Praktiski
Mājas

Fototapetes: kādu iespaidu var radīt interjerā; kā piemērot nestandarta sienām0

Foto-sanchopancho/Fotolia

Fototapetes sāka izmantot jau pagājušā gadsimta 70. gados, tomēr mūsdienu tehnoloģijas sniedz pavisam citas iespējas, kas ļauj interjeru padarīt īpašu un personisku.

Fototapetes izgatavo ļoti dažādos izmēros ar labu izšķirtspēju, visdažādākajos krāsu salikumos un faktūrās. Tās drukā gan uz papīra, gan uz flizelīna un vinila, gan uz sintētiska auduma.

Iespējams iegādāties gan standarta produktus, gan pasūtīt fototapeti ar īpašu dizainu – ainavu no ģimenes ceļojuma, bērnu zīmējumu vai pašu veidotas fotogrāfijas.

Bērnistabā, piemēram, fototapeti var mainīt ik pēc diviem trim gadiem, izvēloties citu sižetu, kas visai telpai piešķirs pavisam citu noskaņu atbilstoši bērna vecumam.

Tīņu istabām noderēs krāsās drosmīgāki attēli, kas bieži saistīti ar urbānu tematiku. Šādam risinājumam labi piestāvēs betona imitācijas sienas paneļi, metāla rāmji utt.

Izmantojot fototapetes, ērti zonēt plašāku telpu vai akcentēt kādu noteiktu zonu. Ar fototapeti nav obligāti jānoklāj visa siena. To var ievietot arī pieskaņotā rāmī, nodalīt, izmantojot sienas plauktus, vai akcentēt ar apgaismojumu. Turklāt var būt tā, ka standarta tapetes izmērs neatbilst konkrētās sienas izmēriem. Tāpēc katrā konkrētā telpā risinājums būs citādāks. Pašreiz ļoti moderns ir arī šaurs un īss fototapešu izmērs, kas ļauj tās līmēt ne vien uz sienas, bet arī uz mēbeļu sieniņām, paneļiem un durvīm.

Ko darīt, ja tapešu sižets ļoti iepaticies, bet sienas izmēri neatbilst? Daži ražotāji piedāvā vienu un to pašu tapeti vairākos izmēros – variējas augstums un platums, dažreiz tiek piedāvāts arī zīmējums uz vairākām loksnēm, tad iespējams izvēlēties vispiemērotāko risinājumu.

Ja tapete ir lielāka par sienu, problēma atrisināma vienkāršāk – visu lieko nogriežot. Tomēr ne vienmēr liekais ir lieks, iespējams, ka, nogriežot tapeti, uz tās esošais zīmējums vairs neizskatās tik labi vai arī griezuma līnija rada neglītus fragmentus. Tāpēc ļoti svarīgi zināt precīzus savas sienas izmērus un vispirms mēģināt vēl neuzlīmētai tapetei viegli iezīmēt paredzamās griezuma vietas, lai varētu vizuāli novērtēt, kā izskatīsies iegūtais zīmējums. Iespējams, ka griezuma līnijas labāk izskatīsies tad, ja tapeti griezīs nedaudz mazāku par sienu. Tad jāizdomā, kā noformēt fototapetes perimetru.

Ja tapete ir mazāka par konkrēto sienu, iespējami vairāki varianti – ievietot to pieskaņotā rāmī, izvēlēties tai piemērotu fonu (tapeti izvieto sienas centrā vai zonē kādu noteiktu joslu, bet pārējo sienu noklāj ar neitrāla toņa krāsu vai tapeti) vai arī sagriezt to vēl īsākos un šaurākos elementos, kas radīs iespaidu, ka tā arī bija paredzēts.

Ja tomēr gribas nevainojamu rezultātu, fototapeti iespējams pasūtīt arī pēc konkrētiem izmēriem. Šādu pakalpojumu piedāvā daudzas firmas. Nekādu problēmu nebūs, ja tiks izvēlēta fotogrāfija no foto bankas, ko piedāvā attiecīgā firma. Ja fotogrāfiju izvēlas paši, vēlams laikus painteresēties par vajadzīgajiem kvalitātes kritērijiem, kas nodrošinās, ka izveidotā fototapete arī būs ar kvalitatīvu attēlu.

Vēl jāpiebilst, ka svarīgs ir arī izvēlētās vai pasūtītās fototapetes krāsu spektrs. Monitorā fotogrāfija izskatās citādi nekā dabā – tas jāņem vērā, ja izvēlas foto no foto bankas vai piedāvā savu fotogrāfiju. Visdrošāk, ja par atsevišķu samaksu iespējams pasūtīt nelielu (aptuveni 30 × 50 cm) fototapetes paraudziņu, pirms drukāt visu tapeti kopumā – no tā tad varēs pilnībā spriest par krāsu atbilstību savai telpai. Gatavas fototapetes nereti arī pieejamas dažādos krāsu risinājumos – jautājiet salonos!

LA.lv