Pasaulē
Citur

Frīdas Kalo radinieki panāk viņas izskata Bārbijas tirdzniecības apturēšanu0

Foto: Wikimedia Commons

Mirušās meksikāņu gleznotājas Frīdas Kalo attāli radinieki piektdien paziņoja, ka viņi ir panākuši tiesas pagaidu rīkojumu, ar kuru tiek apturēta Kalo izskata Bārbijas tirdzniecība.

Slavenās mākslinieces radiniece Mara de Anda Romeo uzskata, ka ASV rotaļlietu ražotājfirmai “Mattel” nav tiesību izmantot Kalo tēlu šīs firmas zīmola “Barbie” izlaistā lellē.

“Barbie” 6.martā bija paziņojis, ka izlaidīs jaunu leļļu sēriju “Inspiring Women” (“Iedvesmojošas sievietes”), lai saistībā ar Starptautisko sieviešu dienu godinātu 17 šādas sievietes no pagātnes un tagadnes, tai skaitā Kalo, ar lellēm viņu izskatā.

Tiesas spriedumā nolemts, ka rotaļlietu ražotājfirmai un lielveikaliem Meksikā ir jāaptur šīs lelles pārdošana, līdz jautājums tiks atrisināts.

Andas Romeo advokāts Pablo Sangri sacīja, ka firma un veikali var pārsūdzēt šo spriedumu.

“Mattel” paziņoja, ka tā sadarbojusies ar Panamā bāzētu firmu “Frida Kahlo Corp.”, kurai ir tiesības uz mākslinieces tēla izmantošanu. Panamas firma ieguvusi šīs tiesības pirms vairāk nekā 10 gadiem ar mākslinieces krustmeitas Isoldas Pinedo Kalo piekrišanu.

“Šī Bārbija ir domāta, lai godinātu Frīdas Kalo dižo mantojumu un stāstu,” piektdien paziņoja “Mattel”. “Mēs gājām pareizos soļus, lai nodrošinātu atļauju, un gaidām, ka šis jautājums tiks atrisināts tiesā.”

Lelles kritizētāji uzskata, ka tajā nav parādītas Kalo raksturīgās uzacis, un arī lelles tērpā nav precīzi attēlotas viņas valkātās izsmalcinātās kleitas, tāpēc tā vairāk izskatās pēc Bārbijas, nevis Frīdas.

Amerikāņu ikoniskā lelle Bārbija bieži ir kritizēta par nereālistiska ķermeņa atveida un patērētāju dzīvesveida popularizēšanu. Kalo, kas bija komuniste, nomira 1954.gadā pirms Bārbiju parādīšanās tirdzniecībā.

LA.lv