×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
11. jūnijs, 2015
Drukāt

Eiropas Izgudrotāju balvai par mūža ieguldījumu nominēts ”Mildronāta” radītājs Ivars Kalviņš (8)

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš.

Ceturtdien Tieslietu ministrijas (TM) valsts sekretārs Raivis Kronbergs piedalīsies un pasniegs balvu Eiropas Izgudrotāju balvas pasniegšanas ceremonijā, kurā tiks pasludināti pieci uzvarētāji dažādās nominācijās.

Kā aģentūru LETA informēja TM preses pārstāve Ksenija Vītola, Eiropas Izgudrotāju balvas pasniegšana notiks jau desmito gadu pēc kārtas, un šogad balvai kategorijā “Mūža ieguldījums” nominēts arī nopelniem bagātais latviešu izgudrotājs Ivars Kalviņš.

Kronbergs norādīja, ka viņš ir gandarīts, ka Kalviņš ir viens no finālistiem, jo šī ir pirmā reize, kad Eiropas Izgudrotāju balvai nominēts zinātnieks no Latvijas, cerot, ka tiks pienācīgi novērtēts Kalviņa nozīmīgais ieguldījums pasaules zinātnē un viņš pelnīti saņems šo prestižo balvu.

Kalviņa slavenāko izgudrojumu vidū ir “Mildronāta” pamatā esošais meldonijs. Šis medikaments ļauj izvairīties no sirds audu bojājumiem, kas nopietnākajos gadījumos var izraisīt sirdstrieku. Tāpat Kalviņš ir izgudrojis pretvēža imunostimulatoru leakadīnu un pretvēža medikamentu belinostatu. Kalviņš ir viens no pasaulē ražīgākajiem zinātniekiem medicīniskās bioķīmijas jomā un kopumā var lepoties ar teju 260 izgudrojumiem un vairāk nekā 900 patentiem un patentu pieteikumiem.

Kopš 2006.gada Eiropas Izgudrotāju balvu reizi gadā pasniedz Eiropas Patentu birojs. Prestižā balva godina individuālos izgudrotājus un komandas, kuru novatoriskais darbs veicina sociālo attīstību, ekonomisko izaugsmi un labklājību. 15 finālistus un vēlāk piecus uzvarētājus izvēlas pieredzējusi starptautiska žūrija. Balva tiek pasniegta piecās kategorijās: “Rūpniecība”, “Pētniecība”, “Mazie un vidējie uzņēmumi”, “Valstis ārpus Eiropas” un “Mūža ieguldījums”.
Svinīgā balvas pasniegšanas ceremonija notiks Francijā, Parīzē.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Apsveicu, vēlu tā turpināt!
  Lepojos ar Ivaru Kalviņu!

 2. Līdz šim bija dzirdēts ka Mildronāta izgudrotājs bija nelaiķis Jānis Polis.

  • Dzert vajag mazaak, a. Mildronaats ir apmeeram vieniigaa lieta, ko vareetu uzskatiit ka Kalvinja kungs ir izgudrojis. Kaut gan tur arii tas staasts ir taads, ka taa vielinja iznaaca nejaushi, censhoties panaakt pavisam kaut ko citu, un tad veelaak shai tika atrasts pielietojums mediciinaa. Tachu, taa kaa Kalvinja kungs bija aktiivais speeks taa mildronaata biidiishanai uz priekshu un uz mediciinu, tad, jaa, tur vinsh ir izgudrotaajs un mildronaata papucis.

   Poli glupie zhurnaalisti un dumaa tautinja slavina par remantadiina “izgudrotaaju”. Kas ljoti lielaa meeraa nemaz nav taisniiba, jo remantadiins ir izgudrots ASV, firmaa DuPont. Polis bija psrs remantadiina nokopeetaajs no sliktajiem Rietumiem.

  • Nu labi precizeesim – Kalvinja kungs ir izgudrojis arii leakadiinu. Belinostatu gan nee , taa ir makronu kaarshana uz ausiim. Belinostatu ir izgudrojis Pols Finns, nevis Kalvinsh.

 3. Nominate=izvirzīt, iecelt. Latvieši, mācīsimies runāt latviski!

 4. Kronbergs norādīja, ka viņš ir gandarīts, ka Kalviņš ir viens no finālistiem, jo šī ir pirmā reize, kad Eiropas Izgudrotāju balvai nominēts zinātnieks no Latvijas, cerot, ka tiks pienācīgi novērtēts Kalviņa nozīmīgais ieguldījums pasaules zinātnē un viņš pelnīti saņems šo prestižo balvu.

  ——————–

  Abet vai Kronbergs apskatiija citus finaalistus? Piemeeram Imminku, kursh izgudrojis CD un DVD kodeeshanas metodes? Vai tas nebuus krietni pamatiigaaks ieguldiijums? Mildronaatu rij Latvijaa un daljaa bijushaas padomju savieniibas. Kas tas taads vispaar ir, Eiropaa un Amerikaa nemaz nezin un kaa zaales tas tur NAV pieejams.

  Kas ir CD un DVD, zina pat Aafrikaa.

  Bez tam Kronbergs laikam iisti nesaprot par ko vispaar teema. Taa ir balva par izgudroshanu, nevis par zinaatni. Par ieguldiijumu zinaatnee dod Nobeljus (uz ko Kalvinja kungs tomeer nevelk) un visaadus siikaakus medaaliishus.

 5. No kurienes zhurnaalistu ponti par 900 patentiem un pieteikumiem?

  EPO lapaa mineets ka Kalvinjam ir daliiba apmeeram 215 patentos.

  Pie kam daliiba jau nemaz nenoziimee buutisku peetniecisko ieguldiijumu, tas itin biezhi ir tiiri administratiiva padariishana.

 6. Kalviņš ir viens no pasaulē ražīgākajiem zinātniekiem medicīniskās bioķīmijas jomā
  ———–
  Vienkaarshi nepatiesiiba. Kalvinsh ir resnais chiekurs tikai suunu ciema meerogaa. Pasaules meerogos – nekas iipashs.

  un kopumā var lepoties ar teju 260 izgudrojumiem un vairāk nekā 900 patentiem un patentu pieteikumiem.
  ———–
  Ojaa.

  1992. gadaa jurijam struchkovam, krievinju metaalorganikas instituuta direktoram tika pieshkjirta antinobelja preemija literatuuraa. Par to ka shis bija ” sarakstiijis” 900 zinaatniskos rakstus 10 gadu laikaa, videeji ik pa rakstam katras triis dienas. Iisteniibaa shis pats neko tur peetiijis nemaz nebija, tikai kaa direktors iestuureeja savu vaardu visos rakstos, ko bija izdariijushi shaa direktoreetaa instituuta darbinieki.

  Kalvinja kunga 900 patenti ir apmeeram no taas pashas shnites.

Draugiem Facebook Twitter Google+