Kultūra
Teātris un kino

FOTO. Veltījums visām mātēm. Nacionālajā teātrī atgriežas “Cīrulīši” 0


Šī izrāde ir veltījums visām viensētām, visām mātēm.
Šī izrāde ir veltījums visām viensētām, visām mātēm.
Foto: Kristaps Kalns

Latvijas Nacionālajā teātrī 6. decembrī pirmizrādi piedzīvos Harija Gulbja “Cīrulīši” Edmunda Freiberga režijā un ar Lāsmu Kugrēnu Zelmas lomā, LA.lv uzzināja teātrī.

Izrāde-veltījums visām latviešu viensētām. Izrāde-veltījums visām mammām. Un izrāde-veltījums mums, viņu bērniem. Vai atceries savu bērnības mīļāko rotaļlietu? Kur tā šobrīd atrodas? Bērnības mājas, rotaļlietas, atmiņas, cik tālu no tām dzīvē aizejam, un vai tam ir kāda nozīme.

Galerijas nosaukums

“Tas ir apbrīnojami, cik joprojām aktuāla ir šī pagājušā gadsimta 70. gados sarakstītā Harija Gulbja luga “Cīrulīši” . Esmu izdarījis nelielus īsinājumus un noņēmu nost 70. gadu fonu, jo viss tas pats varētu notikt arī šodien. Tā ir luga par ģimeni, par mājām, par mīlestību un tās trūkumu, par to, ka gluži kā “Cīrulīšu” mājas varam zaudēt Latviju, kas mums visiem ir tuva un dārga,” atzīst izrādes režisors Edmunds Freibergs.

Šis ir otrais “Cīrulīšu” iestudējums Latvijas Nacionālajā teātrī, pirmais iestudējums bija 1975. gadā. Cīrulīšu Zelma savulaik bija speciāli rakstīta Lidijai Freimanei – garīgi smalkai aktrisei. Iestudējuma režisors Jūlijs Bebrišs šai lomai izvēlējās arī otru, tikpat izcilu skatuves personību, Veltu Līni, kas savu Zelmu spēlēja varbūt skarbāku, tiešāku.

Saistītie raksti

Par tā laika izrādes kulmināciju kļuva režisora inscenētais vakariņu galds ar kūpošu kartupeļu bļodu un dramatisko kāpinājumu no gaišajām sejām un bērnības atmiņām brīdī, kad Zelma katram no trim bērniem uzdāvina viņu bērnības mīļāko rotaļlietu, līdz asiem nepievilcīgiem vaibstiem, kas parādās brīdī, kad sabrūk bērnu izstrādātais plāns, kur un kā turpmāk savas vecumdienas pavadīs Zelma.

Turklāt bērnības rotaļlietas negaidīti izsit viņus visus no garīgā līdzsvara, jo uzvanda atmiņas, kas jau sen bija dziļi noglabātas…

LA.lv