×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. novembris, 2015
Drukāt

Franču žurnālists: “Mēs tiksim tam pāri.” (1)

Egezje

Francijas telekanāla "TV5 Monde" žurnālists Žans Luks Egezjē

“Skaidrs, ka teroristi izvēlējās uzbrukumu nevērst pret politiķiem, bet gan pret ierindas pilsoņiem, lai iebiedētu visu sabiedrību,” ekspres­intervijā “LA” uzsver Francijas telekanāla “TV5 Monde” žurnālists Žans Luks Egezjē, kurš arī dzīvo Parīzē un teic, ka daudzas reizes bijis restorānos, kam uzbruka teroristi.

– Kāds ir sabiedrības noskaņojums Parīzē?

– Cilvēki ir šokēti. Izgāju garā pastaigā pa Parīzes ielām. Sajūta bija ļoti neparasta, jo ierasti brīvdienās uz ielām ir manāma rosība – cilvēki iepērkas, iet uz kafejnīcām, bet šajā sestdienā ielas bija tukšas. Domāju, ka cilvēki mēģina sevi nošķirt no realitātes un vēl īsti neapjēdz, kas ir noticis. Acīmredzot teroristi nolēma uzbrukt Francijas iedzīvotājiem tāpēc, ka mūsu valsts ir iesaistīta cīņā pret teroristisko grupējumu “Islāma valsts”. Mūsu armija piedalās misijās daudzās pasaules vietās. Taču teroristi neuzbruka politiķiem, kuri pieņem lēmumus. Uzbrukumu mērķis bija iebiedēt visu sabiedrību. Esmu daudzas reizes bijis restorānos, kam piektdien uzbruka teroristi, – tās nav greznas vietas, tomēr tos iecienījuši daudzi parīzieši un pilsētas viesi. Cilvēkiem būs grūti atgriezties pie mierīgas ikdienas, tas prasīs piepūli. Domāju, ka šonedēļ cilvēki vēl baidīsies apmeklēt restorānus un koncertus. Tomēr soli pa solim viss atgriezīsies ierastajā ritmā, un mēs tiksim tam pāri.

– Pēc uzbrukuma žurnālam “Charlie Hebdo” specdienesti solīja rīkoties asāk, lai nekas tāds neatkārtotos…

– Nedomāju, ka Francijas specdienesti un policija būtu rīkojusies nepareizi. Neviens arī tagad nesūdzas, ka mūsu specdienesti būtu strādājuši slikti. Trīs dienas pirms traģēdijas policija arestēja kādu cilvēku, kurš bija plānojis plašu teroraktu īstenot Tulonas militārajā bāzē.

– Kāds šobrīd Francijā ir noskaņojums pret musulmaņu kopienu? Vai to neuzlūko kā draudu?

– Tas ir sarežģīts temats. Sabiedrībā nav īpaši lielas kritikas, kas attiecas uz musulmaņiem. Vienīgie, kas uzlūko viņus kā potenciālos teroristus, ir labējie radikāļi kā Marinas Lepēnas “Nacionālā fronte”. Tagad notikumi spēlē par labu šim politiskajam spēkam. Mums jau tāpat sabiedrībā ir par daudz rasisma, tādēļ ir svarīgi, lai šī problēma nesaasinātos vēl vairāk. Drošības dienestu ziņojumos parādās ziņas, ka ir problēmas ar cilvēkiem, kas dodas karot uz Sīriju vai Irāku “Islāma valsts” rindās. Sabiedrība baidās par to, kas notiks, kad šie cilvēki dosies atpakaļ uz Franciju, jo viņi būs labi sagatavoti un vēl fanātiskāki.

– Kā tagad Francijā attiecas pret patvēruma meklētāju jautājumu?

– Līdz šim patvēruma meklētāji netika uzskatīti par apdraudējumu, jo sabiedrībā viņus uzlūko kā upurus, nevis kā potenciālos teroristus. Esam tranzītvalsts, jo patvēruma meklētāji nevēlas palikt Francijā, viņi dodas tālāk uz Vāciju un Austriju, kas ir viņu galamērķis.

 

Viedoklis

Francijas vēstnieks Latvijā Stefans Viskonti: “Man un maniem līdzpilsoņiem notikušie terora akti ir liels šoks. Tas ir kaut kas neparasti barbarisks, ko negaidījām. Mūsu valdība pieliks visas pūles, lai mēs stāvētu spēcīgi un vienoti un dotu atbildi šim izaicinājumam. Teroristi vēlas mūs iebaidīt un nomelnot par to, ka mēs kopā ar partneriem veicam uzbrukumus “Islāma valstij”. Mēs noteikti neapstāsimies. Tāpat mēs turpināsim savu ierasto dzīvesveidu – ja mēs to pārtrauktu, tā būtu barbaru uzvara. Uzbrukumi tika veikti pret mūsu brīvību un tās vērtībām un mūsu civilizāciju, kurā esam kopā ar Latvijas un daudziem citiem partneriem, un tā aptver arī telpu otrpus Atlantijas okeānam. Kad ienaidnieki uzbrūk Francijai, viņi uzbrūk brīvībai un tās idejai. Viņi uzbrūk arī jums un visai Rietumu civilizācijai. Latvijas iedzīvotāji ir izteikuši atbalstu Francijai. Kaut arī Francijā, tāpat kā Latvijā, dažādas politiskās grupas cīnās savā starpā, tomēr nācija ir vienota šādos brīžos, kad saskaramies ar nacionāliem izaicinājumiem. Jau vairāk nekā 200 gadu Francijai ir ļoti spēcīgas iekšlietu struktūras un izlūkdienesti, kas strādā kopā ar citu valstu partneriem. Tomēr nav iespējams izsekot katram cilvēkam. Terora aktu izpildītāji bija no ārzemēm, bet viņiem bija arī līdzdalībnieki no Francijas. Lielākā daļa musulmaņu kopienu Francijā ir integrētas mūsu sabiedrībā. Taču tagad viņi ir iebiedēti ar domām par to, kā mainīsies attieksme pret viņiem. Tomēr arī viņi ir teroristu upuri. Mūsu sabiedrībai nav jāsāk reliģiskie kari, jo tieši to vēlētos teroristiskās islāmistu organizācijas. Mums ir drosme, iemesls un apņemšanās, lai cīnītos pret tām. Mēs esam karotāji. Mums ir lielākā armija Eiropā, mēs esam būtiski partneri NATO, turklāt varam rīkoties paši vai sadarbojoties ar citām valstīm. Varat no mums sagaidīt adekvātu atbildi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pasaules ļaunums – Marina Lepēna !
    Labāk dūšīgi barosim vilku, ja nu pēkšņi tas pagriež pret mežu asti…

Draugiem Facebook Twitter Google+