Senlaicīgās Fotogrāfijas muzeja telpas izskatās gluži grezni, taču ēka ir avārijas stāvoklī.
Senlaicīgās Fotogrāfijas muzeja telpas izskatās gluži grezni, taču ēka ir avārijas stāvoklī.
Foto: LETA

Fotogrāfijas muzejs avārijas stāvoklī; pārcels uz citām telpām 0

Latvijas Fotogrāfijas muzeju plānots pārvietot uz valsts īpašumā esošo ēku Mārstaļu ielā 6, liecina Kultūras ministrijas (KM) Valsts sekretāru sanāksmē iesniegtais rīkojuma projekts, kuru skatīs ceturtdien.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Pašlaik Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja filiāle – Latvijas Fotogrāfijas muzejs – atrodas privātīpašuma ēkā Mārstaļu ielā 8, kas ir avārijas stāvoklī. Muzejs uz ēku Mārstaļu ielā 6 plāno pārcelties no 2017. gada 1. janvāra.

KM saņēmusi Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja informāciju par ēkas Mārstaļu ielā 8 slikto tehnisko stāvokli un izvērtējusi to, kā arī saņēmusi Latvijas Muzeju padomes 19. jūnija atzinumu “Par Latvijas Fotogrāfijas muzeja telpām”, kurā norādīts, ka LFM telpas Mārstaļu ielā 8, Rīgā ir nolietotas, dažviet pat apdraud muzeja personāla drošību, savukārt ugunsdrošības un apsardzes sistēmas ir avārijas stāvoklī. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests 10. februārī sastādījis brīdinājumu, kurā noteikts, ka, neuzlabojot situāciju, muzejam nākamā gada 1. martā jāpārtrauc darbība. Muzejs arī nav pieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministrija norāda, ka arī muzeja krājuma telpa ir pārpildīta, sākusies telpas konstrukciju deformācija, līdz ar to muzejs spiests atteikties no slavenu fotogrāfu piedāvāto privāto kolekciju/dāvinājumu pieņemšanas, jo nav brīvu krātuvju to izvietošanai. Telpu trūkuma dēļ hronoloģiski un tematiski ir ierobežotas ekspozīcijas.

Ēkā Mārstaļu ielā 8 Fotogrāfijas muzejam tiek nomātas telpas 622 kvadrātmetru platībā, no kurām 297 kvadrātmetrus aizņem ekspozīcijas telpa, 60 kvadrātmetru – krājuma glabāšanas telpa. Gadā par telpu nomu tiek maksāti 31 825 eiro jeb 51 eiro par kvadrātmetru mēnesī.

Savukārt ēkai Mārstaļu ielā 6 kopējā platība ir 1070 kvadrātmetru. Latvijas Fotogrāfijas muzejs izmantotu 994,96 kvadrātmetrus un palīgēku 15,70 kvadrātmetru platībā, kas ir “Valsts nekustamo īpašumu” (VNĪ) īpašums. Muzejs varētu izvietot modernas ekspozīcijas 400 kvadrātmetru telpās, radošās darbnīcas aizņemtu 50 kvadrātmetru, izstāžu telpas – 200 kvadrātmetru, krātuves – 250 kvadrātmetru, noliktava – 15,70 kvadrātmetru.

KM norāda, ka šajā ēkā muzeja telpās tiks nodrošinātas nepieciešamās ugunsdrošības prasības, samazināsies izdevumi par telpu nomu, jo jaunā ēka ir VNĪ īpašums, ēkā tiks nodrošināta pieeja apmeklētājiem ar kustību traucējumiem, tiks uzlaboti muzeja darbinieku darba apstākļi, būs iespēja papildināt krājumu ar dāvinājumiem, apmeklētājiem būs pieejama atraktīvu priekšmetu un fotogrāfijas procesu demonstrēšana vēstures ekspozīcijas daļā un virtuāla pieeja muzeja krājuma kolekcijām, tiks nodrošināta nozīmīgu ārzemju autoru izstāžu, semināru un meistarklašu regulāra organizēšana, būs piemērotas telpas aktīvam sabiedrības piesaistīšanas darbam par fotogrāfiju, apmeklētājiem būs publiski pieejama muzeja speciālās literatūras bibliotēka un arhīvs par fotogrāfijas vēsturi, tiks novērsti muzeja apmeklētāju drošības apdraudējuma riski.

Reklāma
Reklāma

Ministrija plāno, ka jaunajā ēkā Fotogrāfijas muzeja apmeklētāju skaits trīskāršosies – līdz 25 000 apmeklētājiem gadā.

Izvērtējot VNĪ sagatavotās trīs nomas maksas prognozes, KM par labāko atzinusi kapitālieguldījumu atmaksas periodu 25 gadi.

Tā kā jāveic kapitālieguldījumi ēkas piemērošanai muzeja funkcijām, pēc VNĪ provizoriskiem aprēķiniem, telpu pielāgošana un ekspozīciju iekārtošana izmaksās 931 385 eiro. Uzņemoties ilgtermiņa saistības par ieguldītā finansējuma atmaksu 25 gados, gadā vidēji nepieciešamais finansējums ir 101 579,89 eiro jeb 8464,99 eiro mēnesī. Savukārt palīgēkā netiks veikta renovācija. Palīgēkas nomas maksa uz 25 gadiem būtu 7241,85 eiro – vidēji 289,67 eiro gadā jeb 24,14 eiro mēnesī.

LFM 2013.gada uzturēšanas izdevumi kopā bija 109 939 eiro, tostarp muzeja telpu noma – 31 825 eiro, komunālie izdevumi – 6102 eiro. Pārceļoties uz ēku Mārstaļu ielā 6, plānotās gada uzturēšanas izmaksas būs 182 553 eiro, tostarp telpu noma – 101 869,56 eiro, komunālie izdevumi – 10 521 eiro. Uzturēšanas izdevumu starpība muzejam pielāgotajā ēkā ir 72 614 eiro gadā. Papildu nepieciešamo finansējumu plānots segt no ieņēmumiem no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem, neradot ietekmi uz valsts budžetu. Plānotais pašu ieņēmumu palielinājums aprēķināts, pieņemot prognozi par apmeklētāju skaita pieaugumu, radot jaunus maksas pakalpojumu veidus un palielinot muzeja esošās maksas pakalpojumu cenas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.