×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.4°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Sestdiena, 18. augusts, 2018
7. decembris, 2016
Drukāt

Marija Slaidiņa: FSC – par atbildīgu saimniekošanu mežā (2)

Slaidina

Marija Slaidiņa, "Tetra Pak" Baltijas vides projektu vadītāja

Viss “Tetra Pak” iepirktais kartons nāk no FSC sistēmā sertificētiem piegādātājiem. Zīme FSC (Forest Stewardship Council), ko Latvijas veikalos var redzēt uz koka mēbelēm, grāmatām, piena un sulu pakām, ir kļuvusi par vienu no būtiskiem faktoriem to pircēju uzrunāšanai, kuri novērtē atbildīgu saimniekošanu. Šī zīme apliecina – produkts ir ražots no koksnes, kas iegūta ilgtspējīgi apsaimniekotā mežā un par ko konkrētais ražotājs saņēmis starptautiski atzītu sertifikātu. Tātad FSC sertifikātu ir saņēmis arī meža apsaimniekotājs, kura produktu (koksni) izmanto ražotājs. Nozīmīgākais FSC sistēmas ieguvums ir mežsaimnieku, kokapstrādes, iepakojuma un poligrāfijas uzņēmumu, tirgotāju un arī plašākas sabiedrības iesaiste jautājumos, kas skar mežu apsaimniekošanu. Par labāk apsaimniekotu mežu “nobalso” pircējs veikalā un atsevišķas valstis – savos iepirkumos, tāpēc aug pieprasījums pēc FSC sertificētas koksnes.

Pasaulē FSC sertifikāts ir pazīstams kopš 90. gadu vidus, kad virkne sabiedrisku organizāciju un vides aktīvistu vienojās par prasībām mežu apsaimniekotājiem visā pasaulē. Būtiski, ka FSC nav tikai zaļo kustība – visi ar sertifikāciju un izvirzītajām prasībām saistītie lēmumi tiek pieņemti, vērtējot to ekonomiskos, vides un sociālos faktorus.

“Tetra Pak” bija pirmais uzņēmums pasaulē, kas sāka piedāvāt FSC sertificētu dzērienu kartona iepakojumu. Iepakojuma ražošana un pārstrāde ir jautājumi ar pieaugošu aktualitāti, jo, ražotājiem sacenšoties par pircēja uzmanību, veikalu plauktu pārpilnībā iepakojums kļūst par reklāmu. Tāpēc tālredzīgākie iepakojuma ražotāji domā par tādu produkciju, kas maksimāli mazina kaitējumu videi un cilvēkam. Ražotājam šodien ir iespēja izvēlēties otrreiz pārstrādājamus un atkārtoti lietojamus izejmateriālus. Tā no pagājušā gada novembra viss “Tetra Pak” iepirktais kartons nāk no FSC sertificētiem piegādātājiem, un mūsu mērķis laika gaitā ir panākt to, ka arī viss saražotais iepakojums būtu ar FSC zīmi.

Divpadsmit gados, kopš “Tetra Pak” izmanto FSC sertificētu koksni kartona iepakojuma ražošanā, pieprasījums pēc videi draudzīga iepakojuma ik gadu pieaug. Tā pērn visā pasaulē tika pārdoti jau 54 miljoni “Tetra Pak” dzērienu kartona iepakojumi ar FSC zīmi. Latvijā pērn tie bija 74% no visiem “Tetra Pak” saražotajiem dzērienu kartona iepakojumiem, kas ir par trešdaļu vairāk nekā 2014. gadā. Salīdzinājumam: Lietuvā šis īpatsvars ir 47%, Igaunijā 40%, Zviedrijā – 65%.

Prieks, ka arī Latvijā katrs piektais iedzīvotājs šodien jau atpazīst FSC simbolu un šis skaits ik gadu pieaug. To apliecina “Tetra Pak” pētījumi par Baltijas iedzīvotāju pārtikas izvēles un dzīvesstila paradumiem. FSC sertifikācijai veltītā diskusijā mēbeļu ražošanas uzņēmuma “Ekju” valdes loceklis Jānis Splīte nesen secināja – ražotājiem FSC sertifikāts jau ir kļuvis par nepieciešamību, lai iegūtu priekšrocības. Proti, daudzos eksporta tirgos pieprasījums pēc FSC sertificētiem produktiem ir audzis, dažviet šāda prasība iekļauta arī valsts iepirkumos, tāpēc sertifikācija daudziem palīdz biznesa attīstīšanā.

Latvijā FSC sertifikātu ir saņēmuši ap 300 uzņēmumu, kuri ražošanā izmanto mežsaimniecības produktus. Galvenokārt tie ir poli­grāfijas, dārza un iekštelpu mēbeļu ražošanas un kok­apstrādes uzņēmumi. Sertificēti aptuveni 1,3 miljoni hektāru meža. Ņemot vērā, ka FSC nav valstu radīta regula, bet sabiedrības vienošanās par prasībām, kas izvirzāmas attiecībā uz nozīmīga dabas resursa – meža – apsaimniekošanu, šī ir lieliska un plaši izmantojama platforma, lai pieaugoša patēriņa un resursu izmantošanas laikā mēs vienlaikus rūpētos par vidi, kurā šie resursi aug. Un tieši uzņēmēji, manuprāt, var kļūt par FSC kustības vēstnešiem, lai skaidrotu FSC jēgu un iespējas plašākā sabiedrībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Labs raksts. Tetrapaka ir viens no lielajiem FSC atbalstītājiem un sponsoriem un savas intereses prot aizstāvēt!

  2. Tetrapakām starp kartona slāņiem izmanto polietilēnu vai metāla folliju. Vai šie materiāli ir atsevišķi sertificēti, vai FSC sertificējums attiecas uz visu paku. To ir svarīgi zināt, ja tik tiešām runa ir par skaidru un saprotamu izcelsmes sertifikātu.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +27.4
Alūksne +21.2
Daugavpils +25.0
Saldus +24.2
Liepāja +21.5
Jelgava +26.6
Ventspils +20.8
Limbaži +26
Madona +25.8
Rēzekne +24.2
Draugiem Facebook Twitter Google+