×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
23. oktobris, 2014
Drukāt

Foto: Turcijas prezidents oficiālā vizītē apmeklē Latviju (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš (no labās) un Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ziedu nolikšanas ceremonijas laikā pie Brīvības pieminekļa.

Ar svinīgu sagaidīšanas ceremoniju pie Melngalvju nama ceturtdien sākās Turcijas Republikas federālā prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana un Emines Erdoganas kundzes oficiālā vizītē Latvijā, informē Valsts prezidenta kancelejas Preses dienestā.

Prezidentu divpusējās sarunās, kā arī sarunās starp abu valstu delegācijām uzsvērts, ka Latvijas un Turcijas attiecības ir konstruktīvas un daudzpusīgas gan politiskajā, gan citās sadarbības jomās un to attīstībā ir vērojama pozitīva dinamika.

Tāpat atzīmēts, ka Latvijai un Turcijai ir kopīgi ārpolitisko interešu saskares punkti Eiropas drošības un stabilitātes sekmēšanā un abu valstu sadarbībā NATO ietvaros. Valsts prezidents Bērziņš uzsvēra, ka Latvijas pozīcija nav mainījusies un mūsu valsts atbalsta Turcijas virzību uz Eiropas Savienību.
 
Pēc oficiālās sagaidīšanas ceremonijas pie Melngalvju nama sekoja oficiālā fotografēšanās, Turcijas prezidenta un Emines Erdoganas kundzes ieraksts viesu grāmatā un oficiālo dāvanu apmaiņa, kā arī prezidentu sarunas. Pēc tām Dace Seisuma un Emine Erdogana atsevišķā programmā devās Strazdumuižas internātskolu.
 
Vizītes turpinājumā notika abu valsts delegāciju tikšanās, kuru uzsākot Valsts prezidents atzīmēja, ka nākamais gads abu valstu attiecību vēsturē būs ļoti nozīmīgs, jo apritēs 90 gadi, kopš diplomātisko attiecību nodibināšanas. Pateicoties par viesmīlīgo uzņemšanu, Turcijas Republikas prezidents piebilda, ka Turcija nekad nav atzinusi Latvijas aneksiju un inkorporāciju PSRS.

Kā nozīmīgs abu valstu attiecību faktors minēts arī diplomātisko attiecību atjaunošana 1991.gada 22.oktobrī, kā arī 2005.gads, kad atvērta Latvijas vēstniecība Ankarā, bet tā paša gada beigās – Turcijas vēstniecība Rīgā. Turcijas Republikas prezidents informēja, ka par godu 90 gadu diplomātisko attiecību notikumam Turcija plāno vairākus pasākumus, arī izdot piemiņas pastmarku. Redžeps Tajips Erdogans tāpat uzaicināja Andri Bērziņu apmeklēt Turciju.

“Turcija un Latvija ir divas ļoti nozīmīgas un stipras valstis. Latvija ir ļoti veiksmīgi pārvarējusi ekonomiskās un finanšu jomas problēmas, tāpat jūs var apsveikt ar pievienošanos eiro zonai. Bet nākamais gads solās būt ļoti nozīmīgs abām mūsu valstīm, jo Latvija veiks Eiropas Savienības (ES) padomes prezidējošā valsts pienākumus, bet Turcija prezidēs G20 valstu formātā. Es ceru, ka mūsu sadarbība būs ļoti auglīga,” abu valstu delegāciju sarunās pauda Turcijas Republikas prezidents.
 
Valsts prezidents Andris Bērziņš pateicās Turcijai par atbalstu Latvijas virzībā uz Eiropas ekonomiskās sadarbības un attīstības organizāciju (OECD), kā arī pauda gandarījumu par stabilajiem tirdzniecības rādītājiem starp Latviju un Turciju, vienlaikus uzsverot, ka saskata lielu sadarbības potenciālu transporta jomā – īpaši aviotransporta jomā, kā arī dzelzceļa (ZUBR) un autotransporta pārvadājumu jomā.

Valsts prezidents īpaši uzsvēra vienu no Latvijas prioritātēm – sadarbības paplašināšanu ar Austrumu partnerības un Centrālāzijas reģiona valstīm, kur liela nozīme būs transporta savienojumiem starp Baltijas un Melno jūru. Šī virziena attīstīšana un paplašināšana būs viena no Latvijas prioritātēm arī prezidentūras laikā 2015.gada pirmajā pusgadā.

Tāpat Bērziņš atzīmēja, ka Latvijai un Turcijai ir ievērojams sadarbības paplašināšanas potenciāls arī inovāciju, zinātnes, izglītības un kultūras jomās.
 
Turcijas Republikas prezidents izteica cerību, ka Turcijas un ES tuvināšanās process līdz ar ES jaunās vadības stāšanos amatos paātrināsies un tam būs jauna attiecību perspektīva.

Pēc delegāciju sarunām sekoja līgumu parakstīšanas ceremonija, kuras laikā tika parakstīti divi dokumenti: Nodomu protokols par sadarbību starp Latvijas un Turcijas Veselības ministrijām un Protokols par tehnisko, zinātnisko un ekonomisko sadarbību lauksaimniecības jomā.
 
Turpinoties valsts vizītei, Latvijas Valsts prezidents un Turcijas Republikas prezidents nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa, kā arī piedalījās Latvijas – Turcijas biznesa foruma atklāšanā. 
 
Dienas noslēgumā Valsts prezidents un Dace Seisuma rīkos valsts vakariņas par godu Turcijas Republikas federālā prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana un Emines Erdoganas oficiālajai vizītei Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ko tie turki te meklē? Atbildēt

    Grib jaunas kolonijas dibināt?

Draugiem Facebook Twitter Google+