Uncategorized

Francijas spēki virzās uz islāmistu kontrolētajiem Mali ziemeļiem 0

Foto-LETA/AFP

Francijas spēki, kas Mali valdības karaspēkam palīdz cīņā pret islāmistu nemierniekiem, svētdien, 20.janvārī, turpina operāciju ar kodētu nosaukumu “Serval”, virzoties uz islāmistu kontrolēto tuksnesīgo Mali ziemeļdaļu.

Kā medijiem paziņojis operācijas vadības pārstāvis, franču karavīri ieņēmuši pozīcijas gan Sevarē, gan Ņono pilsētā, kura atrodas aptuveni 350 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no galvaspilsētas Bamako un 60 kilometrus uz dienvidiem no Diabali, kuru pirmdien ieņēma islāmisti un smagi bombardēja Francijas lidmašīnas.

Pie Sevares atrodas stratēģiski svarīga lidosta, kas izmantojama kā bāze turpmākajām operācijām pret ziemeļu reģioniem. Sevare nav tālu no Konnas pilsētas, kuru 10.janvārī sagrāba islāmistu karotāji, pamudinot Mali valdību aicināt Parīzi iejaukties situācijā šai Francijas bijušajā kolonijā.

Precīzu ziņu par stāvokli pašā Diabali nav, bet pilsētas nomalēs svētdien patrulē Francijas vadītie Mali spēki. Kā ziņu aģentūrai AFP sacījis kāds Mali drošības dienesta virsnieks, misijas galvenais mērķis ir nepieļaut islāmistu kaujinieku iefiltrēšanos rajonos tālāk uz dienvidiem.

Saņemta arī informācija, ka nemiernieki pamet daļu savu pozīciju un dodas uz kalnaino Kidalas rajonu pašos valsts ziemeļos, 1500 kilometrus no Bamako, pie pašas Alžīrijas robežas.

Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss svētdien paziņojis, ka Krievija piedāvājusies palīdzēt nogādāt uz Mali karavīrus un nepieciešamās kravas, savukārt Kanāda ir gatava turp transportēt Āfrikas valstu karavīrus.

Līdz šim no plānotajiem 5800 Āfrikas valstu spēkiem Mali ieradušies tikai aptuveni 100 vīru, bet Francija ziņo, ka nosūtījusi uz šo valsti jau 2000 savu karavīru.

Jautāts, kā tiks transportēti Āfrikas valstu karavīri, Fabiuss atbildējis, ka daļēji rūpes par to uzņemsies paši afrikāņi, daļēji eiropieši un daļēji kanādieši.

Dienu iepriekš Rietumāfrikas Valstu ekonomiskās kopienas (ECOWAS) dalībvalstis ārkārtējā samitā aicināja ANO “nekavējoties sniegt finansiālu un loģistisku atbalstu Āfrikas spēku izvietošanai” Mali. Kā samitā izteicies kāds diplomāts, kas nav vēlējies nosaukt savu vārdu, faktiski ECOWAS valstīm nav naudas, lai nogādātu karavīrus uz Mali.

Savukārt Fabiuss šai samitā paziņoja, ka stafete no Francijas pēc iespējas drīzāk būtu jāpārņem Rietumāfrikas valstīm.

Palīdzību Āfrikas valstu spēkiem solījis arī Vācijas ārlietu ministrs Gvido Vestervelle. Viņš nav norādījis uz konkrētiem tās apjomiem, bet sacījis, ka Vācija gatavojas savu ieguldījumu dot janvāra beigās paredzētajā donorvalstu konferencē Adisabebā.

LA.lv