ielaida iekštelpās pirmos pāris desmitus cilvēku, kuri bija ieņēmuši rindu jau no septiņiem rītā un kuri varēja apsēsties. Bet pārējie, kājās stāvēdami, pacietīgi turpināja gaidīt pie ārdurvīm savu kārtu.

Garajās rindās pie filiālēm manis uzrunātie ļaudis neparko negribēja atklāt savus vārdus. Uz jautājumu, kāpēc tā, viņi atbildēja, ka baidoties nesaņemt savu naudu. Taču neslēpa savu sašutumu par to, kā noorganizēta dokumentu reģistrēšana, lai atvērtu norēķinu kontus citā bankā un lai beidzot tiktu pie savas naudas.

“Tā ir ņirgāšanās par cilvēkiem,”

– stāsta kāda pie Ernesta Birznieka-Upīša ielas filiāles ēkas uzrunātā gados vecāka sieviete, atspiezdamās uz spieķa, “Ja banku aizklapēja ciet 15.augustā, tad taču laika varēja izdomāt citu veidu, lai cilvēkiem nebūtu jāstāv pazemojošā rindā pēc savas naudas. Būtu vismaz krēslus mums rindā stāvošajiem sagādājuši! Bet tā vien šķiet, ka ne valdībai, ne slēgtās bankas īpašniekiem, ne banku uzraugam tas nerūp. Sak, tās ir jūsu problēmas, tieciet ar tām paši galā.”

“Pensiju neesmu saņēmis kopš 16. augusta. Kā lai dzīvoju bez naudas veselu nedēļu?”

– atklāj kāds rindā stāvošais kungs cienījamos gados, “Pat izstāvot šo garo rindu, naudu vēl nedabūšu. Bankas maksājumu karti, ar kuru izņemt bankomātā skaidru naudu, visticamāk, saņemšu vēl pēc dažām dienām.”

“Pašlaik man palīdz meita. Bet ko iesākt cilvēkam, kuram nav neviena piederīgā?” man jautā cita sirma kundze, kurai, jāatzīst, es nezinu, ko atbildēt.

“PNB bankas” klientiem sāk garantēto atlīdzību izmaksas

Vēl kāda rindā stāvošā pensionāre man atzīst, ka bijusi spiesta ieķīlāt lombardā viņsaulē aizgājušā vīra un savu laulības zelta gredzenu, lai varētu nopirkt pārtiku un zāles.

Jautāta, kāpēc norēķinu kontu atvērusi šajā bankā, viņa atbild, ka uzticējusies Pensionāru federācijai, kas skubinājusi atvērt norēķinu kontus. Pensionāru federācijas sanāksmēs, kuras tolaik vadīja Andris Siliņš, klātesošajiem esot dalīti bankas reklāmas bukleti.

Viņu esot pievilinājusi arī bankas atbalsts medikamentu iegādē. Tagad viņa jūtas vīlusies un notikušajā vaino Otrs iemesls bijis tas, ka viena no bankas filiālēm bijusi tuvu viņas mājām Pārdaugavā.

“Man uz šo banku līdz šim pārskaitīja algu, kuru kopš 15.augusta neesmu varējusi saņemt,” izmisusi stāsta kāda gados jaunāka sieviete,

Man ir divi bērni, kuri līdz 1.septembrim jāsapoš skolai.

“Bet naudas joprojām man nav. Tā vietā esmu spiesta kavēt darbu, lai izstāvētu rindas pie bankas durvīm…”

Manis uzrunātie cilvēki rindā vienā mutē apgalvo, ka vairs neticot nekādiem solījumiem un apgalvojumiem, ka bankās noguldītā nauda ir drošībā. Pēc viņu teiktā, tā varot pazust vienā acumirklī, kā tas jau savulaik piedzīvots “Bankā Baltija”, “Parex bankā”, “Latvijas Krājbankā” un citās.

“Kopš valstiskās neatkarības atgūšanas “PNB Banka” ir jau piektā, kas sabrūk, atstājot bez naudas tūkstošiem cilvēku. Un nevienam par to nav nekādas daļas!” – sašutumu neslēpj kāds rindā stāvošais sirmgalvis, “Esmu izbrīnīts par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas rīcību. Ja jau pirms diviem gadiem tai bija labi zināms, ka banka nonākusi finanšu grūtībās, kāpēc banku uzraugs neko nedarīja, lai laikus novērstu draudošās briesmas?!”

Ziņu aģentūrai LETA vēstījusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) vēsta, ka aizvadītās nedēļas beigās pensiju un pabalstu izmaksa “PNB bankā” bija pārtraukta 10 342 klientiem. Taču pilnīgi iespējams, ka naudu nesaņēmušo ir krietni vairāk. Kā plašsaziņas līdzekļos ziņots agrāk, “PNB Bankas” (tolaik “Norvik”) izvērstās reklāmas kampaņas ietekmē no aptuveni 100 000 klientu ap 40 000 bija pensionāri.

Saistītie raksti

Stāvokli vēl vairāk sarežģī tas, ka joprojām nav skaidrs, kam pašlaik pieder kopš 15. augusta slēgtā banka. Un kurš varētu to paglābt no bankrota. Tās agrākais vairākuma akcionārs, Britānijā dzīvojošais krievs Grigorijs Guseļņikovs savas akcijas it kā ir pārdevis. Bet jaunos īpašniekus, starp kuriem minēts ASV miljardieris Rodžers Tamrazs, Eiropas Centrālās Banka vēl nav apstiprinājusi. Finanšu un kapitāla tirgus komisija tikmēr iesniegusi Rīgas Vidzemes priekšpilsētās tiesā pieteikumu par “PNB Bankas” maksātnespējas procesa uzsākšanu.

Pašlaik VSAA maksājumu saņēmēji, izstāvot rindas, var pieteikties pārreģistrēšanai sešās “PNB bankas” filiālēs Rīgā un četrpadsmit filiālēs citās pilsētās.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latviešu studenti ASV pārdod grāmatas par 3,5 miljoniem dolāru
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Licenci taksometru pakalpojumu sniegšanai lidostā “Rīga” saņēmusi tikai viena takšu apvienība
1 diena
UG
Uldis Graudiņš

Ekonomika
Latvija nekad nepārstrādās visus šķiroto atkritumu veidus. Kā rīkoties?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Zarnu infekcijas simptomi atklāti 19 bērniem un četriem bērnudārzu darbiniekiem Siguldas pusē
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Kad ārēji sakopies indivīds ver vaļā muti, nereti ir jābāž ciet ausis 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Spēcīgais vējš gandrīz nogāzis sastatnes deviņstāvu ēkai uz Liepājas centrālās ielas
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Dabā
Pirmdien uzspīdēs saule un pūtīs spēcīgs vējš
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Baumanis piebremzē Nitišu, Rīgā fināls bez latviešiem
2 stundas