Pasaulē
Citur

FOTO, VIDEO. ASV ar diviem klusuma brīžiem piemin 11.septembra terora aktu upurus0


ASV Dvīņu torņu pajkājē piemin nacionālo traģēdiju – Dvīņu torņu sagraušanu, 11.09.2018.
ASV Dvīņu torņu pajkājē piemin nacionālo traģēdiju – Dvīņu torņu sagraušanu, 11.09.2018.
Foto – LETA/REUTER

Šo otrdien ASV un citur pasaulē notika atceres pasākumi, lai pieminētu 11.septembra terora aktu upurus. Traģiskajam notikumam 2001.gadā – pirms 17 gadiem, kurā bojā gāja aptuveni 3000 cilvēku, bija plaša starptautiska atbalss. Notikušais ietekmēja vēlāko drošības situāciju pasaulē.

Kā ziņo ASV laikraksts “The New York Times”, ASV prezidents Donalds Tramps ar pirmo Lēdiju Melāniju apmeklējis memoriālu Šenksvilā, Pensilvānijas štatā. Tur kādā laukā nogāzās ceturtā teroristu nolaupītā lidmašīna, un bojā gāja visi 40 tās pasažieri, no kuriem aktīvākie izrādīja pretestību nolaupītājiem.

Tramps ceremonijā uzsvēra, ka amerikāņi atceras mirkli, kad “Amerika cīnījās pretī”, un, ka “Reisa Nr. 93” kritušie pievienojušies “nemirstīgo amerikāņu varoņu rindām”.

Galerijas nosaukums

Prezidents atdeva godu cilvēkiem, kuri gāja bojā pirms 17 gadiem, kad lidmašīna nogāzās, jo tās 40 pasažieri un apkalpes locekļi apzinājās, kas notiek, un mēģināja savā kontrolē pārņemt lidmašīnas vadību.

“[Kritušie] ņēma rokās savu likteni un tādējādi mainīja vēstures gaitu,” tā piemiņas ceremonijā norādīja Tramps.

Arī britu raidsabiedrība BBC ziņo par Trampa uzrunu piemiņas vietā Pensilvānijā, kā arī par piemiņas ceremoniju Pentagonā, kurā piedalījās viceprezidents Maiks Penss. Viņš sanākušajiem uzsvēris, ka jāmācās no 11.septembra terora aktu sniegtās mācības un vienmēr jāpaliek modriem.

Savukārt Ņujorkā pie Pasaules tirdzniecības centra piemiņas ceremonijā piedalījās Ņujorkas gubernators Endrjū Komo, ASV vēstniece ANO Nikija Heilija un pilsētas mērs Bils de Blasio, kā arī viņa priekšteči – Maikls Blumbergs un Rūdolfs Džuliāni.

Terora akta upuru piederīgie nolasīja bojāgājušo vārdus. 11.septembrī notika divi klusuma brīži: plkst. 8:46 un 9:03, atzīmējot laiku, kad pasažieru lidmašīnas ietriecās debesskrāpjos – Dvīņu torņos.

BBC uzsver, ka pēc uzbrukumiem Manhetenā pieaudzis vēža gadījumu skaits, jo sevišķi cilvēkiem, kuri pirmie rakās cauri toksiskajiem gruvešiem.

Kopumā 11.septembra upuru kompensāciju fonds izmaksājis četrus miljardus ASV dolāru, lai finansētu medicīnas izdevumus terora aktos izdzīvojušajiem.

Savukārt ASV ziņu aģentūra “Associated Press” ziņo, ka neilgi pirms terora aktu gadadienas atvērta jauna metro stacija Ņujorkā – zem Pasaules tirdzniecības centra – nopostītās vietā.

Stacijas celtniecības izmaksas veido 181 miljonu ASV dolāru. Tajā izveidota mozaīka ar vārdiem no ASV Neatkarības deklarācijas.

Vācijas izdevums “Der Spiegel” koncentrējas uz vācu izcelsmes ņujorkiešu stāstiem par piedzīvoto terora akta dienā. Togad jau piecus gadus Tomass Nollers dzīvoja Ņujorkā un pa šo laiku bija pilsētu ļoti iemīļojis. Viņš atceras, kā ieraudzījis pašnāvnieka lidmašīnas radīto caurumu vienā no torņiem.

Saistītie raksti

“Caurums jau bija pietiekami liels, un no turienes, kur es stāvēju, Dienvidu tornis bija aizklāts ar dūmiem, kas kūpēja no otra torņa,” atceras Nollers. Vēlāk viņš devies ar kājām dienvidu virzienā, jo vēlējies būt tālāk no notikuma vietas.

“Uzkrītoši bija, ka par spīti visam pilsētā bija redzamas ikdienišķas ainas ar riteņbraucējiem, gājējiem un citiem otrā ielas pusē. Cilvēki dzer kafiju un sarunājas. UPS kravas mašīna iegriežas pa kreisi Kenmara ielā, paliek uz īsu brīdi stāvam, un var redzēt tās vadītāju, kurš dodas tālāk, it kā nekas nebūtu noticis. Neviens nekliedz, neviens neskrien, nekrīt panikā. Tomēr: tāpat kā pārējie ap mani, iespējams, es pamazām sajutu, cik nogurdinoša nedrošības sajūta gulstas manā sirdī. Kas tikko ir noticis?,” atceras Nollers.

LA.lv