×
Mobilā versija
+8.1°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
24. septembris, 2015
Drukāt

Frankenšteins atdzīvojas Dailes teātrī

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Dailes teātra jubilejas sezonas pirmā Lielās zāles pirmizrāde 18. septembrī būs režisores Lauras Grozas-Ķiberes iestudētā Nika Dīra drāma “Frankenšteins”, ko autors dramatizējis pēc Mērijas Šellijas pazīstamā šausmu romāna motīviem. Dailes teātra izrādes priekšplānā tās veidotāji nevēlas likt šausmināšanos par briesmoņa asiņainajiem darbiem, bet pievērst skatītāju uzmanību humānisma tēmai.

Literatūras vēstures leģenda vēsta, ka gotiskās literatūras šedevru “Frankenšteins jeb Mūsdienu Prometejs” Mērija Šellija sarakstījusi 18 gadu vecumā, iedvesmojoties no šausmu un opija pilnas 1816. gada nakts kopā ar savu vīru dzejnieku Pērsiju Šelliju un Džordžu Gordonu Baironu. Izmantojot savu bezgalīgo varu pārvarēt dzīvības un nāves robežu, jaunais medicīnas students Viktors Frankenšteins rada groteski nelaimīgu briesmoni, kuru iesviež viņam naidīgā pasaulē. Frankenšteins nenojauš, cik briesmīga ir cena, kas viņam būs jāmaksā. Kritušais eņģelis vēršas pret savu radītāju.

Britu dramaturga Nika Dīra luga “Frankenšteins” sarakstīta īpaši Londonas Nacionālā teātra uzvedumam (režisors Denijs Boils, 2011), kurā Viktora Frankenšteina un Radības lomas pārmaiņus spēlēja Benedikts Kamberbačs un Džonijs Lī Millers.

“Frankenšteins būs ļoti skaudrs, aizkustinošs un arī ļoti humāns stāsts, pirmkārt, par jebkura cilvēka atbildību par savu rīcību,” teic izrādes režisore L. Groza-Ķibere. “Mēs nevaram atraisīt visas slēptākās vēlmes un kaislības, nerēķinoties ar sekām,” izrādes saturu komentē režisore. Viņa arī uzsver, ka Frankenšteina stāsts ir aktuāls šobrīd visapkārt valdošās neiecietības kontekstā. “Šobrīd sabiedrībā valda neiecietība pret šķietami atšķirīgo, savādo, nepieņemamo. Šis ir gadījums, kad varēs pievērst uzmanību šīs šķautnes nelabvēlīgajām sekām – tā ir realitāte, ar ko galvenajam varonim nāksies saskarties, jo viņš ir atšķirīgs.” Režisore norāda, ka viens no izrādes vēstījumiem ir aicinājums nepārsteigties tiesājot.

Izrādē, kuru Dailes teātra galvenais režisors Dž. Dž. Džilindžers jau paguvis pieteikt kā šīs sezonas Dailes teātra “grāvēju”, lomas atveidos iespaidīgs aktieru ansamblis – galvenajās lomās ir pagājušās sezonas labākais otrā plāna aktieris Gints Andžāns (zinātnieka Viktora Frankenšteina lomā), labākā aktiera godu ieguvušais Dainis Grūbe (zinātnieka izveidotā Radība) un Kristīne Nevarauska (Viktora līgava Elizabete Lavenza). Līdzās aktieriem izrādē piedalīsies Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas zēnu koris, kas izpildīs īpaši izrādei komponētu Kārļa Auzāna oriģinālmūziku.

Izrādes scenogrāfiju veidojis Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece ir Ilze Vītoliņa, horeogrāfe – Liene Grava, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

VARBŪT NODER!!

Lomās: Gints Andžāns, Dainis Grūbe, Kristīne Nevarauska, Ģirts Ķesteris, Sarmīte Rubule, Pēteris Liepiņš, Lauris Subatnieks, Ērika Eglija, Kaspars Zāle, Artūrs Dīcis, Lelde Dreimane, Dainis Gaidelis, Mārtiņš Upenieks, Hugo Lejiņš vai Kārlis Pārups.

Tuvākās izrādes: 18. IX 19.00; 19. IX 18.00; 20. IX 18.00; 27. IX 18.00; 2. X 19.00; 20., 21. X 19.00.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+