×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. janvāris, 2016
Drukāt

Franču putnu gripa liek mobilizēties (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

25. novembrī nofotografētais plakāts "Sanitārā policija – ieeja aizliegta" vistu fermā Biras ciemā Dordoņas prefektūrā Francijā. Sevišķi bīstama tā ir tāpēc, ka šis reģions ir pasaulē pazīstamās zosu aknu pastētes ražošanas centrs.

Putnu gripas uzliesmojuma draudu dēļ Francijā Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārais dienests pirms gadu mijas uz laiku aizliedzis ievest visu veidu dzīvos putnus, olas, svaigu un malto putnu gaļu, putnu gaļas pusfabrikātus un citu veidu produktus no tiem Francijas reģioniem, kuros atklāta ārkārtīgi lipīgā putnu gripa.

“Situācija Francijā patiešām ir sarežģīta, pēdējā mēneša laikā izplatījušies pat trīs putnu gripas paveidi,” aģentūrai BNS paudis Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārā dienesta direktors Jons Miļus. “Situācija nepavisam nav iepriecinoša, jo arī Vācijā un Holandē izplatās putnu gripa, tādēļ situācija Eiropā nav mierīga,” viņš piebilda. Miļus sacīja, ka pagaidām putnu gaļas ievešanas aizliegums attieksies tikai uz produkciju no Francijas, tomēr nav izslēgts, ka vīrusa izplatīšanās dēļ aizliegumu var paplašināt uz citām valstīm.

Viņš arī norādīja, ka pagaidām nav skaidrs, cik ilgi spēkā būs aizliegums putnu gaļas ievešanai no Francijas. “Skatīsimies atkarībā no situācijas, kā tā attīstīsies, kā viņi tiks galā ar slimību,” Miļus teica un piebilda, ka Lietuvā no Francijas netiek ievestas lielas putnu gaļas partijas. Lietuvas Valsts pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs uzsvēra, ka pašlaik Lietuvā nav putnu, kas ir inficējušies ar putnu gripas vīrusu. Saistībā ar jaunāko putnu gripas uzliesmojumu no Francijas putnu gaļas ievešanu aizliegusi Alžīrija, Dienvidkoreja, Ēģipte, Irāka, Japāna, Ķīna, Maroka, Taizeme un Tunisija. Šis ir pirmais putnu gripas uzliesmojums Francijā pēdējo astoņu gadu laikā.

Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) neplāno ieviest papildu ierobežojumus. Kā “LA” informēja PVD sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere, Eiropas Komisija jau pagājušā gada 2. decembrī noteikusi tirdzniecības ierobežojumus no putnu gripas skartajiem reģioniem Francijā uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, savukārt Francijas uzraudzības dienests jau īsteno stingrus slimības apkarošanas un kontroles pasākumus, tādēļ Latvijas PVD nekādus papildu tirdzniecības ierobežojumus attiecībā uz Franciju noteikt neplāno. Viņa arī norāda, ka tā nav ierasta prakse, ka kāda ES dalībvalsts piemēro tirdzniecības ierobežojumus papildus Eiropas Komisijas jau noteiktajiem.

Izņēmumi gan ir gadījumi, kad valsts jūt tiešu apdraudējumu, piemēram, slimības skartā valsts atrodas kaimiņos vai ir būtisks slimības skartās valsts pārtikas īpatsvars. Tomēr šis neesot tas gadījums – Francija stingri uzrauga slimības skartos reģionus, bet Eiropas Komisija ir piemērojusi tirdzniecības ierobežojumus. Cik daudz putnu gaļas iepriekš ievests Latvijā no Francijas, nav zināms, jo Francija ir ES dalībvalsts un uz ES iekšējās robežas kontrole netiek veikta, tāpēc PVD nav šādu datu. Robežkontrole tiek veikta tām kravām, kas ES teritorijā tiek ievestas no trešajām valstīm.

 

UZZIŅA

Putnu gripa

Putnu gripa (H5N1) ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās.

Vairākums putnu gripas apakštipu kombināciju neizraisa saslimšanu, taču atsevišķi apakštipi ir ļoti bīstami un var izraisīt saslimšanu kā putniem, tā cilvēkiem.

Avots: PVD

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Latvijā jau vēl ir putnu audzētāji, ko izputināt !

Draugiem Facebook Twitter Google+