×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
13. janvāris, 2014
Drukāt

Francijas dizaina ikonas Ventspilī

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Livonijas ordeņa pilī Ventspilī 16. janvārī atklās izstādi “20 Francijas dizaina ikonas”, kura pērnajā rudenī bija aplūkojama Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā Rīgā.

“20 Francijas dizaina ikonas” iepazīstina ar spēcīgākajiem 20. un 21. gadsimtā franču dizaina skolas radītajiem objektiem, kas lauzuši ierastos kodus vai aizsteigušies priekšā laikam, ar nemainīgu vēlmi kalpot, savaldzināt un pārsteigt.

Izstāde uzdod jautājumus par saikni ar attēlu, kas vairāk kā jebkad ir visuresoša dizaina pasaulē un kuru Rietumu sabiedrībā saprotam daudz plašākā nozīmē. Kas konkrētam izstrādājumam piešķir ikonas statusu – vēsture, arvien pieaugošs pieprasījums tirgū, slava, popularitāte lietotāju vidē vai amatieru atzinība? Bez šaubām, tas viss kopā, kā arī priekšmeta spēja vizuāli simbolizēt savu laiku, nereti atvirzot otrajā plānā objekta praktisko funkciju. Piemēram, izstādē apskatāmā Filipa Starka citrusaugļu spiede “Juicy Salif” ir uztverama gan kā skulptūra, gan kā praktiski lietojama ierīce. Spiedes ražotājs “Alessi” pat ieteica izveidot tās zeltīto sēriju, kas ierobežotā daudzumā tika laista klajā 2000. gadā un drīzāk tiek turēta plauktā, nevis izmantota ikdienā.

Izstāde “20 Francijas dizaina ikonas” aicina izpētīt visus pazīstamākos franču dizaina darbības laukus – sākot no Filipa Starka līdz Oram Ito, no Ronana Buruleka līdz Patrikam Žuēnam. Francijas dizains ir kļuvis slavens ar tā spēju ieviest ko jaunu, radoši izmantot sava laika attīstītākās tehnoloģijas un inovatīvus materiālus, tādējādi raksturojot valsti, kurā inženierzinātnei, radošumam un mākslai ir būtiska nozīme.

Izstādes atklāšanā piedalīsies Francijas Institūta direktors Denī Diklo. Izstāde tapusi sadarbībā ar Francijas institūtu, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju un Latvijas Mākslas akadēmiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+