AFP/LETA

Francijai pirmais Eiropas čempionu tituls 0

Par Eiropas čempionvienību basketbolā svētdien pirmoreiz vēsturē kļuva Francijas izlase, kas titula cīņā ar rezultātu 80:66 (19:22, 31:12, 18:16, 12:16) pieveica Lietuvas valstsvienību. Francija jau iepriekš bija tikusi pie septiņām Eiropas čempionāta godalgām, bet zeltu izcīnījusi pirmoreiz vēsturē.

Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3

Pirmos divus punktus spēlē guva lietuvietis Darjušs Lavrinovičs, bet abas komandas labi cīnījās aizsardzībā zem groza, tāpēc cīņas pirmajā daļā abas komandas pārsvarā uzbruka no tālākām distancēm, metot salīdzinoši precīzi. Otro reizi vadību Lietuva ieguva pirmās ceturtdaļas beigu daļā, kad Lins Kleiza ar tālmetienu panāca 18:17. Savukārt pēc desmit spēlētām minūtēm lietuvieši jau bija priekšā ar 22:19.

Pirmajās 14 spēles minūtēs Kleiza bija guvis jau 16 punktus, kas atkal Lietuvai bija ļāvis atgūt vadību ar 29:27. Tomēr izšķirošo izrāvienu Francija veica pirmā puslaika pēdējās četrās minūtēs, kad no 36:34 panāca 50:34, pēdējos trīs punktus gūstot noslēdzošajā sekundē. Francijas izlasē “karsts” bija Nikolā Batums, kurš jau pirmajās 18 minūtēs sameta 17 punktus. Kopumā otrās ceturtdaļas izskaņā Francija veica izrāvienu 21:3.

Trešajā ceturtdaļā Francija jau vairs iniciatīvu neatdeva un saglabāja vadību ar 68:50. Arī pēdējā desmitminūtē Lietuvas sasteigtie centieni augļus nedeva un Francijas basketbolisti varēja svinēt pirmo Eiropas čempiontitulu vēsturē.

Rezultatīvākais Francijas izlasē ar 17 gūtajiem punktiem bija Batums, 15 punktus pievienoja Boriss Diavs, bet 12 punktus sameta Francijas izlases līderis Tonijs Pārkers. Savukārt Lietuvas rindās 20 punktus guva Lins Kleiza, bet ar 19 punktiem atzīmējās Mants Kalnietis.

Iepriekš abas izlases savā starpā bija sacentušās arī Eiropas čempionāta otrajā posmā, kad lietuvieši tika pie panākuma ar 76:62. Pirms fināla Lietuva bija triumfējusi piecās spēlēs pēc kārtas.

Francija pēdējo 60 gadu laikā līdz šim medaļas bija ieguvusi tikai divreiz – bronzu 2005.gadā un sudrabu pirms diviem gadiem, kad finālā nācās atzīt Spānijas pārākumu. Savukārt Lietuvas izlase Eiropas čempionāta finālā spēlēja pēc desmit gadu pārtraukuma. Pie medaļām jaunāko laiku vēsturē Lietuva līdz šim bija tikusi trīs reizes – zelts 2003.gadā, sudrabs 1995.gadā un bronza 2007.gadā.

Kopumā vēsturē Lietuvas izlase par kontinenta čempioni kļuvusi trīs reizes (1937., 1939. un 2003.gadā), bet Francija tagad zeltu pievieno divām sudraba un piecām bronzas godalgām.

Iepriekš svētdien notika spēle par trešo vietu, kurā iepriekšējo divu turnīru spēcīgākā vienība Spānija ar 92:66 sagrāva Horvātiju.

Latvijas izlase turnīru noslēdza 11.vietā, tomēr palika tikai viena panākuma attālumā no sacensību ceturtdaļfināla. Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalījās jau devīto reizi pēc neatkarības atgūšanas. Iepriekšējos piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nebija spējusi izkļūt no apakšgrupas.