Foto – LETA

FOTO: Siguldā atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs ar modernu tehnoloģiju 0

24. novembrī tika atklāts Stereotaktiskās radioķirurģijas centrs “Sigulda” (SRC “Sigulda”), kur pacientiem pieejama Baltijas valstīs modernākā CyberKnife tehnoloģija labdabīgu un ļaundabīgu audzēju ārstēšanai.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija vismaz mēnesi zināja par terorakta gatavošanu: “Lai viņi nestāsta pasakas fejai!” 87
Lasīt citas ziņas

CyberKnife ir neinvazīva robotizēta radioķirurģijas tehnoloģija, kas ir īpaši piemērota tiem pacientiem, kuriem audzēju nav iespējams ķirurģiski izoperēt, ja tā atrašanās vieta nav sasniedzama vai arī operācija rada nopietnus riskus veselībai un dzīvībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dr.pharm. Māris Skromanis, SRC “Sigulda” vadītājs, atklājot centru: “Šis ir nozīmīgs projekts ne tikai Siguldai un Latvijai, bet arī Baltijās valstīm. SRC “Sigulda” ir pirmais radioķirurģijas un CyberKnife tehnoloģijas centrs Baltijā. Šī ir pirmā publiskās un privātās partnerības klīnika ar specializāciju onkoloģijā Latvijā. Tā ir uzdrīkstēšanās – atvērt šādu ļoti specializētu centru ārpus universitātes slimnīcām. Metode nav atraujama no pacienta izmeklēšanas un ārstēšanās kopumā, kur iesaistīti daudzi speciālisti un citas ārstniecības iestādes. Mēs esam viens no mehānismiem šajā sistēmā, kas vērsta uz pacientiem, padarot pakalpojumus pieejamākus un ērtākus. Lielāko gandarījumu un novērtējumu sniegs brīdis, kad būsim palīdzējuši reāliem pacientiem.”

Latvijas Terapeitiskās radioloģijas asociācijas valdes priekšsēdētāja, Latvijas Onkoloģijas centra staru terapijas virsārste Dace Saukuma norāda: “Man ir patiess prieks būt klāt tik nozīmīgā brīdī Latvijas medicīnas nozarē. Robotizētā stereotaktiskā radioķirurģija CyberKnife ir ražota speciāli tikai radioķirurģijai. Tehnoloģija nodrošina ārstēšanu pacientiem gan ar onkoloģiskajām, gan neonkoloģiskajām saslimšanām. CyberKnife terapijas laikā pacients saņem lielas (ablatīvas) jonizējošā starojuma devas, maksimāli pasargājot veselos apkārtesošos audus, panākot līdzvērtīgu efektu ķirurģiskai ārstēšanai, izārstējot un/vai pagarinot pacienta dzīvildzi. Viens no terapijas mērķiem ir arī mazināt sāpes, ilgstoši jeb hroniski traucējošus simptomus, piemēram, parkinsonisma, epilepsijas, trijzaru nerva neiralģijas, asinsvadu patoloģiju gadījumā. Šī metode ir tehniski vieglāka un ērtāka pacientam, nav nepieciešami fiksācijas rāmji, anestēzija. Pacienta pozicionēšanai un ārstēšanas precizitātes nodrošināšanai tiek izmantotas ķermeņa anatomiskās struktūras un marķieri, kas novietoti audzēja tuvumā.”

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs dr.Egils Valeinis uzskaita diagnozes un gadījumus, kad pacientiem var palīdzēt ar CyberKnife tehnoloģiju: “Pirmkārt, tie ir audzēji un metastāzes galvas smadzenēs, piemēram, galvaskausa pamatnes (kavernozā sinusa) meningiomas, vestibulārās švannomas (dzirdes nerva neirinomas), hipofīzes adenomas, kraniofaringiomas, pineālā rajona audzēji, otrkārt, tās ir asinsvadu patoloģijas jeb arteriovenozās malformācijas, kas ir mazākas par 3 cm, dziļi lokalizētas un kompaktas, treškārt, funkcionālā neiroķirurģija – pacientiem ar trijzaru nerva neiralģijām, kad novēro ļoti mokošas sāpes sejā, ceturtkārt, metastāzes mugurkaula skriemeļos. Atsevišķos gadījumos radioķirurģijas terapiju varam piedāvāt pacientiem, kuri dažādu iemeslu dēļ atsakās no ķirurģiskas ārstēšanas.”