×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
29. janvāris, 2018
Drukāt

“Vislabāk ir dzemdēt Latvijā!” Kas ir gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens? (9)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Par 2017.gada vārdu izvēlēts “straumēt/straumēšana”, šodien paziņoja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas (LVAK) un Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) pārstāvji.

Literatūrkritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane skaidroja, ka šajā kategorijā tika meklēti visam gadam raksturīgi vārdi, kas būtu arī veiksmīgi ieviešami.

Par titulu “gada vārds” cīnījās “straumēt/straumēšana”, “viedoklizācija” (varmācīga viedokļa uzspiešana), “viltusziņa”, “uzpirktenis” (saistībā ar korupcijas skandāliem, iespējams, vārda “korumpants” aizvietotājs), “kopstrāde”, “pežģīnes” (aizraušanās ar “gultas” stāstiem).

Kolmane skaidroja, ka pats vārds “straumēt/straumēšana” jau bija atzīts šī gadsimta sākumā, bet straumēšana kā tehnoloģija pagājušajā gadā sāka gājusi milzīgiem soļiem, piemēram, mūzikas industrijas biznesā izkonkurējot citus datu pārneses veidus.

Par gada nevārdu atzīts “transporti”, paziņoja publicists Egils Zirnis. No sarunvalodas to, visticamāk, neizdosies izskaust, bet citos tekstos to nevajadzētu lietot, aicināja Zirnis.

Šajā kategorijā tika izvirzīti arī tādi vārdi kā “dekrēts”, “pilna laika mamma”, “salīdzinoši” un “uzmetiens”.

Par gada spārnoto teicienu eksperti izvēlējušies veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) teiciens “Vislabāk ir dzemdēt Latvijā!”.

Pērnā gada augstāk vērtēto spārnoto teicienu vidū tika iekļauti arī “Džipu sociāldemokrātija”, “Prokuratūra ir advokatūras filiāle” (Saeimas deputāts Andrejs Judins (Par!/V), “Iznākšana no maisa”, “Vidēji mēs visi ēdam kāpostu tīteņus” (Saeimas deputāts Arvīds Platpers).

Valodniece Vineta Poriņa skaidroja, ka šogad gada spārnotajiem teicieniem raksturīgs tas, ka tas bija vai nu kāda politiķa teiktais, vai arī teiciens bija par kādu parādību politikā.

Rīgas Latviešu biedrības (RLB) vadītājs Guntis Gailītis sacīja, ka katram latvietim kabatā jānēsā blociņš, kurā fiksēt dažādās vārdu spēles latviešu valodā.

RLB gada savārstījuma titulam izvirzīja divus teicienus. Viens no tiem ir: “arvien vairāk cilvēku spēcīgā vēja dēļ pārtraukta elektroapgāde”. Gailītis sacīja, ka šajā savārstījumā “Var tik daudz fantazēt, kas ar šo domāts”. Otrs savārstījums šajā kategorijā no RLB izvirzīts: “Vidēji 1000 jaundzimušo katru gadu nereģistrē tēvu”.

Savārstījumu kategorija pamatā domāta sintakses problēmu aktualizēšanai, taču, kā novēroja eksperti, kategorijā atklājas arī dziļākas problēmas – valodas kultūra un domāšana.

Žūrijas komisijā gada savārstījumu lokā iekļāva “Paciente nesadarbojas ar speciālistiem, tāpēc nesaņem vai saņem nepilnīgu ārstēšanu”, “Amatpersona pievienojas sev agrāk sniegtajai argumentācijai”, “Mobilitātes pakotnes ceļu maksas priekšlikumi”, “Vējonis šai Saeimai vēlreiz nelūgs nepiešķirt nepilsoņa statusu bērniem”, “Oglekļa mazietilpīga attīstība”.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Prieksh cilvekiem laikam tomer briesmiigaki shausmigakais un nepatrikizkakais prieksh chista latvieshiem ir tas, ka tas gosudristviskais komisiongs – cik jau gadu garumaa – nav pac prieksh sevim LATVISKU NOSAUCEKLI – tas nelatvistisskaas KOMISIJAS vietenee – izSpereej’s – kas buutu taa kaa pashaa pirmajaa galaa bij’s jaaizdarina .

 2. Te minētajiem gada vārdiem drīzāk piedien gada nevārdu tituls. Bet vispār skumji, nekā asprātīga, sevišķi tie teicieni. Latviešu valodā tikpat kā nav iespējamas nekādas vārdu spēles.
  Manuprāt, viens no gada nevārdiem būtu “jēgpilns”, to pašreiz baksta visi un visur, kur nav slinkums./

  • Pilnīgi piekrītu. Es viņu gada vārdus nominētu par spārnotajiem izteicieniem. Vājprāts – uzpirktenis, viedoklizācija , pežģīnes. Nē nu tiešām, kāpēc cilvēkiem ar saviem nodokļiem jāuztur šis liekēžu bars. Man pat šo rakstot , apakšā parādās sarkana līnija, ka vārds ir nepareizs. Man jau slikti paliek no viņu viedtālruņiem, viedmājām un citiem viediem, ko es nekad mūžā savā valodā nelietošu. Labāk būtu piestrādājuši pie visiem tiem jaunajiem angliskajiem vārdiem, par kuriem tiešām nevar saprast, ko tas nozīmē. Uz momentu nenosaukšu , bet pietiek jau ar oligarhu. Viņiem redz korupcija un transports nepatīk.

 3. Pozitīvisms un humora izjūta esot inteliģenta cilvēka pazīme.

 4. Vislabāk ir nedzemdēt nemaz.

 5. Pilnīgs stulbums! Cerams,te nav nekāds valsts vai projektu finansējums.

  • Humora izjūta un pozitīvisms esot cilvēka inteliģences pazīme.

  • Pozitīvisms un humora izjūta esot inteliģenta cilvēka pazīme.

  • Finansējums melnajā caurumā Atbildēt

   Finansējums latviešu valodai kā melnajā caurumā aiziet visādām valodas aģentūrām, no kurām jēgas īsti nav. Lai tik turas Gada vārds akcijas organizatori. Malači! Tie tādām aģentūrām ir kā dadzis acī, jo parāda, ka pilnīgi bez atlīdzības var nooganizēt valodai akciju, kas cilvēkiem interesē. Cik zinu, akcijā visu gadu viņi strādā bez atlīdzības.

Draugiem Facebook Twitter Google+