Latvijā
Kriminālziņas

70 gadus vecais pensionārs brauca pa visu Latviju: tiesā rūdītu kafijas zagli4


Interneta veikala “Barbora.lv” noliktava.
Interneta veikala “Barbora.lv” noliktava.
Publicitātes foto

Kurzemes rajona tiesā Talsos janvārī uz apsūdzēto sola sēdīsies rūdīts kafijas zaglis – 70 gadus vecais cēsnieks Vladimirs. Kopumā vairāku gadu laikā viņam ir bijuši vismaz 37 administratīvie un kriminālprocesi.

Nav gan zināms, vai apsūdzētais uz tiesas sēdi Talsos ieradīsies, un ne jau tāpēc, ka viņš ir pirmās grupas invalīds un šobrīd atrodas kādā no Vidzemes sociālajiem namiem. Patiesībā pa Latviju viņš pārvietojas itin naski, jo kā invalīdam sabiedriskais transports ir par brīvu. Ar autobusiem viņš brauc zagt uz veikaliem, bet uz tiesām – nelabprāt.

Tā 30. septembrī Vladimirs bija aizbraucis uz Roju, kur “Maxima” veikalā bija mēģinājis nozagt desmit paciņas 500 gramu “Jacobs” kafijas iepakojumus 52 eiro vērtībā, bet pieķerts, par ko arī Talsos janvārī tiks tiesāts.

Kafija ir manta, ko viegli pārdot, bet ne tik viegli nozagt. Bet vilinājums ir liels, un laikam pietiekami bieži nesodīti tas arī izdodas.

Jo pēdējos divdesmit gados viņš galvenokārt aizturēts un sodīts tieši par kafijas zagšanu Dobelē, Saldū, Tukumā, Madonā, Kuldīgā, Limbažos, Bauskā, Rīgā un citur.

Talsos pēdējoreiz sodīts 2014. gadā ar diviem mēnešiem cietumā par desmit 250 gramu un divu 500 gramu “Merrild” un četru 500 gramu “Jacobs” kafijas iepakojumu zādzību. Tā kā viņam tad bija spēkā nosacīts sods par līdzīgu zādzību Madonā, kopumā cietumsods bija desmit mēneši.

Madonas rajona tiesas 2014. gada 10. aprīļa spriedumā teikts: “2013. gada 1. oktobrī ap pulksten 8.43 iegāja veikalā “BAF” Madonā. Slepeni, būdams pārliecināts, ka viņa darbības neviens nenovēro, paņēma astoņus iepakojumus kafijas “Jacobs Kronung”, katru Ls 4,99 (7,10 eiro) vērtībā, kurus ielika līdzi paņemtajā maisā. Kopumā persona paņēma kafijas iepakojumus Ls 39,92 (56,80 eiro) kopvērtībā.”

Apsūdzētais vainu pilnībā atzinis, izteicis nožēlu par izdarīto un solījies laboties. Toreiz norādījis, ka dokumentu trūkuma dēļ nav nokārtojis pensiju, tāpēc arī izdarījis zādzību. Vaļsirdīgo atzīšanos un nožēlu tiesa atzina par atbildību mīkstinošiem apstākļiem, taču par atbildību pastiprinošu apstākli atzina to, ka noziedzīgais nodarījums veido recidīvu, jo nebija dzēstas iepriekšējās sodāmības.

“Ņemot vērā, ka persona tikai 2013. gada 15. maijā atbrīvota no ieslodzījuma pēc iepriekšējā soda izciešanas, bet pēc četriem mēnešiem atkal izdarījis tīšu noziedzīgu nodarījumu, tiesa uzskata, ka viņš nav stājies uz labošanās ceļa, tāpēc ir sodāms ar reālu brīvības atņemšanas sodu.”

Tiesa arī konstatēja, ka vīrietis ir vairākas reizes administratīvi sodīts par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā vai atrašanos sabiedriskā vietā alkohola reibumā: “Tiesas ieskatā tas ir pretrunā apsūdzētā paustajam, ka zādzības viņš izdara iztikas līdzekļu trūkuma dēļ, lai gan, kā redzams, alkohola iegādei līdzekļi viņam atrodas.”

Madonas tiesa 2014. gadā secināja, ka kafijas zaglis agrāk ir bijis vienpadsmit reizes sodīts kriminālā kārtā un tobrīd jau izcieta sodu cietumā, un, saskaitot sodus, piesprieda brīvības atņemšanu uz astoņiem mēnešiem, kā arī mantiskā zaudējuma atlīdzību.

Tad sekoja Talsu rajona tiesas sēde 2014. gada 8. maijā, kurā, atkal saskaitot visus sodus, Vladimiram par 16 kafijas paciņu zādzību veikalā “Top!” Talsu novadā 2013. gada 24. oktobrī piesprieda minētos desmit mēnešus cietumā. Arī toreiz apsūdzētais savu vainu vaļsirdīgi atzina un izdarīto nožēloja.

Tā kā Talsu rajona tiesai nav bijušas ziņas par apsūdzētā mantisko stāvokli un ienākumiem, tas liedzis noteikt naudas sodu. Savukārt apsūdzētā invaliditāte liegusi noteikt piespiedu darbu. Apsūdzētais minēto iemeslu dēļ tika vaļā arī no 98,89 eiro maksas par valsts nozīmētā advokāta juridisko palīdzību. Bet 64,37 eiro kā mantiskā zaudējuma atlīdzību veikalam gan piesprieda.

Kā redzams pēc nākamā gada sākumā noliktās tiesas sēdes Talsos, Vladimirs atgriezies pie saviem niķiem un kafiju no Latvijas veikaliem zog atkal un jau atkal tiks tiesāts pēc Krimināllikuma 180. panta 1. daļas.

Krimināllikuma 180. panta 1. daļa

Zādzība, krāpšana, piesavināšanās nelielā apmērā

Par zādzību, krāpšanu vai piesavināšanos nelielā apmērā [..] soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

LA.lv