Kultūra
Kultūrpolitika

“Fū sala” Rīgas sirdī 16


Rīkot koncertu vietā, kas nav tam sākotnēji paredzēta, prasa vairāk pūliņu un arī izmaksas ir lielākas. Tomēr Lucavsala apmeklētājiem sniedz arī sportiskas izklaides iespējas.
Rīkot koncertu vietā, kas nav tam sākotnēji paredzēta, prasa vairāk pūliņu un arī izmaksas ir lielākas. Tomēr Lucavsala apmeklētājiem sniedz arī sportiskas izklaides iespējas.
Foto – ITAR-TASS/LETA

Jau pavisam drīz, trešdien, 21. jūnijā, Rīgu apciemos pasaules raudzes stadiona roka zvaigznes – grupa “Foo Fighters” –, kas brīvdabas koncertu sniegs pašā pilsētas viducī – Lucavsalā –, gaidot līdz 30 tūkstošiem apmeklētāju. 27. jūlijā šajā vietā uzstāsies arī viena no veiksmīgākajām grupām rokmūzikas vēsturē “Red Hot Chili Peppers”. Tikmēr liela mēroga koncertu rīkotāji atzīst, ka lielāku skatītāju skaitu neviena brīvdabas koncertu vieta Rīgā šobrīd nespēj uzņemt – uz tādām varam cerēt tikai nākotnē.

 

Prasa vairāk pūliņu

Mežaparka estrādei pašlaik atrodoties rekonstrukcijā, pirms trim gadiem atklātajai Lucavsalai ir iespēja pierādīt savu koncerta vietas potenciālu. “Lucavsala šobrīd ir vienīgā alternatīva liela mēroga koncertu norisei,” norāda “Foo Fighters” koncerta rīkotāju, koncertaģentūras FBI pārstāvis Kristaps Kārkliņš.

Pēc Rīgas domes rīkotās neveiksmīgās Lucavsalas izpārdošanas epopejas pirms trim gadiem tā pārvērtusies par atpūtas parku un lielkoncertu vietu, aizsākot jaunu ēru Rīgas mūzikas un pasākumu dzīvē. Tiesa, līdz šim tā nav bijusi komerciāli īpaši veiksmīga. To atklāja ar mūsu pilsētas galvu laipnu atļauju no Krievijas atceļojušais teju skandalozais festivāls “Kubana”. Taču tā apmeklējums izrādījās zems, un rīkotāji nolēma festivālu Rīgā vairs nerīkot. Palaikam Lucavsalā norit pa plašākam mūzikas pasākumam, piemēram, “Holy krāsu festivāls”, piedaloties pašmāju mūziķiem un jauniešiem un vienam otru apmētājot ar krāsu putekļiem. Arī tas šogad atcelts. Plaši zināms, ka šīs vasaras sākumā plašas tautas masas piesaistīja “bezmaksas” Krievijas grupas “B2” koncerts, bet par klasisku veiksmes stāstu to arī nenosauksi. Plašākus “apgriezienus” Lucavsala uzņem šajā vasarā.

“Vietai ir labs tēls, tā iepriekš izmantota kultūras pasākumiem, cilvēki to pazīst, kā arī tā ir pietiekami labi sasniedzama, turklāt ir skaista sala Daugavā,” vietas izvēli pamato FBI pārstāvis. Tiesa, rīkot koncertu vietā, kas nav tam sākotnēji paredzēta, prasa vairāk pūliņu un arī izmaksas ir lielākas. Novērtēt Lucavsalu Rīgā kā iespējamo koncerta vietu ieradušies arī “Foo Fighters” turnejas rīkotāji, lai to “pārbaudītu dzīvē”, un atzinuši to par gana piemērotu. Atrašanās centrā, ūdens tuvums un nelieli attālumi ir izšķirošie faktori, ko uzteikuši zvaigžņu pārstāvji. “Grupas menedžments to uzreiz nodēvēja par “Foo island” jeb “Fū salu”,” atklāj K. Kārkliņš.

 

Iedzīvotājiem netraucē

Šobrīd pasaulē un Eiropā mūzikas biznesā par modes lietu kļuvis rīkot liela mēroga koncertus un festivālus lielpilsētas vidū bez nakšņošanas iespējām jeb telts vietām. Piemēram, savs milzu mūzikas festivāls ir Parīzē (“Rock es Seine”), arī tepat tuvāk – Helsinkos (“Flow Festival”).

Pamatīgam mūzikas mīļotāju burziņam lielpilsētā ir gan savas pozitīvās, gan ne tik tīkamās puses. Pulcējot ievērojamu skaitu koncerta apmeklētāju, kur laba tiesa iebrauc arī no kaimiņzemēm, pilsēta var rēķināties ar ieņēmumu pieplūdumu. Piemēram, aprēķināts, ka Vācijas pilsētā Drēzdenē notiekošais ikgadējais mūzikas un subkultūru festivāls “Wave Gothic Treffen” pilsētai ik gadus ienesot ap 10 miljoniem eiro, liekot iedzīvotājiem pieciest festivāla apmeklētāju pūļu un mūzikas skaņu radītās neērtības.

Kā trokšņainos brīvdabas koncertus uztver paši rīdzinieki? Vienprātības nav. 2015. gadā par troksni “Kubana” festivālā tika saņemts lērums sūdzību, tika lemts mainīt skatuves novietojumu, tomēr neapmierinātie būs vienmēr – pat Jāņu svinību ikgadējo jandāliņu sūdzības nerimst ik gadu.

Tikmēr atzinīgi jauno koncertvietu vērtē Rasma Griņa, ilggadējā Lucavsalas ģimeņu dārziņu apvienības “Jumpravsala” priekšsēdētāja. “Savulaik, kad cīnījāmies par to, lai Lucavsala paliktu cilvēkiem, nevis tiktu izpārdota privātiem īpašniekiem, pati ieteicu Nilam Ušakovam, ka šī būtu laba vieta koncertiem.” Dārziņu īpašnieki pat priecājoties par iespēju koncertus klausīties par brīvu. “Viņi mani netraucē, esam katrs savā vietā. Nesaprotu tos cilvēkus, kas sūdzas par troksni vai pūli. Koncerti taču nenotiek katru dienu, pat ne katru nedēļu!”

 

Brīvdabas lielkoncertu rīkotāji – bez izvēles

Kādas tad šobrīd ir alternatīvas koncertvietas lielāka mēroga koncertu rīkošanai mūsu galvaspilsētā? Uz Skonto stadionu, kurā savulaik noritējis gan “Prāta vētras”, gan kupla skaita pasaules raudzes mākslinieku uzstāšanās (“Depeche Mode”, Eltons Džons, “Aerosmith”, “Metallica” u. c.), šobrīd koncertu rīkotāji raugās skeptiski, un koncerti tur vairs nenotiek gan ieilgušo parādu strīdu, īpašnieku maiņas, gan novecojušās infrastruktūras dēļ.

Pirms diviem gadiem pašmāju populārākā grupa “Prāta vētra” pulcēja 45 tūkstošus klausītāju tūres “7 soļi svaiga gaisa” noslēguma koncertā, kas tika rīkots pļavā starp Hanzas un Pulkveža Brieža ielām jeb teritorijā, kas nodēvēta par “New Hanza City” (attīstītājs “Pillar”). Toreiz grupas menedžere Aija Auškāpa, raugoties pēc liela mēroga brīvdabas koncertam atbilstošas vietas, milzu teritoriju vairāku futbola laukumu lielumā esot uzgājusi nejauši, kā smejies, pa sporta kluba logu. “Pat bez īpašas zemes līdzināšanas, tikai vairākas reizes nopļaujot zāli, lauks bija izmantojams koncertam. Reizē jāsaka, ka ir dārgi rīkot koncertu pļavā, kur nav ne elektrības, ne ūdens, ne sētas,” norāda A. Auškāpa. Šobrīd vieta koncertiem vairs nav pieejama, jo jau nākamgad tur plānots uzsākt jaunā Laikmetīgās mākslas muzeja celtniecību. Ja šobrīd būtu jārīko lielkoncerts cilvēku skaitam virs 40 tūkstošiem, Rīgā tas nebūtu iespējams, atzīst menedžere. “Skonto stadions, kurā rīkojām koncertu 2012. gadā, ir nožēlojamā stāvoklī, un man nebūtu drosmes rīkot koncertu tur vēlreiz. Teorētiski var domāt par Spilves lidlauku, tomēr nav pārliecības, ka cilvēkiem būtu saprotama un ērti pieejama tā atrašanās vieta. Gaidām jauno Mežaparka estrādi, jo “Prāta vētra” noteikti vēlētos tur atgriezties.”

 

Gaišās nākotnes celtnes

Jaunu alternatīvu no nākamā gada piedāvās atjaunotais Daugavas stadions. “Šeit būs jauna, kvalitatīva un salīdzinoši lētāka Rīgas alternatīva liela mēroga kultūras pasākumiem, ne tikai Latvijas simtgadē gaidāmajiem Deju svētkiem,” norāda VSIA “Kultūras un sporta centrs “Daugavas stadions”” valdes loceklis Elmārs Martinsons. “Stadions būs paredzēts arī iespējami daudz kultūras pasākumu uzņemšanai. Šobrīd lēšam, ka, novietojot stadiona vienā pusē skatuvi, tas varētu uzņemt aptuveni 50 tūkstošus skatītāju. Kā valsts ie-
stāde nodrošināsim arī salīdzinoši zemāku infrastruktūras nomas cenu.”

Vai Mežaparka Lielā estrāde, kurā pēc plānotās rekonstrukcijas pabeigšanas 2021. gadā varēšot satilpt līdz 70 000 skatītāju, atkal atgriezīsies starptautiski pazīstami mākslinieki (tur koncertējuši Lēdija Gāga, “Killers”, “Bjorka”)? Tepat, kaimiņos, Tallinā, Dziesmu svētku estrāde kalpo ne tikai nacionālajai koru un tautas deju kolektīvu sanākšanai ikreizējos Dziesmu un deju svētkos, bet vasarās ir arī plaša koncertvieta pasaules popa un rokmūzikas zvaigznēm, nodrošinot vietu vairāk nekā 80 tūkstošiem skatītāju un dalībnieku. Tur uzstājusies Madonna, “Metallica”, vēl tikko nodārdēja “Rammstein”.

Mežaparks būs vieta, kurā varēs notikt liela mēroga starptautiski koncerti, sola Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs. “Pirms iesākām rekonstrukcijas projektu, tikāmies un konsultējāmies ar starptautiska mēroga koncertu producentiem. Esam lūguši estrādes arhitektiem iestrādāt šos padomus estrādes infrastruktūrā.” Par to, vai šādi pasākumi palīdzēs atpelnīt rekonstrukcijā ieguldītos līdzekļus, gan vēl esot pāragri runāt, tomēr pasaules mēroga roks un pops pēc 2020. gada skanēšot ari Mežaparkā.

 

Liela mēroga brīvdabas koncertu vietas Rīgā 

Skonto stadions – 8087 skatītāju vietas

Lucavsala – 30 000 skatītāju vietas

Daugavas stadions – aptuveni 50 000 skatītāju vietas, 10 142 sēdvietas, (2018)

Mežaparka Lielā estrāde – līdz 70 000 skatītāju vietām, 30 674 sēdvietas (2021)

LA.lv