×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
28. oktobris, 2015
Drukāt

Francijā uz māju jumtiem jāveido dārzi

Foto - WikipediaFoto - Wikipedia

Ar likumu noteikts, ka visi jaunuzbūvēto komerciālo ēku jumti Francijā jānoklāj ar zālienu, puķu dobēm, krūmiem vai kokiem.

Francijas parlaments pieņēmis jaunu likumu, kas nosaka, ka jaunu ēku jumti komerciālos rajonos būs jāapzaļumo vai jānosedz ar saules bateriju paneļiem, raksta britu izdevums “The Guardian”.

Jaunais likums paredz, ka visi jaunuzbūvēto komerciālo ēku jumti Francijā jānoklāj ar zālienu, puķu dobēm, krūmiem vai kokiem. Vides aktīvisti uzsver, ka zaļie jumti ne tikai izrotā pilsētu, bet rada izolācijas efektu, samazinot enerģiju, kas nepieciešama ēku apsildīšanai ziemā vai atdzesēšanai vasarā. Turklāt augi uzsūc lietus ūdeni un novērš tā aizplūšanu, samazinot kanalizācijas sistēmas noslogojumu. Ekologi norāda, ka vienlaikus tie veicina bioloģisko daudzveidību, nodrošinot putniem ligzdošanas vietas pilsētvidē. Zaļie jumti palīdz arī samazināt vasaras tveices izraisīto karstumu, savukārt ziemā tie ļauj izlīdzināt diennakts temperatūru. Turklāt augi, darbojoties kā gaisa sūkņi, attīra gaisu no putekļiem un ķīmiskajiem savienojumiem, bet ogļskābo gāzi pārvērš skābeklī.

BEPS-logo
Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

Sākotnēji vides aktīvisti gribēja ar likumu noteikt, ka jāapzaļumo visa ēkas jumta virsma, tomēr Francijas parlaments apstiprināja nedaudz mainītu likuma versiju, kas paredz tikai daļēju jumtu apzaļumošanu. Tāpat uzņēmums var izvēlēties – vai uz jaunuzbūvētām ēkām veidot zaļos jumtus vai noklāt tos ar saules bateriju paneļiem. Saules enerģijas izmantošana savukārt veicina atjaunojamo energoresursu izmantošanu un dod lielu ieguldījumu CO2 izmešu samazināšanā, uzsver vides aktīvisti.

Francija nav vienīgā, kas ar likumu noteikusi jumtu apzaļumošanu. Toronto jau 2009. gadā pieņemts likums par industriālo un dzīvojamu ēku jumtu apzaļumošanu. Zaļie jumti ir populāri arī Vācijā un Austrālijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+