Pasaulē
Eiropa

Francija par musināšanu uz naidu deportē salafistu sludinātāju0


Francijas prezidents Emanuels Makrons.
Francijas prezidents Emanuels Makrons.
Foto – LETA/REUTERS

Francija piektdien deportējusi ietekmīgu salafistu sludinātāju, kura vadītā mošeja Marseļā pagājušajā gadā tika slēgta saistībā ar apsūdzībām par musināšanu uz naidu.

Francija deportējusi 63 gadus veco El Hadi Dudi uz Alžīriju, kur viņš ir dzimis. Dudi apstrīdēja deportācijas lēmumu Eiropas Cilvēktiesību tiesā, bet tiesa šonedēļ viņa lūgumu noraidīja.

Dudi jau labu laiku atradās Marseļas policijas redzeslokā, jo bija autoritāte vietējo salafistu vidū.

Salafisms ir īpaši konservatīvs islāma novirziens, un, lai gan vairums salafistu nosoda vardarbību, daļa sekotāju atbalsta spēka izmantošanu savas ticības nostiprināšanai.

Vairāki Dudi vadītās mošejas locekļi tiek turēti aizdomās par pievienošanos džihādistiem Irākā un Sīrijā.

Francijas Iekšlietu ministrija balstīja savu lēmumu deportēt Dudi uz secinājumiem, ko ieguva, analizējot 25 viņa sprediķus.

Amatpersonas norādīja, ka Dudi sludinātās mācības ietvēra aicinājumus “sakaut un iznīcināt neticīgos” un ebreju dēvēšanu par “pērtiķu un cūku brāļiem”.

Dudi tika apsūdzēts arī par savu sekotāju aicināšanu sabiedriskās vietās izkliegt vārdus “Allahu Akhbar” (“Dievs ir varens”), lai “iebiedētu neticīgos”.

Teroristu uzbrukumos Francijā kopš 2015.gada nogalināti vairāk nekā 240 cilvēki. Par lielāko daļu uzbrukumu atbildību uzņēmusies “Islāma valsts”.

Šā gada martā kāds Marokā dzimis vīrietis, kurš jau iepriekš ticis novērots kā islāma ekstrēmists, veica trīs atsevišķus uzbrukumus Karkasonā un netālu esošajā Trebē. Viņš nogalināja četrus cilvēkus.

Pēc šiem uzbrukumiem vairāki Francijas deputāti aicināja preventīvos nolūkos aizturēt visradikālāk noskaņotos islāmistus, kas nonākuši policijas redzeslokā.

Pagājušajā gadā Francija deportēja 30 radikāli noskaņotus ārvalstu pilsoņus, kuri Francijā dzīvoja nelegāli. Francijas iekšlietu ministrs Žerārs Kolons sacīja, ka tas ir lielākais skaits, kāds jebkad deportēts.

Dudi, kurš ieradās Francijā 1982.gadā, noliedza, ka izplatītu naidu savās runās, un viņa sekotāji apgalvoja, ka viņš iebildis pret džihādistu vardarbību.

Dudi advokāti apgalvoja, ka Alžīrijas varasiestādes var pakļaut viņu spīdzināšanai.

28.martā no Francijas uz Maroku tika deportēts imams Muhameds Tlagi un slēgta viņa apmeklētā mošeja Parīzē.

Tlagi, kurš arī strādāja par matemātikas skolotāju vidusskolā, atbalstīja bruņoto džihādu un aicināja sekotājus aizlūgt par džihādistiem, lai viņi varētu iznīcināt islāma ienaidniekus Francijā un pārējā pasaulē, atklāja Francijas varasiestādes.

Mošeja nonāca policijas uzmanības lokā pēc tam, kad tās imami aicināja mošejas apmeklētājus atbalstīt kādu vietējo teroristu šūniņu.

LA.lv