Pasaulē
Eiropa

Franču drošībnieki apsargā Krievijas oligarhus0


Francijas prezidenta Emanuela Makrona (no labās) drošības dienesta bijušais vadītājs Aleksandrs Benalla apsargāja prezidentu vēl pirms viņa ievēlēšanas par valsts galvu, taču vienlaikus kārtoja privātus darījumus.
Francijas prezidenta Emanuela Makrona (no labās) drošības dienesta bijušais vadītājs Aleksandrs Benalla apsargāja prezidentu vēl pirms viņa ievēlēšanas par valsts galvu, taču vienlaikus kārtoja privātus darījumus.
Foto: Charly Triballeau/AFP/SCANPIX/LETA

Elizejas pils (Francijas prezidenta oficiālā rezidence) drošības dienesta bijušais vadītājs Aleksandrs Benalla, vēl būdams amatā, vedis sarunas par vairākus miljonus eiro vērtiem kontraktiem drošības jomā ar diviem Krievijas oligarhiem, kas ir pietuvināti Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, ziņo franču mediji.

 

Mahmudovs iejaukts vairākās krimināllietās

Par darījuma starpnieku tika izraudzīta firma “Velours”, kur savulaik strādāja Benalla. Darījuma bīdīšanā bija iesaistīta arī firma “Mars”, kas pieder bijušajam žandarmērijas (policijas atzars) virsniekam Vensānam Krazam, kurš bija atbildīgs par drošību Francijas prezidenta Emanuela Makrona partijā “Uz priekšu, Republika!”. Abi franču drošībnieki kļuva bēdīgi slaveni sakarā ar spēka pielietošanu pret demonstrantiem Parīzē 2018. gada 1. maijā. Francijas Nacionālā finanšu prokuratūra (PNF) ierosinājusi izmeklēšanu par darījumu, kurā iejaukts Krievijas oligarhs Iskanders Mahmudovs un vēl kāds bijušais franču drošības dienesta darbinieks Čokri Vakrims, raksta avīze “Le Figaro”. 2018. gada 25. jūnijā parakstītais kontrakts ar firmu “Mars” paredzēja “Iskandera Mahmudova ģimenes personīgu apsardzi”. Pret Krievijas miljardieri krimināllietu ir ierosinājusi Spānijas prokuratūra, apsūdzot viņu līdzdalībā starptautiskā organizētās noziedzības grupējumā.

Pēc žurnāla “Forbes” datiem, 1963. gadā Uzbekistānā dzimušais Iskanders Mahmudovs ir 16. vietā Krievijas bagātāko uzņēmēju sarakstā ar 7,3 miljardiem dolāru. Viņam pieder kalnrūpniecības firma “Urālu metalurģiskais kombināts”, taču uzņēmēja vārds biežāk parādās kriminālo notikumu hronikā, jo viņš iejaukts vairākās kriminālizmeklēšanās, kuru iznākums nav skaidrs un dod vielu dažādiem minējumiem, atzīmē “Le Figaro”. 2018. gada februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins Kremlī pasniedza Iskanderam Mahmudovam ordeni “Par nopelniem Tēvzemes labā”. Mahmudovs ir akcionārs koncernā “Transmashholding”, kas ražo iekārtas dzelzceļiem un saistīts ar Francijas mašīnbūves firmu “Alstom”. Iskanders Mahmudovs līdzdarbojas apvienībā “Francijas un Krievijas dialogs”, kuras līdzpriekšsēdētājs ir prokrieviski noskaņotais Francijas parlamenta deputāts Tjerī Marianī no Republikāņu partijas. Apvienību “Francijas un Krievijas dialogs” uzskata par Kremļa ietekmes instrumentu.

 

Meklējiet sievieti!

Vensāns Krazs liecinājis, ka katru dienu nodrošināta apsardze Mahmudova trim bērniem, bet par oligarha drošību viņa izklaidēs Francijas kūrortos gādājis viņa šoferis un divi apsargi. Oligarha apsardze Francijā un Monako izmaksāja 294 000 eiro ceturksnī, ziņo tīmekļa vietne “Mediapart”. Pērn jūlijā no Francijas prezidenta administrācijas atlaistais Aleksandrs Benalla oktobrī bija plānojis vienoties ar Mahmudovu par gandrīz miljonu eiro vērtu apsardzes līgumu. Pagājušā gada decembrī Benalla noslēdza apsardzes līgumu ar vēl vienu Kremlim pietuvinātu Krievijas oligarhu Farhadu Ahmedovu par 980 000 eiro. Lai paātrinātu darījuma noslēgšanu, Benalla pērn vairākkārt tikās ar Mahmudova pārstāvi, franču uzņēmēju Žanu Luī Hagenaueru. Situāciju vēl pikantāku padara fakts, ka daļa sarunu notika Francijas premjerministra apsardzes grupas vadītājas Marī Elidī Puatū dzīvoklī. Puatū, kuras draugs bija nu jau atstādinātais drošībnieks Čokri Vakrima, atkāpusies no amata, lai “izslēgtu jebkuru polemiku”. Kontrakta noformēšanai tika izveidota īpaša shēma, lai ietvertu tajā papildu pakalpojumus, atzīmē aģentūra AFP.

Franču drošībnieku veiksmīgos darījumus apturēja laikraksta “Le Monde” atmaskojošā publikācija par Benallas un Kraza varmācīgo rīcību pret demonstrantiem, pēc kuras firma “Velours” paziņoja par kontrakta laušanu ar Krievijas oligarhiem.

LA.lv