Pasaulē
Citur

Franks Gordons: Putina “trofeju vilciena” triks0

Foto: EPA/Scanpix/LETA

Jau savā šāgada uzrunā Federācijas sapulcei Krievijas Federācijas prezidents Vladimirs Putins bija spiests atzīt, cik daudzas un sāpīgas sociāla rakstura problēmas vēl risināmas. Apzinoties, ka viņa reitings krīt un tauta sāk “sadzirdami” kurnēt, Vladimirs Vladimirovičs nu mēģina apreibināt/apdullināt savus 146 miljonus pavalstnieku, liekot sastiķēt īpašu “trofeju vilcienu” ar nosaukumu “Sirijskij perelom” – “Sīrijas lūzums”. Doma bija tāda: tāpat kā Staļingrada bija lūzums padomju – vācu (pardon, Lielajā Tēvijas) karā, 2015. gada septembrī sāktā bruņotā Krievijas intervence Sīrijā nu panākusi lūzumu: brutālais Asada režīms paglābts no sabrukuma un Kremlis nostiprinājies Vidusjūras austrumkrastā.

Vārdu sakot, 23. februārī – Sarkanarmijas dienā – Maskavā startēja “trofeju vilciens”: 20 vagoni ar kara tehniku, kas iegūta, sakaujot “teroristus”, t. i., visus Asada režīma pretiniekus.

Vilcienam jāapstājas 61 Krievijas pilsētā un pēc 75 dienām jāatgriežas Maskavā – 9. maijā, Uzvaras svētkos.

Kopsummā “trofeju vilcienam” jānobrauc 28 tūkstoši kilometru, un viens šīs trases posms ir simboliski nozīmīgs: no Sevastapoles pa “Krimas tiltu” līdz Murmanskai – tepat pie NATO dalībvalsts Norvēģijas robežas. Pa pamata trasi – austrumu virzienā – vilciens 27. martā sasniegs Vladivostoku pie Klusā okeāna.

Katrā pieturā uz perona – kareivju godasardze. Par kārtību gādā “Rosgvardija” vīri un dažviet kazaki, pareizticīgo priesteris šo vilcienu svētī, un braši puikiņi sarkanās beretēs – “junarmija” – demonstrē stāju. Un katrā pieturā (uzmanību!) ir atlases punkts, kur var pieteikties karadienestam, noslēdzot līgumu.

Trofejas – viens tanks, vairākas bruņumašīnas, tostarp viena ar ANO emblēmu, kas tika sašauta Golānas augstienēs, pie Sīrijas un Izraēlas pamiera līnijas, lērums automātu, pretgaisa šaujamo, dronu. Ekspozīcijā tiek cildināta Krievijas kara aviācija, kas bija izšķirīga, sasniedzot to lielo “lūzumu”.

Taču tiek noklusēts, ka šo “Putina ērgļu” bumbas tika mestas uz slimnīcām, maiznīcām, bērnudārziem.
Saistītie raksti

Tā vien šķiet, ka viss šis jampadracis ar “trofeju vilcienu” ir “nacionālā līdera” Putina izmisīgs mēģinājums atdzīvināt pirms pieciem gadiem iedegušos impērisko “lielkrievu jūsmu” un lieluma māniju.

Taču diez vai Putinam izdosies apklusināt rūgtumu un protestus, kas izpaužas sociālajos tīklos sakarā ar to pašu “trofeju vilcienu”: “Visas trofejas jau sen ir Krievijā – trūcīgie pensionāri, slimie bērni, niecīgās algas un bandītiskā vara.” Un cits ieraksts: “Šis vilciens ir kaunpilns skats, īstenībā tā ir kara propaganda. Tad jau labāk iekraujiet vilcienā notriekto krievu lidmašīnu atliekas, bojāgājušo ģīmetnes – eksponātus, kas parāda par šīm “trofejām” samaksāto cenu.”

Šis vērmeļu piliens ir īsti vietā.

LA.lv