Mobilā versija
+0.4°C
Guna, Judīte
Sestdiena, 10. decembris, 2016
26. septembris, 2014
Drukāt

Francim Trasunam adītā šalle pārsniegusi septiņu metru garumu

Foto: Anna RomanovskaFoto: Anna Romanovska

Šopavasar maijā, Muzeju nakts laikā, valstsvīra, literāta un garīdznieka Franča Trasuna (16.10.1864-06.04.1926) memoriālā muzeja “Kolnasāta” speciālistes sāka viņa 160 gadu piemiņai veltītu akciju, proti, aicināja novadniekus adīt šalli Trasunam.

Kā portālam LA.lv pastāstīja muzeja speciāliste Inta Deksne, akcijas groziņš ar dziju, adatām un topošo šalli šajā laikā paviesojies ne vien “Kolnasātā”, bet arī Sakstagala pagasta pārvaldē, vietējā pamatskolā, Rēzeknes novada domē, Latgales Kultūrvēstures muzejā un Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā.

Dzintarkrāsas šalle nu sasniegusi 7,46 metru garumu, tās adīšanā piedalījušies 196 cilvēki. Taču, kā stāsta Deksne, līdz rakstnieka dzimšanas dienai šalle vēl var pastiepties garumā: “Dzijas mums palikušas, un, domāju, pēc sarīkojuma par godu Trasuna jubilejai, kas notiks sestdien, 27. septembrī, atārdīsim šalles galu vaļa, lai to var adīt tālāk līdz pat 16. oktobrim.”

Arī adītāju vārdi ieies vēsturē – kopā ar šalli ceļo burtnīca, kurā katrs, kurš pielicis roku šalles tapšanā, ieraksta ziņas par sevi.

Šalle glabāsies muzejā “Kolnasāta”, bet 16. oktobrī, godinot F. Trasunu, koncertzālē “Gors” notiks literāri muzikāls uzvedums “Francis”. Tā autori ir režisore Māra Zaļaiskalns, dzejniece, publiciste Anna Rancāne, komponiste Ilona Rupaine un citi. Uzvedumam dots Raiņa moto: “Francis Trasuns bija pirmais latgalietis, kas meklēja un atrada ceļu uz saprašanos starp divām šķirtām mūsu tautas daļām. Savā skaidrā un gaišā politiskā gaitā viņš vienmēr tuvāk nāca tautas plašai masai un viņas dvēselei; tika arī viņš demokrātiskāks un progresīvāks. Tāda gaita dota tikai retam.”

Pievienot komentāru

Latvijas simtgades svinības kopumā izmaksās 60 miljonus eiro (2)Kopējais Latvijas simtgades svinību pasākumu finansējums 2017.-2021. gadā indikatīvi varētu sasniegt 59 075 947 eiro, liecina Kultūras ministrijas (KM) informatīvais ziņojums par Latvijas simtgades svinību pasākumu plānu 2017.-2021. gadam, kuru nākamnedēļ izskatīs valdībā.
Draugiem Facebook Twitter Google+