×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
1. marts, 2016
Drukāt

FOTO, VIDEO: Zolitūdes traģēdijā cietušie uztraucas par lietas novilcināšanu un slēgtu procesu (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Pie Ķīpsalas halles pirms Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanas notiek protesta pikets, kurā cietušie ceļ trauksmi par iespējamu lietas novilcināšanu un potenciāli slēgtu procesu.

Protesta piketā pirms Zolitūdes traģēdijas krimināllietas otrās tiesas sēdes cietušie ceļ trauksmi par iespējamu lietas novilcināšanu un potenciāli slēgtu procesu.

Klātesošie pauda satraukumu, ka tādā veidā sabiedrības līdzdalība procesā vairs nebūs iespējama.

Biedrības “Zolitūde 21.11.” pilnvarotā pārstāve Regīna Ločmele-Luņova aģentūrai LETA sacīja, ka jau pirmajā tiesas sēdē cietušie bija cerējuši, ka attieksme no procesa dalībniekiem – apsūdzētajiem – būs pilnīgi citādāka, tāpat viņa piebilda, ka “diemžēl sistēma ir tāda, ka procesā pelna tieši advokāti”.

Klātesošie protestētāji izteicās, ka šorīt pulcējušies protestēt, satraucoties, ka tiesa varētu būt slēgta, jo viena no apsūdzētajām esot lūgusi procesuālu aizsardzību.

Protestētājiem līdzi bija plakāti, uz kuriem bija rakstīts “Vēlamies vienu, lai vainīgie sēž cietumā”, “Nē procesa novilcināšanai!” un “Taisnīgu tiesu, nevis cirku”.

Kā ziņots, šodien Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa aizvadīs otro sēdi Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Jau ziņots, ka pērn decembra sākumā notika pirmā tiesas sēde Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Pirmajā tiesas sēdē daudz laika aizņēma tulkošana no krievu valodas uz latviešu valodu, neizmantojot austiņas. Par šādu tulkošanas veidu kritiku izteica advokāts Artūrs Zvejsalnieks, paužot, ka viņam ir grūti runāt sadalīti, kad uzreiz tiek tulkots viņa teiktais, līdz ar to tiesai citādi būtu jāorganizē šis process.

Zolitūdes traģēdijas krimināllieta ierosināta pēc tam, kad 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus. Būveksperti ir secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva.

Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu. Prokuratūra par cietušajiem krimināllietā atzinusi 263 personas. Kopējais pieteiktais kompensācijas apmērs lietā ir 155 miljoni eiro. Vairākiem apsūdzētajiem un arī juridiskajām personām ir uzlikti mantas aresti – apķīlāti konti, uzņēmumu kapitāldaļas, nekustamie īpašumi. Lietas materiāli ir apkopoti 80 sējumos. Patlaban lietā ir pieteikti 144 liecinieki, kā arī piesaistīti desmit eksperti.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām. Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, lielveikala projekta autors arhitekts Andris Kalinka un uzņēmuma “Re&Re” būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš.

Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem – Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietniekam Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai – izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas. Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. patiesi noriebusies tā Zolitūde!Kas par daudz ,tas par traku!!Krievijā šahta iebruka,SU-25 nogāzās,uzbekiete bērnam galvu nogrieza ,bēgļu miljoni ar bērniem ārā salā,lietū utt.Cik var?Arī kompensācijas lielas saņēmuši kam vajadzēja un pat viltus cietēji. Dievs jūs sodīs,jo gribat iedzīvoties uz mirušo rēķina !!

Draugiem Facebook Twitter Google+