Kultūra
Māksla

FOTO: Sesto “Purvīša balvu” iegūst Ieva Epnere0


Purvīša balva 2019.
Purvīša balva 2019.
Foto: Karīna Miezāja

Iegūstot starptautiskās žūrijas visaugstāko novērtējumu, sesto “Purvīša balvu” īpašā ceremonijā mākslas centrā “Zuzeum” piektdien, 12. aprīlī, saņēma māksliniece Ieva Epnere.

Ieva Epnere ieguva Purvīša balvas apbalvojumu un līdz ar to arī vērienīgo naudas balvu – 28 500 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Sestās “Purvīša balvas” ieguvēju noteica starptautiska žūrija septiņu cilvēku sastāvā. Lēmumu par “Purvīša balvas 2019” laureātu žūrija pieņēma slēgtā sēdē pēc izvērstām diskusijām vairāk nekā trīs stundu garumā.

“Žūrija lēmumu pieņēma, balsojot divās kārtās, un jāatzīst, ka pēc diskusijām bija divi izteikti līderi, bet gala rezultātā ar pārliecinošu balsu pārsvaru uzvarēja Ieva Epnere.

Ievas darbs “Dzīvo atmiņu jūra” žūrijas diskusiju ietvarā emocionālā kārtā mums pašiem izraisīja dzīvo atmiņu jūru.

Rezumējot visi nonācām pie secinājuma, ka šis personīgais un daudzslāņainais stāsts, kurā māksliniece cenšas saprast komplicēto vēsturi, identitātes un kolektīvas atmiņas veidošanos postpadomju realitātē, ir mākslinieciski gudri veidots, iedarbīgāks nekā dokumentālais žanrs, universāli saprotams, tajā ir gan pieredze, gan emocijas, gan kvalitāte.

Tas aktualizē trauslo brīvības un nebrīves jautājumu, robežu jautājumu, liek padomāt par līdzsvaru kausiem, kuros iepretim liktas nostalģiskās pagātnes atmiņas un nākotnes cerības,” stāsta žūrijas priekšsēdētāja, LNMM direktore Māra Lāce.

Ievai Epnerei šie bija dubulti svētki, jo viņa uz skatuves kāpa gan pēc žūrijas balvas, gan pēc jaunieviestās skatītāju balvas. Astoņu finālistu vidū bija arī viņas vīrs Kristaps Epners.

“Purvīša balvas 2019” ieguvēju žūrijas vārdā svinīgā pasākuma laikā paziņoja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore Māra Lāce, muzeja patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns un žūrijas pārstāvis, “Tate” muzeja Starptautiskās mākslas kolekcijas direktors Gregors Mjūrs (Lielbritānija).

Ieva Epnere “Purvīša balvai 2019” tika nominēta un finālā pēc ekspertu vērtējuma tika izvirzīta par personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra” kim? laikmetīgās mākslas centrā (08.12.2016.–15.01.2017.)

“Dzīvo atmiņu jūra” ir stāsts par Latvijas sarežģīto padomju pagātni un tās attiecībām ar tagadni. Krimas aneksija esot bijis ierosinātājs darba tapšanai.

Šī darba pamats ir dziļi privāts – Ievas pašas ģimene, pieredze un emocionālais fons.

Ieva nākusi no Liepājas, viņas tēvs ir bijušais padomju armijnieks, krievu flotes oficieris no Sibīrijas, savukārt māte ir latviete.

Darbā redzamo jūru, vēloties iemūžināt visas iespējamās tās krāsu nianses, laikā no 2016. gada februāra līdz vēlai vasarai viņa filmēja Liepājā, kur pati piedzimusi un kur joprojām dzīvo viņas vecāki.

Savukārt pirmo “Purvīša balvas” Mūža balvu saņēma gleznotāja Džemma Skulme. Desmit tūkstošus eiro vērto mūža balvu, tāpat kā Purvīša prēmiju, finansē mākslas mecenāta Jāņa Zuzāna azartspēļu uzņēmums “Alfor”.

"Purvīša balvas 2019" pasniegšana

LA.lv