×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
30. maijs, 2013
Drukāt

Foto stāsts par simbolu 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Fotomākslas galerijā “Zazī” līdz 1. jūnijam aplūkojama Mārtiņa Varbūta fotogrāfiju izstāde “Skatiens caur kokiem”. 


 

“Mums visiem ir brīnišķīga iespēja dzīvot pasaulē, kas savos pamatos balstās uz lielu gudrību, skaistumu un mīlestību. Fotogrāfija ir iespēja, kaut nedaudz, bet tomēr apturēt mirkļus, kas varbūt savā dzīvē vairs neatkārtosies, un tikai tad, kad mēs sāksim augstu vērtēt tās vērtības, pēc kurām būtu jādzīvo visiem cilvēkiem, mēs varēsim piedzīvot patiesu laimi!” Šo vārdu autors ir Mārtiņš Varbūts, kurš pēc specialitātes ir podnieks – krāšņu un kamīnu mūrnieks otrajā paaudzē, bet sirdī un dvēselē mirkļu tvērējs – fotogrāfs. Ar fotografēšanu kā vienu no iespējām izprast apkārtējo pasauli, dot citiem liecību un pašam augt radošā ziņā autors nodarbojas, sākot ar 2000. gadu. Sākotnēji foto mākslu apguvis pašmācības ceļā kā lielāko tiesu autodidaktu, kuriem dzinulis ir interese uzzināt, kas ir aiz horizonta. Vēlāk sekoja dažādi foto mākslas apmācības kursi un kontaktēšanās ar pieredzējušiem foto meistariem, kas neliedza savu padomu jaunajam censonim. Pagrieziena punkts radošā virzībā bija 2005. gads, kad M. Varbūts publiskai apskatei izstādīja savu pirmo personālizstādi “Kurzemes piekrastes noskaņas” foto kluba “Rīga” telpās.

Tas bija arī laiks, kad bija iespēja labāk iepazīt arī kluba biedrus, un jaunais fotogrāfs pats pievienojās radošajam fotogrāfu pulkam kļūstot par foto kluba “Rīga” biedru.

Kopš tā laika autoram ir bijusi iespēja piedalīties vairākās kopējās izstādēs, kā arī ir sarīkotas vairākas personālizstādes: “Skatiens caur kokiem”, “Logi”, “Alejas”, “Daugavas piekrastes noskaņas”. Darbi, kas līdz šim tapuši, balstās ne tikai uz zināšanām par fotogrāfiju, bet arī uz paša foto meistara attieksmi pret apkārtējo pasauli un vēlēšanos to redzēt skaistāku un labāku. Ir visai sarežģīti atrast savu rokrakstu, kas vēlāk būtu attīstāms un pilnveidojams, turklāt nekļūtu par pierastu un bezgalīgi ekspluatējamu manieri, tomēr M. Varbūtam tas ir izdevies īpaši, sevi piesakot dabas un reportāžas fotogrāfijā.

Savā personālizstādē “Skatiens caur kokiem”, kas patlaban apskatāma fotomākslas galerijā “Zazī”, fotogrāfs M. Varbūts runā foto valodā par simbolu – koku, kam ir liela nozīme mūsu ikdienas dzīvē. Autors izstādes tēmu komentē šādi: “Izstāde ir stāsts par koku kā par neatņemamu mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļu. Šīs savdabīgās sērijas pamati tika ielikti pirms dažiem gadiem, pateicoties kādas Rīgas ielas iedzīvotāju aktivitātēm, kuru rezultātā netika pieņemts lēmums izzāģēt viņu ielā vairākus gar ietvi augošos kokus.

 Kaut arī bija daudz diskusiju, strīdu un viedokļu, saprāts toreiz guva virsroku un tāpēc Kuldīgas iela joprojām priecē ar savu šarmu, kas raksturīgs Pārdaugavas ieliņām.”

Autoram toreiz bija iespējams iepazīties ar dažiem šīs ielas iedzīvotājiem, tādējādi  viņu organizētajos Kuldīgas ielas svētkos 2006. gadā starp “izglābtajiem” kokiem pirmo reizi tika izstādīti darbi, kas kopā ar izglītojoša rakstura materiāliem par ekoloģiju un koka vērtību mūsu vidē tika apvienoti zem sērijas “Skatiens caur kokiem”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+