×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
30. jūlijs, 2013
Drukāt

Franks Gordons: izcilu personību tikšanās

Foto-LETAFoto-LETA

Telaviva, 1929. gads: Rainis un Ben Gurions

 

Latvijas viesis – 90 gadus vecais Izraēlas valsts prezidents Šimons Peress – jaunībā bija šīs valsts pirmā premjerministra, izcilā politiķa un cionistiskās strādnieku kustības līdera Dāvida Ben Guriona tuvs līdzgaitnieks. Te nu būtu īstā vieta un īstais laiks atgādināt, ka Rainis šo zemi – pa Jāzepa un viņa brāļu pēdām – apmeklēja 1929. gada aprīlī.

Par Raiņa tikšanos ar Ben Gurionu un cionistiskās strādnieku kustības celmlaužiem klāstīts rak-stā, kas publicēts trimdā Zviedrijā izdotās Raiņa un Aspazijas “Gadagrāmatas” 1972. gada laidienā.

1929. gada 17. aprīlī Rainis ieradās Palestīnā, kas tolaik bija Lielbritānijas mandāta teritorija. Cionistisko sociāldemokrātu avīze “Davar” iepazīstināja lasītājus ar Raiņa dzīvi un paskaidroja, ka viņš atbraucis, “lai iepazītos ar zemi, un viņš sevišķi interesējoties par mūsu strādnieku kustību un tās organizācijām”. 19. un 20. aprīlī Rainis apmeklēja Nes-Cionu, Petah-Tikvu un Rišon-Lecionu, apskatīja kibucus. Tagad, 2013. gadā, šie toreizējie ciemati ir modernas pilsētas, un pēdējā ir viena no lielākajām Izraēlā.

21. aprīlī Rainis ieradās tagadējās Darba partijas priekšgājējas “Ahdut Avoda” kongresā Telavivā. Kongresa atklāšanas sēdē viņu apsveica Ben Gurions, “izceldams Raiņa lomu Latvijas sociālistiskajā kustībā un viņa pozitīvo stāju pret Latvijas žīdu iedzīvotājiem un viņu kulturālajām interesēm”.

Plašu runu teica Rainis. Viņš nodeva kongresam draudzīgus sveicienus no LSDSP un visas latviešu tautas. Rainis uzsvēra: “Palestīnas strādnieki ne vien ceļ savu zemi, viņi arī atdzīvina tās valodu, seno ivritu.” Beigās Rainis sacīja: “Gribu sevišķi uzsvērt to lielo sajūsmu, ar kādu jūs īstenojat savus ideālus.”

Rainis un Ben Gurions Telavivā – ievērības cienīgs brīdis mūsu abu tautu saskarē.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+