Lauksaimnieku protests Francijā
Lauksaimnieku protests Francijā
Foto- LETA/AFP

Francijas lauksaimnieki bloķē produkcijas ievešanu no Spānijas un Vācijas 1

Francijas lauksaimnieki, kas protestē pret gaļas un piena cenu kritumu, svētdienas vakarā bloķēja autoceļus no Spānijas un Vācijas, neļaujot ievest ārvalstu lauksaimniecības produkciju.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Lasīt citas ziņas

Lauksaimnieki valsts ziemeļaustrumu reģionā Elzasā ar traktoriem aizšķērsoja sešus ceļus no Vācijas, lai neļautu kravas mašīnām ar lauksaimniecības produkciju šķērsot robežupi Reinu. Ir gaidāms, ka šī blokāde ilgs vismaz līdz pirmdienas pēcpusdienai.

Arodbiedrības FNSEA vietējās nodaļas vadītājs Franks Sandērs paskaidroja, ka netiek bloķēti vieglie automobiļi un no Francijas braucošās mašīnas. Viņš piebilda, ka blokādēs piedalās vairāk nekā tūkstotis lauksaimniecībā strādājošo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš blokādes sākuma ap pulksten 22 (23 pēc Latvijas laika) pie robežas bija spiestas griezties atpakaļ apmēram 10 kravas mašīnas, informēja arodbiedrības pārstāvis.

Apmēram 100 lauksaimnieku uz automaģistrāles Augšgaronnas departamentā valsts dienvidrietumos pārmeklēja desmitiem kravas mašīnu no Spānijas, draudot izkraut no tām jebkādu gaļu vai augļus, kas paredzēti Francijas tirgum.

Šie lauksaimnieki ar aptuveni 10 traktoriem bloķēja automaģistrāli A645 netālu no Spānijas robežas, izraisot satiksmes sastrēgumus līdz četru kilometru garumā, paziņoja organizācijas “Augšgaronnas jaunie lauksaimnieki” ģenerālsekretārs Gijoms Daruijs.

Jau ziņots, ka Francijas lauksaimnieki, protestējot pret pārtikas cenu kritumu, pagājušonedēļ bloķēja piekļuvi pilsētām, ostām un tūrisma objektiem.

Protestu dalībnieki izgāza kūtsmēslus pilsētās, bloķēja automaģistrāles un pievedceļus, un neļāva tūristiem sasniegt Senmišela kalnu, kas ir viens no visvairāk apmeklētajiem tūrisma objektiem Francijā.

Lauksaimnieki vaino zemo cenu uzturēšanā lielveikalus, izplatītājus un pārtikas apstrādes nozari, kā arī konkurenci ar ražotājiem ārvalstīs.

Pagājušajā mēnesī pēc tikšanās ar lauksaimniekiem mazumtirgotāji un pārtikas nozares pārstāvji solīja paaugstināt piena un gaļas produktu cenas, tomēr lauksaimnieki norāda, ka līdz šim no cenu paaugstināšanas veikalos nekādu labumu nav guvuši.

Francijas valdība trešdien publiskoja vairāk nekā 600 miljonu eiro vērtu palīdzības paketi lauksaimniekiem, tomēr protestētāji to uzskata par nepietiekamu.

Reklāma
Reklāma

Palīdzības plāns lauksaimniekiem paredz, ka valdība samazinās nodokļus par apmēram 100 miljoniem eiro un piešķirs vēl 500 miljonus eiro, lai sniegtu lauksaimniekiem vairāk laika dažādu parādu un nodokļu nomaksai.

Turklāt Francijas valsts investīciju banka sniegs garantijas aizdevumiem lauksaimniekiem naudas plūsmas krīzes mazināšanai 500 miljonu eiro apmērā.

Daļa lauksaimnieku pēc šī plāna publiskošanas izbeidza blokādi, bet citi pastiprināja protestus. Arodbiedrība FNSEA novērtēja šo plānu kā nepietiekamu, jo tas ir tikai īstermiņa pasākums, nevis ilgtermiņa strukturāls risinājums nozares problēmām.

Sandērs sacīja, ka neviens no valdības publiskotajiem pasākumiem nevēršas pret “konkurences kropļošanu”, ko īstenojot citu valstu lauksaimnieki.

Cūkgaļas, liellopu gaļas un piena cenu kritumu ir veicinājusi ēšanas paradumu maiņa, jo Francijas patērētāji tagad lieto uzturā mazāk gaļas, kā arī pastāv konkurence ar ārvalstu ražotājiem, ir samazinājies pieprasījums no Ķīnas un turpinās Krievijas noteiktais embargo Rietumvalstu lauksaimniecības produkcijai.

Aptuveni 10% Francijas lauku saimniecību – apmēram 22 tūkstoši – ir uz bankrota robežas, un to parādu kopsumma ir viens miljards eiro, liecina FNSEA dati.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.