×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. februāris, 2013
Drukāt

Francijā laulību definē kā divu cilvēku savienību

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Britānijā un Francijā pēdējās dienās uzjundījušas karstas debates par viendzimuma laulību legalizēšanu. Kamēr franču deputāti nedēļas nogalē par šo jautājumu galvu lauzīja 30 stundas no vietas, līdz likuma apstiprināšanai tā arī netiekot, britu parlamentā balsojums par viendzimuma laulību legalizēšanu norisinājās vakar vakarā.


 

Bez sabiedriskās apspriešanas

Likumprojekts, kas paredz legalizēt homoseksuāļu laulības un atļauj viendzimuma pāriem adoptēt bērnus, Francijas parlamentā tika iesniegts pirms nedēļas. Tam drīz vien tika piedāvāti 5362 labojumi, un franču deputātiem jo-projām neizvērtēti atlikuši vairāk nekā trīs tūkstoši no tiem. Tiesa, viņiem izdevies vienoties par likumprojekta pirmo pantu, kas laulību definē kā divu cilvēku, nevis tikai vīrieša un sievietes savienību. Šādā tekstā pantu atbalstīja 249 Francijas parlamentārieši, bet pret bija 97, informē ziņu aģentūra “AFP”.

Stingru atbalstu viendzimuma laulību legalizēšanai paudis arī Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš apsolījis, ka likums pēdīgi tiks apstiprināts. Tikmēr pretinieki viņam aizrāda izvairīšanos no jautājuma publiskas izrunāšanas. Protestējot pret viendzimuma laulībām, janvāra vidū uz mītiņu pie Eifeļa torņa pulcējās simtiem tūkstošu cilvēku, no kuriem daudzi Parīzē bija ieradušies arī no attālākiem valsts nostūriem. Demonstrācijas rīkotāji teic, ka tajā piedalījušies ap 800 tūkstošiem cilvēku, kamēr policija rēķina, ka to skaits bijis 350 tūkstoši, kas gan arī ir ievērojams skaitlis. Arī aizvadītajā nedēļas nogalē Francijā notika vairākas demonstrācijas – gan viendzimuma laulību pretinieku, gan atbalstītāju rīkotas.

“Franči ir ļoti iecietīgi cilvēki, taču mēs esam arī ļoti uzticīgi ģimeniskām vērtībām un bērnu aizsardzībai,” Francijas ziņu aģentūrām uzsvēra kāds mītiņa dalībnieks.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka viendzimuma laulību atbalstītāju un pretinieku skaits franču sabiedrībā ir aptuveni vienāds – 50 pret 50. Tiesa, tikai 50 procenti no homoseksuāļu laulību atbalstītājiem piekristu, ka pāris drīkst adoptēt bērnu.

“Šāda ģimene bērnam radītu psiholoģiskas un sociālas problēmas,” ziņu aģentūrai “Reuters” pauduši viendzimuma laulību pretinieki Francijā.

 

Politiskais risks

Britānijā atbalstu viendzimuma laulībām paudis arī premjerministrs Deivids Kemerons. Britu politiskie apskatnieki norāda, ka balsojums draud sašķelt pie varas esošo Konservatīvo partiju un negatīvi ietekmēt tās rezultātu 2015. gada parlamenta vēlēšanās. Sagaidāms gan, ka vairāk nekā puse partijas likumdevēju neatbalstīs viendzimuma laulības. Britānijas sabiedriskās domas pētījuma centrs “ComRes” secinājis, ka 20 procenti britu, kuri iepriekšējās vēlēšanās balsoja par Kemerona vadīto Konservatīvo partiju, tā vairs nedarīs, ja valdība atļaus homoseksuāļu laulības. Saskaņā ar Britānijas parlamentā iesniegto likumprojektu homoseksuāļu pāriem būs iespējas stāties gan civilajā partnerībā, gan stāties baznīcas altāra priekšā.

 

Civilā partnerība 
vai laulība

Strīdu centrā ir arī juridiskā terminoloģija, proti, vai lietot vārdus “civilā partnerība” vai “laulība”. Par pirmo valsti, kas atļāva civilo partnerību viena dzimuma cilvēku starpā, bija Dānija, kas to izdarīja jau 1989. gadā. Tiesa, tolaik netika atļauta laulība baznīcā. Drīz vien dāņu piemēram sekoja arī citas ziemeļvalstis – Norvēģija, Zviedrija un Islande. Arī tās atļāva civilo partnerību, tiesa, ne ar visām tiesībām un pienākumiem, kas attiecas uz laulību vīrieša un sievietes starpā, skaidro raidsabiedrība BBC. Šobrīd gan visās šajās valstīs viendzimuma laulība ir atļauta, Dānija šādu likumu pieņēma pērn.

Mēģinot apturēt viendzimuma laulību atļaušanu, 2003. gadā Vatikāns aizsāka globālu kampaņu pret homoseksuāļu savienības juridisku apstiprināšanu.

12 lappušu garā ziņojumā toreizējā pāvesta Jāņa Pāvila II teoloģiskais padomnieks kardināls Jozefs Racingers, kurš nu ir kļuvis par pāvestu Benediktu XVI, brīdināja, ka “homoseksuāļu laulības ir amorālas, pretdabiskas un kaitnieciskas”. Šobrīd vienpadsmit valstīs ir atļautas viendzimuma laulības.

 

Fakti

Valstis, kurās atļautas viendzimuma laulības

Nīderlande (likums pieņemts 2001. gadā)

Beļģija (2003)

Spānija (2005)

Kanāda (2005)

Dienvidāfrika (2006)

Norvēģija (2009)

Zviedrija (2009)

Portugāle (2010)

Islande (2010)

Argentīna (2010)

Dānija (2012)

Valstis, kurās atļauta viendzimuma 
civilā partnerība

Somija (2001)

Horvātija (2003)

Jaunzēlande (2004)

Čehija (2006)

Vācija (2009)

Austrija (2010)

Brazīlija (2011)

Īrija (2011)

Lihtenšteina (2011)

Slovēnija (2011)

u. c.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+