Dabā
Zaļā dzīvošana

FOTO, VIDEO. Zoodārzā jau 18.reizi svērs milzu Galapagu bruņrupučus!0


Galapagu bruņrupučus Rīgas zoodārzā 2018.gada 6.septembrī svērs jau 18.reizi!
Galapagu bruņrupučus Rīgas zoodārzā 2018.gada 6.septembrī svērs jau 18.reizi!
Foto – Rīgas zoodārzs

Daža valsts pasaules uzmanību izpelnījusies ar hamburgeru un makaronu ēšanas čempionātiem,cita – ar bēgšanu no satracinātiem vēršiem… Savukārt Latvijas vārds tuvu un tāluizskanējis stāstot par milzu Galapagu bruņrupuču svēršanu. Un te galvenais ir bijis nevis rezultāts, bet gan uzmanība, kas veltīta pasaulē apdraudētai dzīvnieku sugai un zoodārza lomai izzūdošo sugu saglabāšanā, tā portālam “La.lv” pavēstīja Rīgas zooloģiskā dārza informācijas dienesta pārstāvis Māris Lielkalns.

Šogad Rīgas zooloģiskā dārza Galapagu bruņrupuču Čelsijas un Trīnes celšana, nešana un svēršana notiks jau 18. reizi.
Savukārt pirmo reizi – 6. septembrī, pulksten 13:00 aplokā pie bruņrupucienēm dosies varenākie un pieredzējušākie zoodārza darbinieki, kas savulaik uz savām rokām nesuši pat zoodārza visu laiku vecāko iemītnieku aligatoru Čabulīti. Līdz šim 17 reizes šo pienākumu veikušais “bruņrupuču celšanas, nešanas un svēršanas profesors” Raimonds Bergmanis paņēmis atvaļinājumu līdz nākošajai vasarai…

Šobrīd 25 gadus jaunās Galapagu bruņrupucienes uz Rīgas zoodārzu no Čikāgas tika atvestas 1995. gadā un Raimonds Bergmanis tās sāka nest un svērt 2001. gada vasarā, kad varenie rāpuļi svēra vien ap 40 kg. 2017. gadā lielākā bruņrupuciene Trīne svēra jau 113 kg, bet Čelsija – 89 kg.

Galerijas nosaukums

Jāatzīst, ka stabils un prognozējams svara pieaugums lielajiem rāpuļiem nav gaidāms. Kaut pērn Trīna bija kļuvusi svarīgāka par veseliem deviņiem kilogramiem, tikpat labi šogad viņas svars var būt arī nokrities, jo, kaut arī tiek uzskatīts, ka šīs sugas rāpuļu mātītes var sasniegt pat 150 kg, tā vairāk vērtējama kā teorētiska iespēja.

Lai arī dati par mūsu bruņrupucieņu svara izmaiņām ir visai vērtīgi, jo palīdz koriģēt viņu barības normas, ja svara pieaugums kļuvis pārāk straujš, vai laicīgi pamanīt iespējamās veselības problēmas, par ko liecinātu pārmērīgs svara zudums.

Saistītie raksti

Daudzu gadu laikā bruņrupuču svēršanā spēkus izmēģinājuši gan olimpietis Viktors Ščerbatihs un Latvijas čempions sievu nešanā, gan Mr. Visums Aivars Visockis, gan „spēkasieva” Jolanta Logina, spēkavīri Agris Kazeļņiks, Raivis Vidzis, kamaniņu braucēji brāļi Šiciun daudzi citi. Īss ieskats bruņrupuču svēršanas pirmsākumos redzams pievienotajā video!

Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām 5 jau ir izzudušas.Galvenokārt – izmedītas gaļas ieguvei.Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kg (rekords – 270 kg) svaru, mātītes – 100 – 150 kg. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu.

 

 

LA.lv