Anda Krauze
Anda Krauze
Anda Krauze

Fotogrāfiju kārtošanā – ar kritisku pieeju 0

Mēs dzīvojam nepārtrauktā jaunu tehnoloģiju attīstības laikā, un, šķiet, visi esam kļuvuši par fotogrāfiem. Kādreiz, fotofilmiņu laikā, rūpīgi pārdomājām, pirms nospiedām fotoaparāta slēdža pogu, turpretī tagad šaujam uz nebēdu, un tūkstošiem vienveidīgu attēlu tiek sastumti datoros un zibatmiņās.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Es nerunāšu par fotogrāfiju arhivēšanas iespējām, bet gan par atlasi. Pirmais padoms – jau fotografējot padomāt par īsto kadru, lai vēlāk, šķirojot pilnās atmiņas kartes, būtu vieglāk izvēlēties. Kritiski pavērtējiet, cik daudz no visa safotografētā gribēsies apskatīt pēc 10 vai 20 gadiem. Kas ir svarīgs un saglabājams, bet ko ar vieglu roku var izdzēst? Nozīmīgākās fotogrāfijas noteikti vajag dublēt cietajos diskos, zibatmiņās, jo bojājums var gadīties atmiņas kartē, diskā, datorā. Bet pašu svarīgāko iesaku uzkopēt arī papīra formātā, tāpat kā senos laikos, un glabāt albumā. Protams, nevajag simtiem vienveidīgu bildīšu, pat ja tās tapušas kāzās. Tas attiecas arī uz fotografēto ceļojumos, lai viss nebūtu no cikla es te biju – pie katra pieminekļa, puķu dobes… Svarīgas ir sajūtas, noskaņa un emocijas, ko var atklāt ar fotogrāfijām.

Neiesaku fotogrāfijas glabāt kastēs, jo, katru reizi pārskatot, bojājam tās ar taukainiem pirkstu nospiedumiem un ielauzumiem. Man sāp sirds, cik nevērīgi izturamies pret senajām fotogrāfijām, glabājot tās mitrumā un aukstumā bēniņos, klētīs, neapkurinātās terasēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Var gadīties, ka uz vecajām fotogrāfijām veidojas iedzelteni brūni traipi. Iespējams, kādreiz tās netika labi nofiksētas un noskalotas, un bojājumu process turpinās. Problēmu atrisina jaunās tehnoloģijas – attēlu var ieskenēt, restaurēt, ja nepieciešams, arī uzlabot.